Anonymous a vyúčtování Noci Guye Fawkese

V pondělí vpodvečer se zdálo, že internetoví aktivisté přes noc rozpoutají kybernetický Armagedon, ze kterého se svět jen tak nevzpamatuje...

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © Anonymous, Česká poziceČeská pozice

Pro většinu obyvatel Velké Británie je 5. listopad příležitostí užít si s rodinou parádní ohňostroje, kterými si Britové každoročně připomínají neúspěšný pokus anglických šlechticů o atentát na krále Jakuba I., takzvané Spiknutí střelného prachu neboli Gunpowder Plot. Letošní 407. výročí dopadení atentátníka Guye Fawkese však mělo být výjimečné...

Decentralizované internetové hnutí Anonymous totiž chtělo svátek využít k obrovské demonstraci síly. Ještě v pondělí 5. listopadu vpodvečer se zdálo, že internetoví aktivisté přes noc rozpoutají minimálně kybernetický Armagedon, ze kterého se svět jen tak nevzpamatuje. Nakonec to ale dopadlo stejně jako v poslední době téměř všechny avizované akce Anonymous – nestalo se vlastně vůbec nic.

Říkankou to začalo...

Ale pěkně od začátku. Minulý víkend se to na webu začalo hemžit prognózami, co by se v noci z pondělí 5. na úterý 6. listopadu mohlo stát. Už v neděli totiž hacker s přezdívkou pyknic napadl internetové stránky americké televize NBC a webové prezentace populárních amerických pořadů Saturday Night Live, Jimmy Fallon a Jay Leno. Původní obsah nahradil říkankou připomínající právě výročí pokusu o usmrcení anglického krále, jeho rodiny a většiny protestantské aristokracie: „Remember The Fifth of November, The Gunpowder Treason and Plot. I know of no reason why the gunpowder treason should ever be forgot.“

Buňky Anonymous a další hackerské spolky se začaly trumfovat, kdo si na 5. listopadu vymyslí pekelnější scénářTentýž útočník následně sestřelil i webové stránky oblíbené americké zpěvačky Lady Gaga, o celé události začala informovat mainstreamová média a oheň byl na střeše. Jednotlivé buňky Anonymous a další hackerské spolky se na takzvaných imageboards (fórech ve kterých se uskupení zrodilo) začaly trumfovat, kdo si na 5. listopadu vymyslí pekelnější scénář...

Internetová soutěž o „Anonymouse s největšíma gulema“ vyvrcholila, když se kyberprostorem začalo šířit video, které oznamovalo, že v některé z amerických vládních budov bylo umístěno 200 kilogramů nitroglycerinu společně s velkým množstvím komerčních výbušnin a časovým spínačem, který lze aktivovat na dálku a bude spuštěn v den nezdařeného atentátu na Jakuba I.

Zahraniční média obratem obdržela zprávu, že video je dílem skupiny, jež se dlouhodobě snaží Anonymous zesměšnit a že hnutí rozhodně není teroristickou organizací, která by k prosazování cílů využívala bomby či jakékoliv jiné fyzické násilí. Prý jde především o nenásilné formy demonstrace. (Video bylo původně na YouTube, ten ho ale vzápětí smazal, protože odporovalo podmínkám užívání. Nyní je dostupné jako koláž v řadě videoreakcí.)

TYLER, klon WikiLeaks

V pondělí nakonec nic nevybuchlo, kyberhnutí Anonymous namísto toho oznámilo ukončení betatestu nové platformy nazvané TYLER a termín jejího spuštění. Dle dostupných informací například na serveru RT.com má jít o jakousi vylepšenou a decentralizovanou verzi dnes již proslulého webu WikiLeaks, který v roce 2006 založil kontroverzní internetový aktivista Julian Assange. Podobně jako v případě WikiLeaks budou mít uživatelé na stránkách TYLER možnost anonymně publikovat různé dokumenty. Z platformy se má dle zdrojů Anonymous stát noční můra všech, kteří by v budoucnosti mohli chtít internet cenzurovat. Obsah se prostřednictvím decentralizované sítě v mžiku rozšíří po celém světě, využitá architektura peer-to-peer je navíc méně nákladná, což znamená, že projekt nebude záviset na přispěvatelích.

Start projektu TYLER oznámil dokument Odhalení. Začíná citátem z knihy Klub rváčů amerického spisovatele Chucka Palahniuka. „Dnes večer? Budeme dělat mýdlo,“ oznamuje Tyler Durden, imaginární Já bezejmenné hlavní postavy románu. Mýdlo je vedlejším produktem výroby nitroglycerinu, s jehož pomocí chce Tyler v rámci projektu Devastace zničit Parker-Morris building, fiktivní nejvyšší budovu na světě. Dokument pokračuje:

„Ve dnech od 12. 12. 2012 do 21. 12. 2012 svět spatří bezprecedentní množství korporátních, finančních, armádních a vládních dokumentů, které byly potají shromažďovány miliony svědomitých občanů, strážců, whistleblowerů a insiderů z celého světa. Jde o spící buňky globálního klubu rváčů ze všech zemí světa, kteří trpělivě čekali na chvíli, kdy budou moci v dokonalé souhře vtrhnout do obecného povědomí.“

Počátkem října se skupina Anonymous ostře distancovala od Juliana Assange a serveru WikiLeaks, který několik let podporovalaSkupina Anonymous se počátkem října ostře distancovala od Juliana Assange a serveru WikiLeaks, který několik let podporovala. V dopise publikovaném na internetu sdružení Assangeovi vyčítá, že 31letému Australanovi již nejde o původní myšlenku zveřejňování tajných vládních a podnikatelských dokumentů, ale jen o sebe. Za tímto rozhodnutím hackerů z Anonymous, kteří v minulosti útočili na internetové stránky řady organizací, jež útočily na WikiLeaks, jsou podle německé agentury DPA snahy serveru vybírat peníze od lidí, kteří si na něm prohlížejí dříve tajné dokumenty. Skupina také kritizovala Assangeovy schůzky s celebritami. Například se zpěvačkou Lady Gaga, která se s Assangem před měsícem setkala na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, kde se známý whistleblower v současné chvíli ukrývá.

Hoax jako promyšlené PR?

Pokud však projekt TYLER dopadne podobně jako 5. listopad, Assange se nové konkurence rozhodně obávat nemusí. Z výhružek plných nitroglycerinu se totiž ve většině případů vyklube pouze horký digitální vzduch. Například před britským parlamentem se v pondělí nakonec s policií střetlo namísto ohlašované několikatisícové armády v maskách Guye Fawkese pouze pár set protestujících. Nepotvrdily se ani informace o možném útoku hackerů na sociální síť Facebook či na výrobce známých internetových her, jako je Zynga.

Hoax neboli falešný poplach anebo také promyšlené PR se zřejmě vyklube i ze zprávy, že Anonymous v rámci svého dne zaútočili na PayPal a získali na 28 tisíc hesel a dalších osobních informací uživatelů internetového platebního systému. „Zatím se nám nepodařilo objevit nic, co by toto tvrzení potvrzovalo,“ vzkázal novinářům i vystrašeným uživatelům mluvčí společnosti Anju Nayar, což prostřednictvím mikroblogu Twitter později potvrdil i nový prezident společnosti David Marcus.

... a písničkou to skončilo

Temná balada přirovnává drsnou majetkovou nerovnost k práci vraha, který vraždí především chamtivostí a vlastní neschopnostíNakonec si Anonymous z pondělní oslavy Noci Guye Fawkese odnesli jen písničku. Věnoval jim ji autor komiksů Alan Moore. Právě z jeho kreslené série V jako Vendeta hnutí převzalo svou pověstnou masku. Komiksy Moore zachycují blízkou budoucnost Spojeného království po jaderné válce, která zanechala většinu světa zničenou. V budoucnosti se fašistická strana „Norsefier“ stane vládnoucí stranou. „V“, anarchistický revolucionář převlečený za Guye Fawkese, začne promyšlenou kampaň za svrhnutí vlády. Tajemný „V“ ve snaze zničit totalitní vládu silně ovlivňuje lidi kolem sebe. Moore stál rovněž u vzniku hitů jako Z pekla či libové dekonstrukce superhrdinského komiksového žánru Strážci.

Jeho aktuální hudební pokus The Decline of English Murder (Úpadek anglické vraždy) vyšel u Occupation Records, nahrávací společnosti, jež se zrodila okolo hnutí Occupy a v minulosti s ní spolupracoval například Thome Yorke z Radiohead či členové kapely Massive Attack. Temná, a jak píše britský Guardian, místy nesrozumitelná balada přirovnává drsnou majetkovou nerovnost, proti níž zbrojí jak Occupy, tak Anonymous, k práci vraha, který vraždí především chamtivostí a vlastní neschopností. Je pravděpodobné, že se Moore nechal z části inspirovat sbírkou britského spisovatele George Orwella Úpadek anglické vraždy a jiné eseje.

Úpadek anglické vraždy:

Známý autor a výtvarník, jehož díla sloužila jako inspirace řadě hollywoodských blockbusterů, se tak poprvé otevřeně přihlásil ke skupině, která si z jeho masky udělala svůj hlavní symbol. Zatímco v minulosti Moore ještě tvrdil, že aktivismus v jeho pojetí je v první řadě „hlasité povzdechnutí v místní hospodě“, koncem října již v britských médiích otevřeně kritizoval politický a ekonomický systém, u jehož kormidla je několik málo vyvolených, a vyzýval k masovým protestům. Otázkou zůstává, zda Mooreovi hlasité povzdechnutí na internetu poslouží lépe.