ANO má problém. V Brně se až příliš zapletlo s místními podnikateli

Kauza kolem mýta a zakázek na brněnské radnici ANO polekala. Mezi jeho představiteli zavládla obava, aby se pro ně moravská metropole nestala „Prahou ODS“, neboť mezi některými politiky a místními podnikateli se vytvořilo nebezpečné prolnutí. Teď má strana rok na to, aby situaci před krajskými volbami v Brně stabilizovala.

Jaroslav Faltýnek před svým projevem. foto:  Petr Topič, MAFRA

Jaroslav Faltýnek před svým projevem.

Voličsky klíčové oblasti, o které je třeba pečovat? Praha, Brno, Ostrava. ODS i ČSSD vždycky věděly, že chtějí-li vyhrát volby a podílet se na řízení země, musejí v hlavním městě a na jižní a severní Moravě uspět. Ví to i hnutí ANO, kterému se v posledních několika volbách podařilo ovládnout zejména Jihomoravský a Moravskoslezský kraj.

Citelné oslabení v těchto částech republiky by znamenalo hrozbu. V centrále hnutí si to nyní uvědomují o to více. Kauza kolem mýta a zakázek na brněnské radnici ANO polekala. Hnutí vyhrálo komunální volby v roce 2014 a 2018, mezitím zvítězilo i v krajských volbách v roce 2016.

Mezi některými politiky ANO a místními podnikateli se za tu dobu vytvořila nebezpečná prolnutí, která zaujala pozornost kriminalistů. Pátrání policie je teprve na začátku a už nyní ve vazbě pobývají dva přední komunální politici ANO. S přibývajícími výslechy se mohou objevit další podezřelí. V celostátním i regionálním vedení ANO případ pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci spustil alarm. Zavládla obava, aby se Brno nestalo pro ANO „Prahou ODS“. Právě vyšetřování kauz v pražských podnicích za vlády ODS na magistrátu hlavního města odstartovalo před osmi lety celostátní pád „modrých ptáků“. V Praze tehdy na povrch vypluly vazby politiků na politické podnikatele a lobbisty v čele s Romanem Janouškem a Ivem Rittigem. V Brně dosud žádná taková kauza nepropukla.

Hustá síť kontaktů

Už příští rok na podzim se uskuteční krajské volby, ve kterých bude ANO obhajovat vítězství. V kampani však nebude mít kandidátka hnutí snadnou pozici.

Z dosavadních informací, které jsou k průběhu vyšetřování údajně „cinknutých“ zakázek v městské části Brno-střed dostupné, to zatím vypadá na poměrně závažné prorůstání politiky a byznysu v druhém největším českém městě. Klientelistický řetězec přitom může být mnohem delší, než se nyní zdá. Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) a olomoučtí žalobci obvinili devět osob. Jde o brněnské politiky, úředníky a podnikatele. Pět z nich dokonce skončilo ve vazbě.

Hlavní postavou úvodní fáze policejní razie se stal jihomoravský podnikatel a radní Brna-středu Jiří Švachula (ANO). Byl členem dozorčí rady státního podniku ČD Cargo a sponzoroval ANO.

Skončil v ní podnikatel Pavel Ovčarčin z firmy Finrax, která pronajímá nemovitosti. Stejně tak byznysmen Petr Kalášek, který je jednatelem nemovitostní společnosti Geotest Real. Kalášek je zároveň komunálním politikem ODS, který loni neúspěšně kandidoval do zastupitelstva v části Brno-Jundrov. Do vazby soud poslal i šéfa stavební firmy KROS-stav Lubomíra Smolku a vedoucího investičního odboru na úřadu městské části Brno-střed Petra Liškutina. Ten je navíc i místostarostou městské části Brno-Ivanovice za ANO.

Hlavní postavou úvodní fáze policejní razie se stal jihomoravský podnikatel a radní Brna-středu Jiří Švachula (ANO). Byl členem dozorčí rady státního podniku ČD Cargo a sponzoroval ANO. Právě Švachula kolem sebe podle našich informací od roku 2014, kdy se stal místostarostou části Brno-střed, utkal hustou síť kontaktů a vazeb jak na místní podnikatele, tak na politiky.

Jedním z nich je bývalý náměstek brněnského primátora Richard Mrázek (ANO), který v brněnském zákulisí platí za jednoho z nejmocnějších hráčů. Dalším blízkým byl dosavadní šéf brněnského ANO Pavel Dvořák, který se Švachulou působí v radě městské části Brno-střed. Tento funkcionář byl v kontaktu s brněnským podnikatelem iráckého původu Samanem El-Talabanim, který v kauze vystupuje jako spolupracující obviněný. „Bez komentáře,“ odvětil Dvořák na žádost LN, zda by mohl vazbu na El-Talabaniho okomentovat. Sám z čela brněnského ANO rezignoval.

Brněnský exprimátor a hlavní tvář brněnského ANO Petr Vokřál si uvědomuje, že případ kolem Švachuly je závažný. Hnutí podle jeho slov takové prohřešky nehodlá tolerovat.

Podle zdrojů LN měla k těmto politikům blízko i poslankyně a předsedkyně jihomoravské organizace ANO Taťána Malá, která loni v červenci odstoupila z funkce ministryně spravedlnosti kvůli opisování v diplomové práci.

Brněnský exprimátor a hlavní tvář brněnského ANO Petr Vokřál si uvědomuje, že případ kolem Švachuly je závažný. Hnutí podle jeho slov takové prohřešky nehodlá tolerovat. Sám si však uvědomuje, že problémy mohou bobtnat. „S panem Švachulou jsem se znal, přišli jsme spolu do styku, nebudu tvrdit, že jsme se nikdy neviděli. Blízcí jsme si ale nebyli, nepůsobil jsem na Brně-střed,“ řekl Vokřál v rozhovoru pro LN. „Je otázkou, jak se kauza v právní rovině bude vyvíjet a kam až nás dovede,“ dodal.

Faltýnkovi pod reflektorem

Díky odposlechům Švachuly se kriminalisté dostali až k jeho kamarádovi, řediteli antimonopolního úřadu Petru Rafajovi. Toho vyšetřovatelé podezírají, že se domlouval na výsledcích tendru na provozovatele mýta s ředitelem firmy Kapsch Karlem Feixem a – prvním místopředsedou hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem.

Šéf poslanců hnutí popírá jakékoliv pochybení. Faktem je, že ač působil v Praze, platil Faltýnek minimálně donedávna za hybnou figuru brněnské politiky. V ní se nemalým dílem činí i Faltýnkův syn Jiří. K jeho osobě MF DNES uvedla, že si koupil ve Vranově u Brna vilu od rodiny brněnského podnikatele Ivana Trunečky, který je v kauze Brno-střed rovněž stíhaný. „Znervóznilo mě to. Budu se ho na to muset zeptat,“ vzkázal exprimátor Vokřál.

Článek byl v Lidových novinách publikován 12. března 2019.

Počet příspěvků: 2, poslední 21.3.2019 05:40 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.