Apple se chystá vstoupit na trh s elektronickými učebnicemi

Digitalizace školství ušetří univerzitám peníze a studentům čas.

Na školství si brousí zuby konkurent, se kterým nebude snadné udržet krok. Kalifornský koncern Apple rozeslal tuto středu novinářům pozvánky na akci s názvem „Join us for an education annoucement in the Big Apple (New York)“, tedy volně přeloženo: „Přijďte si v New Yorku vyslechnout oznámení týkající se vzdělání“. Dle nejmenovaného insidera, se kterým si promluvil list the New York Times, tentokrát nehodlá společnost odhalit žádnou novou digitální hračku, nýbrž se chystá vstoupit na trh s elektronickými učebnicemi.

Tato skutečnost objasňuje, proč si Apple pro svou akci zvolil New York, jemuž se firma normálně raději vyhýbá. Město na východním pobřeží je již odpradávna kolébkou amerických nakladatelství.

Apple si nechal ujet vlak při vybavování škol v době, kdy se do nich dostávaly první počítače a vládu nad školstvím převzal Bill Gates a „jeho“ Microsoft. Nyní, když školy budou přecházet z klasických počítačů na tablety, chce být Apple u toho, a to v roli jedničky, která je připravena nabídnout vše, co studenti a učitelé potřebují. Apple by mohl ovládnout novou éru, která ve školství přinese změnu z klasických počítačů a notebooků.

Budoucnost á la Gates

Přesto, že půjčování klasických knih je zatím levnější, než kupování elektronických učebnic, novodobé digitální dějiny ukázaly, že kamkoliv Apple vstoupí – muzika, filmy, telefony, aplikace, knihy, magazíny – ceny klesají a kalifornský gigant se stává jedničkou.

Digitalizace školství ale není novinkou. Již koncem roku 2010 tento trend pojmenoval Bill Gates. Během své řeči na Techonomy 2010 nastínil představu budoucího vývoje školství v Americe. Vyšší vzdělání označil za značně neefektivní kvůli času, který musejí studenti na univerzitách trávit i kvůli nákladům na vzdělání.

V nezveřejněné části rozhovoru pak Gates řekl, že za pět let budou na webu zdarma dostupné nejlepší přednášky na světě. „Bude to lepší než výuka na jakékoli univerzitě,“ prohlásil. Hlavní výhodou bude podle něj skutečnost, že v ten moment se vzdělání stane pro každého dostupné. Digitalizace by navíc šla ruku v ruce s obrovskými úsporami. Studenti by ušetřili čas a univerzity zase náklady na provoz. Dle Gatese by úspory mohly činit až 90 procent.

Počet příspěvků: 2, poslední 20.1.2012 08:51 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.