Aplikace Čistý komín aneb Jak nahlásit největší obecní „čmoudily“

Projekt ostravské neziskové organizace Čisté nebe umožňuje přidávat na mapu fotografie kouřících komínů, a tím motivovat k lepšímu vytápění.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ReutersČeská pozice

České zákony stále neumožňují vstupovat úředníkům do obydlí, aby mohli kontrolovat lokální topeniště, paliva či způsoby vytápění, jako je tomu v Německu. Obce proto nemají prakticky žádnou páku na ty, kdo topí například odpadky, čímž znečišťují ovzduší a poškozují zdraví obyvatel.

Ostravská nezisková organizace Čisté nebe nyní přišla s řešením, které může částečně pomoci, ale možná také zhorší sousedské vztahy. Vytvořila a dnes spouští webovou a mobilní aplikaci Čistý komín, která umožňuje největší obecní „čmoudily“ nahlásit.

Projektová manažerka Čistého nebe Kamila Plocková k aplikaci uvedla: „Lidé se na nás často obracejí s dotazy ohledně sousedů, kteří jim svým topením znepříjemňují život. Věříme, že Čistý komín tyto problémové topiče motivuje k výměně starého kotle za nový anebo ke zlepšení způsobu vytápění v jejich domácnosti.“

Pilotní projekt je vytvořen pro použití v Moravskoslezském kraji a organizace Čisté nebe na základě své zkušenosti a zájmu zváží jeho rozšíření do dalších regionů České republiky.

Soutěž o největšího čmoudila

Mobilní aplikace umožňuje uživatelům okamžitě přidat fotografii kouřícího komínu na mapu včetně přesné GPS lokalizace, jež je k dispozici pro operační systémy Android a iOS. Ke každému komínu lze připojt i popis a četnost výskytu kouře.

Ke každému komínu lze připojt i popis a četnost výskytu kouře

Na internetových stránkách lze také nalézt konkrétní zdravotní dopady vdechování kouře z lokálních topenišť – způsobuje například kardiovaskulární onemocnění, rakovinu plic, astma, záněty či infekce. Smog má dopad i na játra, slezinu, sliznice a nervovou soustavu.

Projekt doprovází soutěž O největšího čmoudila na facebookových stránkách Čistého nebe, kde lze od čtvrtka přihlašovat fotografie kouřících komínů. Soutěžící, jehož fotografie obdrží nejvíce hlasů, získá terapii mořským vzduchem.

Čistý komín navazuje na již existující aplikaci SmogAlarm, která uživatelům ukazuje aktuální hodnoty znečištění ovzduší. Tu organizace Čisté nebe spustila v listopadu 2011, a od té doby si ji stáhly desítky tisíc lidí. Tento týden aplikace SmogAlarm obsadila druhé místo v kategorii Nejlepší internetový projekt v celorepublikové soutěži Být vidět, kterou vyhlašuje Fórum dárců.

jazik řešení v nedohlednu? . 8:47 25.12.2013

Počet příspěvků: 17, poslední 27.12.2013 07:33 Zobrazuji posledních 17 příspěvků.