Apple představil iPad 2. A opět deklasoval konkurenci.

Veřejné vystoupení Steva Jobse, který trpí rakovinou slinivky, bylo možná větší událostí než představení samotného tabletu.

Steve Jobs vypadal při prezentaci k světu i přesto, že se dalo jen stěží odhadnout, kdo v minulém roce zhubl víc - iPad, anebo on sám. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Steve Jobs vypadal při prezentaci k světu i přesto, že se dalo jen stěží odhadnout, kdo v minulém roce zhubl víc - iPad, anebo on sám. | foto: © ReutersČeská pozice
Steve Jobs vypadal při prezentaci k světu i přesto, že se dalo jen stěží odhadnout, kdo v minulém roce zhubl víc - iPad, anebo on sám.

Spíš než o revoluci jde v případě iPadu 2 o evoluciNavzdory silnému dešti bylo sanfranciské Yerba Buena Center for the Arts ve středu už od brzkých ranních hodin obklopeno policií. Není divu, uvnitř skleněné krychle uprostřed rozlehlého parku se jedna z nejinovativnějších společností světa připravovala představit budoucnost – a ta se přece střežit musí. iSvátek, tak fanoušci koncernu Apple podobné události nazývají. Dny, během nichž se šéf společnosti Steve Jobs postaví v černém roláku, modrých leviskách a teniskách New Balance 991 před zástupce mezinárodních médií a vyhlásí – jak je u něj zvykem – další počítačovou revoluci.

Nutno podotknout, že spíš než o revoluci šlo v případě ve středu prezentovaného iPadu 2 o evoluci. Avšak evoluci tak výraznou, jako kdyby americký koncern během jediného roku skočil z paleolitu rovnou do doby bronzové, zatímco konkurenti teprve objevují přednosti kamenných nástrojů.

Už samotné zahájení bylo velkolepé. iPad 2 totiž přišel Jobs představit osobně. To je u společnosti Apple běžná praxe: není žádné tajemství, že si Steve nerad nechává brát otěže z rukou. Avšak vzhledem k tomu, že „sladký diktátor“ trpí rakovinou slinivky a média ho v minulých týdnech v podstatě pohřbila, bylo jeho veřejné vystoupení možná ještě větší událostí než představení samotné.

Kdo víc zhubl: Jobs nebo iPad?

„Dělali jsme na tomto produktu nějaký pátek, a tak jsem si dnešek nechtěl nechat ujít,“ uvedl Jobs, který nezapomenul podotknout, že rok 2010 byl rokem iPadu. Prodalo se přes 15 milionů tabletů s nakousnutým jablkem na zádech. Zaplněný sál přivítal šéfa firmy, jenž má mezi fanoušky značky kultovní postavení, potleskem. Jobs vypadal k světu i přesto, že se jen stěží dalo odhadnout, kdo v minulém roce zhubl víc: iPad anebo jeho tvůrce.

Silueta iPadu 2 je přesvědčivá. Nová verze má přitažlivější míry než supermodelka na dietě. Apple své zařízení zeštíhlil o třetinu, z původních 13,4 na 8,8 milimetru – iPad 2 je tedy tenčí než iPhone 4 – a zároveň jej odlehčil na 0,59 kilogramu.

Následovník iPadu má oproti původnímu procesoru dvakrát rychlejší čip A5 a až devětkrát rychlejší grafiku. Na zařízení poběží upravený operační systém OS 4.3, který si budou moci od 11. března bezplatně stáhnout i majitelé telefonů iPhone a hudebních přehrávačů iPod Touch.

Apple zůstane u puku

Přístroj navíc nabídne přední kameru na videohovory. Ve spolupráci s aplikací FaceTime to z iPadu 2 činí pravděpodobně nejlepší instrument pro videohovory na trhu. Chybět nebudou zadní kamera na fotografování a natáčení videí, ani tříosý gyroskop jako u iPhonu a iPodu Touch, který monitoruje polohu zařízení a dělá z něj perfektní intuitivní ovladač videoher.

Novinkou je také HDMI výstup, díky němuž může majitel propojit přístroj s televizorem, na jehož obrazovce se pak zrcadlí displej iPadu. Ideální například pro firemní prezentace. Podle Jobse se však rozsáhlé změny nepodepsaly na výdrži baterie – nový typ by měl zvládnout deset hodin provozu na jedno nabití.

Neexistuje žádný jiný produkt, který by si nejdříve vytvořil vlastní kategorii a potom byl v tak krátkém čase kompletně předesignovánBezpochyby si nový iPad najde i řadu kritiků. Budou si stěžovat, že tablet nemá vlastnosti Retina displeje, kterými se už nějakou dobu pyšní nová generace iPhonů. Bude jim vadit, že displej není tak robustní jako u konkurenčních produktů, kde díky takzvanému Gorilla Glass můžete psát SMS zprávy klidně kladivem. iPad 2 nemá ani vstup pro vyjímatelné paměťové karty. Kritici ale nakonec budou muset souhlasit se slovy šéfa designu společnosti Apple Jonyho Ivea, že neexistuje žádný jiný produkt, který by si nejdříve vytvořil vlastní kategorii, „Post PC Device“, jak ji u Applu nazývají, a potom byl v tak krátkém čase kompletně předesignován.

Nejlépe vystihl současnou situaci Applu autor blogu TechCrunch, když připomenul staré hokejové přísloví: Nehoň se za pukem, ale postav se tam, kde bude za chvíli. Žádný z konkurentů si v současnosti netroufne vsadit na to, jakým směrem se trh v příštích letech bude ubírat. Nezbude jim tedy nic jiného, než pronásledovat útočníka s toušem – Apple.