Andrej Babiš o svém podnikání

Z rozhovoru významného byznysmena pro Aktuálně.cz vybíráme pasáže, které se týkají Agrofertu a jeho ekonomických záměrů.

Petr Bušta 21.11.2011

Andrej Babiš poskytl webu Aktuálně.cz obsáhlý, místy konfrontační rozhovor primárně o své politické iniciativě. Této tematické oblasti se však ČESKÁ POZICE věnovala již několikrát, proto upozorňujeme raději na některé pasáže, které se týkají podnikatelských záměrů Andreje Babiše a jeho společnosti Agrofert.

O podnikání v lesním hospodářství

Mluvíte o tom, že netěžíte ze státních zakázek. Teď jste přitom koupil společnosti Uniles a Wotan, které se o veřejné zakázky ucházejí.

To jsou normálně zakázky Lesů České republiky a byli jsme tam dokonce i neúspěšní. Nebo máte pocit, že jsme to všechno vyhráli? Nebo že v tom oboru nemáme podnikat?

Neříkají vaše pověstné české podnikatelské wikileaks něco o tom, že má holding Less & Forest podnikatele Jana Mičánka dluhy?  U ředitele Lesů ČR Sýkory se to například už několik týdnů marně snaží zjistit místopředsedkyně Věcí veřejných Kateřina Klasnová.

Já nevím. Vícero firem  a lidí má dluhy. My je máme taky. Mít úvěry není zločin, na to přece banky jsou a my dluhy splácíme přesně podle úvěrových smluv. Dluhy nemají jen pražští kmotři.

Ptám se proto, že obvykle kupujete firmy v dluzích.

To taky není pravda. Kupovali jsme masnu Kmotr Kroměříž a Krahulčí a tam žádné dluhy neměly.

Spiklenecká teorie by pak mohla například znít, že Babiš chce koupit Less&Forest, který vyhrál tři čtvrtiny objemu zakázek mnohamiliardového pětiletého tendru Lesů ČR. Po zemědělství by tak pro sebe monopolizoval i lesnictví a ovládnul tak skoro celý český a moravský venkov.

Nechci koupit Less & Forest. Napište to tam. To je spekulace.

V další části rozhovoru se aktéři k tématu vracejí. Babiš konstatuje, že lesnictví je „hrozný obor“.

Proč?

Je tam jedna dominantní státní firma, která je v neustálém střetu různých zájmů, je považována za tunelovanou. Každý politik do toho kecá, však je to pořád v novinách: Dřevěná kniha a tak dále. Teď je tam ještě napadený ten tendr... Nevím, už bych i řekl, že toho dnes snad i lituju.

O podnikání v médiích

Často se mluví o tom, že máte zájem vstoupit do mediálního podnikání.

Jo, to je pravda. Protože my si hrajeme na demokracii a média jsou tady kontrolovaná buď některými politiky, nebo podnikatelskými skupinami.

Jak daleko v těchto svých snahách jste?

Proč bych vám to říkal? Měl jsem zájem o Euro, to si koupil pan (Vojtěch) Jirků.

Měl jste zájem i o Vltava-Labe-Press.

Není na prodej.

Podpořil jste nějakými penězi i Českou pozici. Proč a kolik peněz to bylo?

Neříkal jsem, že jsem ji podpořil. Říkal jsem pouze, že jsem panu (Istvánu) Lékovi pomohl stejně jako ostatní. Co je na tom? (Ostatními míní Babiš další české podnikatele, kteří ČESKÉ POZICI poskytli startovní kapitál - poznámka ČESKÉ POZICE.)

Můžete aspoň upřesnit, jestli nějakou mediální společnost stále chcete koupit? Nebo už spíš plánujete, že ji vybudujete sám?

Nějaké společnosti ještě na prodej jsou.

Třeba?

Proč bych vám to říkal? To je obchodní záležitost. My nejsme povinní to říkat. Kupuju to za svoje peníze a je to můj problém.

O Agrofertu
Kdo vás viděl v televizi, mohl se přesvědčit, že nedostatkem vitality rozhodně netrpíte…

Já rozhodně ne. Po mně tu něco zůstane, víte? I toto centrum (pohybové medicíny uznávaného fyzioterapeuta Pavla Koláře). Na rozdíl od některých pánů, co tady žvaní, jsem já pro tuto zemi něco udělal. Na zelené louce jsem postavil pekárnu, olejárnu, výrobu mraženého pečiva, investoval jsem do fabrik a zaměstnal jsem tu plno lidí. A vůbec, běžte se zeptat do těch fabrik, jak podnikám. To všechno jsem vybudoval od nuly a hlavně transparentně. Akorát že se to někomu nelíbí. Však se zeptejte v Citibank. Já jsem nevyrostl na české bance, ale na americké.

Prý chystáte expanzi na východ. Je to pravda?

Já? Ne.

Máte nějaké plány co s podnikem, až odejdete na odpočinek? Pokud tedy víte, co to je.

To teda nevím, to jsem se bohužel nenaučil. Pan (Josef) Stehlík z ODS z Asociace soukromých zemědělců spekuloval, že to dám ruskému nebo čínskému kapitálu. Nepochopil, jak jsem myslel to, když jsem řekl, že Agrofert není rodinná firma. Já jsem pouze řekl, že v Agrofertu zatím žádné moje dítě nepracuje. Můj starší syn je pilot a o Agrofert prostě nemá zájem. To ale neznamená, že ho prodám Číňanovi nebo Rusovi. Ten člověk je zlomyslný. 

Na burzu s Agrofertem taky jít nechcete.

Ne, kasino nehraju, to už jsem taky říkal stokrát. Podívejte se, jak šly společnosti na burzu, a kolik stojí teď. To jsou vždycky jen takové emoce.

Sám jste přiznal, že Agrofert má dluhy. Jak je na tom finančně?

My máme poměr zadluženosti velmi nízký. Máme úvěry za 24 miliard. Ty dluhy jsou ale kryté zásobami za 22 miliard a 5 miliardami v penězích, to je 27 miliard, takže máme přebytek. Agrofert nemá žádné finanční problémy. Naše nekonsolidované tržby jsou za devět měsíců 131 miliard. Máme osm miliard zisku před zdaněním. To je dost, ne? Máme nejlepší rok v historii Agrofertu, navzdory všem dezinformacím.

Kompletní rozhovor naleznete na www.aktualne.cz.