Areva je ze hry o Temelín

Aktualizováno. ČEZ vyloučil francouzskou firmu ze soutěže na dostavbu dvou bloků jihočeské jaderné elektrárny. Areva podá námitku.

Společnost ČEZ v pátek 5. října oznámila, že francouzská firma Areva nenaplnila zákonné požadavky na výstavbu dvou bloků jaderné elektrárny Temelín a z dalšího řízení ji vyloučila. Francouzi hodlají proti verdiktu ČEZ podat námitku.

„,Jde o důvody jak obchodní, tak i zákonné a jsou zásadního charakteru,“ uvedl ČEZ v tiskové zprávě. U ostatních uchazečů zatím elektrárenská firma neshledala, že by v některých bodech požadavky zadavatele nesplnili. V tendru v hodnotě stovek miliard korun tudíž pokračují korejsko-americký Westinghouse a ruské konsorcium MIR.1200.

Areva věří, že splnila všechna zadávací kritéria a je prý připravena řešit otázky vznesené ČEZ. „Jsme přesvědčeni, že pro ČEZ máme tu nejkonkurenceschopnější nabídku a náš závazek k projektu dokončení Temelína zůstává nezměněn,“ reagovala francouzská firma.

Aktualizace: Dle sobotního vydání MF Dnes nabídka Arevy občas ignorovala český atomový zákon (prý u zajištění přepravy některých součástí dodávky) či negarantovala fixní cenu dodávky. Dle vysoce důvěryhodného zdroje listu prý firma „popřela dodávku na klíč za předem stanovenou cenu v předem stanoveném čase“. U některých položek údajně Francouzi uvedli, že nejsou předem schopni říct cenu s tím, že bude tržní. V nabídce Arevy prý rovněž stojí, že když uzavřená smlouva na dodávku dostavby Temelína nebude v případě času či ceny odpovídat realitě, může se ze strany dodavatele změnit a firma si vše potřebné doúčtuje.

Autor

Redakce ČESKÉ POZICE

Česká pozice logo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Další autorovy články

Disent nebyl žádné ghetto

17.11.2014 - 9.08