Ceska Pozice

Argumenty guvernéra ČNB: Proč není půjčka pro MMF férová

Guvernér Miroslav Singer varoval, že česká účast na úvěru MMF by znamenala koncentraci téměř čtvrtiny rezerv ČNB v jedné instituci.

Ani pondělní telekonference ministrů financí Evropské unie nepřinesla dohodu na návrhu poskytnout Mezinárodnímu měnovému fondu půjčku 200 miliard eur. „Jistých“ je zatím jen 150 miliard, které mají dodat členské země eurozóny vyjma Řecka, Portugalska a Irska. Mimo EU vyjádřily ochotu připojit se k návrhu Česká republika, Dánsko, Polsko a Švédsko. Guvernér České národní banky Miroslav Singer však v úterním článku pro Hospodářské noviny uvedl, že navrhované rozložení nové půjčky mezi státy EU vytváří dramaticky vyšší rizika pro poskytovatele mimo eurozónu a nemá s férovostí mnoho společného.

Definitivní rozhodnutí, zda Česká republika měnovému fondu přispěje, zatím vláda neučinila. Singer varoval, že nová půjčka v požadované výši 89 miliard korun by znamenala zvýšení možného závazku ČNB vůči MMF přibližně na 180 miliard korun. (Současný akcionářský podíl Česka v MMF činí 30 miliard korun a po schváleném navýšení má stoupnout na 66 miliard. Vedle toho již ČNB poskytla MMF půjčku 26 miliard korun.)

Nová půjčka by znamenala zvýšení možného závazku ČNB vůči MMF přibližně na 180 miliard korun„MMF by si tedy po poskytnutí půjčky v uvažovaném rozsahu mohl přivolat takřka čtvrtinu devizových rezerv držených ČNB. Jsem přesvědčen, že v době, která přináší bezprecedentní zpochybnění mnoha minulých jistot, je taková expozice vůči kterékoliv instituci důvodem k zamyšlení nad jejími riziky,“ napsal Singer.

Ministr financí Miroslav Kalousek v úterý uvedl, že po pondělní telekonferenci byla z návrhu dohody o půjčce MMF na pomoc eurozóně vypuštěna výše podílu České republiky, tedy původních 89 miliard korun. O výši podílu se prý ještě bude jednat.

Přesto doporučuje guvernér Singer poskytnutí dodatečného financování MMF pečlivě zvažovat. Proč? Zde jsou jeho argumenty:

Návratnost

Rizikovost

Koncentrace rezerv

Bezpečnost dlužníka

Guvernér Singer proto nabádá, abychom se k rezervám začali chovat s respektem: „Koneckonců, ač si to mnozí nepřipouští, cena rezerv je právě v dobách otřesů a propadů ekonomik a životní úrovně vyšší než v dobách blahobytu.“

Výhodami a nevýhodami poskytnutí dalšího příspěvku MMF jsme se zabývali v článku:

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.