Apple je bohatší než Amerika

Zatímco státní rozpočet Spojených států rychle vysychá, Steve Jobs by každému svému zaměstnanci mohl koupit šest Ferrari.

Motor inovace: díky Stevu Jobsovi se z malé počítačové firmy vyklubal světový koncern. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Motor inovace: díky Stevu Jobsovi se z malé počítačové firmy vyklubal světový koncern. | foto: (c)ReutersČeská pozice
Motor inovace: díky Stevu Jobsovi se z malé počítačové firmy vyklubal světový koncern.

Být jednou bohatší než Amerika. Klukovský sen se splnil koncernu Apple. Výrobce počítačů a elektroniky má aktuálně na kontě víc peněz než americká vláda. Informace vychází ze čtvrtečního oznámení ministerstva financí Spojených států. Pokud Kongres nenavýší strop pro státní dluh, zbývají tamní vládě finance na několik málo dní. V současnosti mají Američané k dispozici 73,8 miliardy dolarů. Apple si v uplynulých letech našetřil 76,2 miliardy.

Obě čísla samozřejmě nejsou přímo srovnatelná. Zatímco jedno představuje informace o finančním prostoru, který má ještě americká vláda, druhé představuje hromadu peněz, které firma z kalifornského Cupertina má ve své bilanci.

Experti tvrdí, že spořivost koncernu Apple začíná nabývat groteskních rysů a frustruje akcionářeKdyž kalifornský koncern minulý týden ohlásil, že má k dispozici 76 miliard dolarů, některá média spekulovala, že by to stačilo, aby koupili například Goldman Sachs či Facebook. Jen málokdo tehdy tušil, že zásoby peněz již brzy předčí i hlavní světovou velmoc USA.

Apple sice již několik let prohlašuje, že se připravuje na možné akvizice, potažmo nečekané výkyvy trhu, experti však tvrdí, že spořivost koncernu začíná nabývat groteskních rysů a frustruje akcionáře. „Apple sám ničí svou hodnotu. Milujeme jejich produkty, ale našetřené peníze nám nic nevydělávají,“ míní Christopher Bonavico, který vlastní akcie Apple v hodnotě 700 milionů dolarů.

Někteří čtenáři blogu The Wall Street Journal dokonce navrhovali, aby Apple všem svým zaměstnancům koupil sportovní vůz Ferrari 458 Italia. V této fázi by si jich Jobs mohl „lajstnout“ pořídit přibližně 316 666 kousků. To není jen jedno, ale rovnou šest Ferrari pro každého ze 49 tisíc zaměstnanců firmy.

Hodnota společnosti Apple se aktuálně pohybuje někde kolem 360 miliard dolarů, což z ní po korporaci Exxon Mobil dělá druhou největší korporaci na světě. O Jobsovi se už dlouho spekuluje, že má dar umět se dívat hodně daleko do budoucnosti. Tohle ale určitě netušil, když v roce 1976 společně s kámošem Stevem Wozniakem sestrojili v garáži rodičů první model Apple 1.