Anticena za Otevřenost rozhodování: gratulujeme Praze 7!

Městská část Praha 7 získala anticenu za to, že odmítla uspořádat referendum za nepředraženou radnici. Kvůli špatně položeným otázkám.

A zlatou medaili získává… Praha 7! „Ocenění“ získala městská část v hlasování veřejnosti na webu pro otevřenost veřejné správy Otevřete.cz, a to v kategorii Otevřenost rozhodování.

Praha 7, jejíž starostou je Marek Ječmének (ODS), proslulý organizátor průzkumu trhu, v němž marně hledá přes rok a půl sídlo pro radnici, v soutěži předhonila patnáct nominovaných odstrašujících příkladů úřadů. Městská část zabodovala u veřejnosti za to, že odmítla – pod záminkou špatných otázek – vyhlásit v dubnu letošního roku referendum za nepředraženou radnici. Cílem referenda bylo omezit náklady na plánovanou radnici na půl miliardy korun a zajistit, aby proběhla architektonická soutěž.

Svůj náskok by Praha 7 v souboji s konkurenty zcela jistě zvýšila, pokud by hlasující dostali ještě dodatečnou informaci: že celkem 350 signatářů petice za konání referenda, které se nikdy nekonalo, dostalo pokutu 500 korun za to, že podepsali petici neoprávněně. Všem, kteří dostali nemilou obsílku, mohla být útěchou slova mluvčího Prahy 7 Martina Vokuše, jehož citovala tvpraha7.cz: „Odbor správních agend mohl udělit až třítisícovou pokutu, místo toho se držel u spodní hranice stanovené zákonem.“

Slavnostní vyhlášení vítězů a předání cen z veřejného hlasování pořádaného webem Otevřete.cz proběhne 1. října. „Chtěl bych panu starostovi poblahopřát k umístění v prestižní soutěži. Zanechal za sebou silné soupeře. Veřejnost ocenila přístup ODS, ČSSD a KSČM (ODS a ČSSD tvoří na Praze 7 koalici, kterou často podporuje KSČM – pozn. red.) k referendu,“ prohlásil zmocněnec přípravného výboru referenda v Praze 7 za nepředraženou radnici Jan Čižinský (KDU-ČSL).

Člen předsednictva Strany zelených a zastupitel Prahy 7 Ondřej Mirovský k tomu dodal: „Doufám, že si vedení radnice ve světle této reakce občanů uvědomí svou obrovskou chybu při zamítnutí návrhu referenda a pro příští zastupitelstvo připraví jasný scénář pro výběr nového umístění radnice na dobře dostupné lokalitě a za rozumnou cenu včetně řádného zapojení veřejnosti.“ Kde bere Ondřej Mirovský ten optimismus?

ČESKÁ POZICE se „realitnímu tendru“ na Praze 7 věnuje průběžně, naposledy v článku Další díl ságy Praha 7 hledá radnici: Půlmiliardová sleva a jiné bizarnosti.

Počet příspěvků: 1, poslední 27.9.2012 06:48 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.