Americký velvyslanec: Tato „studená válka“ je dána ruským jednáním

Vydání ruského hackera do USA bylo podle Stephena B. Kinga důkazem přátelství. To mohou prohloubit i obchodní aktivity. Ještě letos by chtěl do Česka přivést dva nové investory.

Americký velvyslanec v Praze Stephen B. King. foto:  Dan Materna, MAFRA

Americký velvyslanec v Praze Stephen B. King.

Americký velvyslanec v rozhovoru mimo jiné řekl: „Výročí neslaví jen Česká republika, ale i Slovensko a pobaltské státy. Doufám, že budu hovořit se svým kolegou na Slovensku a také se slovenskými představiteli a že ke stému výročí založení Československa něco zorganizujeme. Bylo by opravdu hezké, kdybychom připravili návštěvu nějakého vysoce postaveného amerického činitele v obou zemích.“

LIDOVÉ NOVINY: Proč bylo vydání Jevgenije Nikulina pro americkou vládu tak důležité?

KING: Nemyslím, že to bylo důležité jen pro americkou vládu. Důležité to bylo i pro vládu českou. Možná jste mě už slyšeli říci, že první a nejdůležitější věcí je přátelství. A přátelé jsou přátelé, pokud si důvěřují, sdílejí společné hodnoty a ctí vládu práva. Pan Nikulin byl v USA obviněn, že vážným způsobem porušil zákony. Když opustil svou zemi a odjel z Ruska, obrátili jsme se na Interpol. Když se objevil v Praze, zdejší úřady na to zareagovaly. Pak bylo záležitostí české vlády, aby jednala v souladu s vlastními zákony. Byli jsme si jisti, že tak učiní. Pan ministr Robert Pelikán jasně řekl, že to, co udělal, bylo naprosto v souladu se zákonem. Počkal na soudní řízení, pak na odvolání, a když případ přišel na jeho stůl, vyslal jasný signál, že jeho rozhodnutí bude vycházet ze závažnosti zločinů, které uvedly obě země, a z toho, kdo podal žádost o vydání jako první. V souladu s tímto právním přístupem a v souladu se zákony byl pan Nikulin vydán do Spojených států, kde bude čelit podobně spravedlivému procesu.

LIDOVÉ NOVINY: Je Nikulinův případ nějakým způsobem spojen s aktivitami Ruska, jako je údajné ovlivňování amerických prezidentských voleb?

KING: Neznám všechny důkazy předložené proti němu ministerstvem spravedlnosti, ale nemyslím si to. Domnívám se, že obvinění vznesená proti němu jsou spojena výlučně s jeho údajným hackerským útokem proti třem firmám ze Silicon Valley.

LIDOVÉ NOVINY: Takže v tom nevidíte souvislost s politikou?

KING: Nevidím.

LIDOVÉ NOVINY: Bílý dům i váš ministr spravedlnosti už ocenili Českou republiku. Naopak od mluvčího českého prezidenta zaznělo, že vydání ve skutečnosti pomohlo těm americkým politikům, kteří jsou proti Donaldu Trumpovi. Je tomu tak?

KING: Domnívám se, že pan Nikulin nesehrál roli ve vyšetřovaném případu údajné nezákonné dohody (mezi prezidentem Trumpem a ruskými agenty – pozn. red.). Myslím, že tvrzení mluvčího českého prezidenta nejsou správná.

LIDOVÉ NOVINY: Ministr Pelikán připustil, že na něj vyvíjel nátlak prezident Zeman, aby rozhodl ve prospěch ruské žádosti. Mluvil jste o této věci vy osobně s někým z prezidentské kanceláře? A jaký je váš názor na postoj českého prezidenta?

Ministr Pelikán jednal korektně v rámci své odpovědnosti a pravomocí. Závažnost kriminálních činů spáchaných panem Nikulinem je odlišná. V Rusku byl v roce 2009 obviněn z krádeže tří nebo čtyř tisíc dolarů. V USA byl obviněn z hackerského útoku na tři společnosti, které to stálo stovky milionů dolarů. Rozdíl v závažnosti těchto dvou zločinů je markantní.

KING: Nejprve musím říci, že jsem o této věci s nikým z prezidentské kanceláře nemluvil. Ministr Pelikán jednal korektně v rámci své odpovědnosti a pravomocí. Závažnost kriminálních činů spáchaných panem Nikulinem je odlišná. V Rusku byl v roce 2009 obviněn z krádeže tří nebo čtyř tisíc dolarů. V USA byl obviněn z hackerského útoku na tři společnosti, které to stálo stovky milionů dolarů. Rozdíl v závažnosti těchto dvou zločinů je markantní. V okamžiku, kdy se pan Nikulin ocitl v české vazbě, podali jsme žádost o vydání, a teprve poté požádali o jeho vydání i Rusové. Zajímavé je, že podle Rusů porušil zákon v roce 2009 a pak žil v Moskvě osm nebo devět let doslova pod nosem úřadů, a ty nic neudělaly.

LIDOVÉ NOVINY: Názor Hradu je, že nebylo správné vydat ho do USA…

KING: Nevím, jak je možné argumentovat proti zákonnému procesu, který uplatnila vaše vlastní vláda.

LIDOVÉ NOVINY: Nikulinovo vyhoštění ocenil také šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. Intervenoval nějak v této věci během svého pobytu v Praze?

KING: Neřekl bych, že intervenoval. Paul přijel s rodinou na dovolenou a já jsem ho přesvědčil, aby mi dal pár dní na oficiální setkání. Během schůzek s českými představiteli se hovořilo o několika tématech. Nikulin byl jedním z nich, ale mluvilo se také o výdajích na obranu v NATO na úrovni dvou procent HDP či o tendru na helikoptéry Bell. O tom všem se diskutovalo.

LIDOVÉ NOVINY: Paul Ryan se v Praze setkal s premiérem, s předsedy obou komor českého parlamentu, ale ne s prezidentem Zemanem. Proč?

Je nutné říci, že mezi našimi kancelářemi kolem této věci probíhala komunikace, ale časový rozvrh to neumožnil. Jediný termín, kdy se podle prezidentské kanceláře mohl prezident Zeman setkat s předsedou Ryanem, byl v den, kdy Paul s rodinou cestoval po Česku.

KING: To je dobrá otázka. Je nutné říci, že mezi našimi kancelářemi kolem této věci probíhala komunikace, ale časový rozvrh to neumožnil. Jediný termín, kdy se podle prezidentské kanceláře mohl prezident Zeman setkat s předsedou Ryanem, byl v den, kdy Paul s rodinou cestoval po Česku.

LIDOVÉ NOVINY: Takže jste ohledně návštěvy Paula Ryana byli ve spojení s prezidentskou kanceláří?

KING: Ano. V případě takto vysokého amerického představitele, který přijíždí do hlavního města nějaké země, to lze očekávat. Setkal se s premiérem, s předsedy obou komor parlamentu. Doufali jsme, že by mohla být příležitost k setkání s prezidentem, ale on nemohl, když Paul Ryan byl v Praze, a když mohl, pan Ryan už tady nebyl.

LIDOVÉ NOVINY: Americká administrativa nedávno vyhostila 60 ruských diplomatů. Proč se USA připojily k EU v její odpovědi Moskvě na otrávení Sergeje Skripala a jeho dcery? Směřujeme k nové studené válce, jak zaznívá z Ruska?

KING: Znáte pojem Pět očí? Je to zpravodajská aliance pěti zemí (USA, Velká Británie, Kanada, Austrálie a Nový Zéland – pozn. red.), které jsou nejbližšími spojenci. A ten nejbližší z nich pro nás je Spojené království. Řekli nám, že Rusové spáchali zločin proti jejich zemi, a proto přistoupili k vyhoštění jejich diplomatů. My jsme se solidárně přidali společně s řadou členských zemí EU. To je to, co přátelé dělají. Je to největší vyhoštění od konce studené války, ale bylo to oprávněné. Ruské jednání si vyžaduje ostrou reakci, a proto jsme se takto zachovali.

LIDOVÉ NOVINY: Bude těsná spolupráce USA s Evropou ve vztahu k Rusku pokračovat?

KING: Chtěl bych, aby tato spolupráce mezi EU a NATO a jejich členskými zeměmi pokračovala na bilaterální i multilaterální úrovni. Současně hledáme cesty, jak angažovat Rusko v těch záležitostech, v nichž nalezneme shodu. Ale znovu, jak už řekl Paul Ryan v Poslanecké sněmovně, agresivní jednání Ruska na mezinárodní úrovni v Gruzii, na Ukrajině, Krymu, v Moldavsku se nedá ignorovat. Musejí být vyvozeny důsledky. Není to naše vina, že přišly tyto reakce. Je to vina Ruska. Tato „studená válka“ je dána ruským jednáním. A dokud toto agresivní jednání neskončí, vztahy nebudou tak dobré, jak by měly být.

LIDOVÉ NOVINY: Mimochodem, v ruském tisku se píše, že oni jsou obětí útoku Západu…

Nemohu nic slibovat, ale doufám, že do konce roku uvidíme několik dalších vysoce postavených amerických představitelů na návštěvě vaší země.

KING: Kde na ně útočí Spojené státy nebo kterákoli velká západní země!? Znovu bych upozornil na Gruzii, Ukrajinu, Krym, Moldavsko. Podnikli vůči nim agresivní akce, dokonce provedli anexi. Nic takového Západ nedělá.

LIDOVÉ NOVINY: V současnosti se chystají oslavy stého výročí navázaní česko-amerických diplomatických vztahů. Přijede do Prahy americký prezident či viceprezident?

KING: Nemohu nic slibovat, ale doufám, že do konce roku uvidíme několik dalších vysoce postavených amerických představitelů na návštěvě vaší země.

LIDOVÉ NOVINY: Proslýchá se, že by to mohl být viceprezident Mike Pence, který by kvůli oslavám stoletých vztahů navštívil více zemí v regionu…

KING: Výročí neslaví jen Česká republika, ale i Slovensko a pobaltské státy. Doufám, že budu hovořit se svým kolegou na Slovensku a také se slovenskými představiteli a že ke stému výročí založení Československa něco zorganizujeme. Bylo by opravdu hezké, kdybychom připravili návštěvu nějakého vysoce postaveného amerického činitele v obou zemích.

LIDOVÉ NOVINY: Doposud všichni američtí prezidenti po roce 1989 navštívili Prahu. Myslíte si, že tuto tradici udržíme?

KING: Pokud bych taktizoval, řekl bych, že prezident Trump tu už byl, jen v té době nebyl prezident (v roce 1990 Trump navštívil Československo kvůli pohřbu svého zetě ve Zlíně – pozn. red.). Jsem každopádně optimistický v tom, že přijede někdo opravdu vysoce postavený.

LIDOVÉ NOVINY: Očekáváte v dohledné době státní návštěvu českého prezidenta Zemana v Bílém domě?

KING: Netvořím kalendář Bílého domu. Myslím si, že by bylo vhodnější mluvit o návštěvě někoho zde. Ale v určitém okamžiku se v budoucnu může naskytnout příležitost i pro cestu vysoce postaveného českého představitele do Washingtonu.

LIDOVÉ NOVINY: Takže by to nemusel být český prezident…

KING: Byl by to vysoce postavený český představitel.

LIDOVÉ NOVINY: Zmínil jste výběrové řízení na dodávku armádních vrtulníků od společnosti Bell. Jak daleko je tento proces a došlo k nějakému posunu?

S českým ministerstvem obrany spolupracuje americké námořnictvo. Jde o typ obchodu, při němž je potřeba získat úplnou důvěru americké vlády. Není to kontrakt mezi českým ministerstvem obrany a firmou Bell. Je to kontrakt mezi americkou a českou vládou.

KING: V posledních měsících nedošlo k žádnému pokroku a myslím, že je to hlavně kvůli tomu, že nemáte vytvořenou vládu s důvěrou. Vládní představitelé váhají s přijetím rozhodnutí o nákupu za půl miliardy dolarů. Každopádně chci zdůraznit, že by to byl kontrakt mezi vládami. Máme velmi přísná a nekompromisní pravidla pro transparentnost. Proto ta věc není rychlá, je to opravdu proces. S českým ministerstvem obrany spolupracuje americké námořnictvo. Jde o typ obchodu, při němž je potřeba získat úplnou důvěru americké vlády. Není to kontrakt mezi českým ministerstvem obrany a firmou Bell. Je to kontrakt mezi americkou a českou vládou.

LIDOVÉ NOVINY: Co by bylo součástí dodávky?

KING: Jedná se o komplexní obchod, jehož součástí je balík věcí. Nejde jen o helikoptéry, ale také o náhradní díly, motory a všechny záruční prohlídky. Americké námořnictvo je používá na řadě bojišť po celém světě. Nasazujeme své muže a ženy v těchto helikoptérách desítky let. Jsou schopné zcela splnit jakékoli požadavky, které tento tendr stanovuje. Jsou prověřené v praxi.

LIDOVÉ NOVINY: Jaké další obchodní příležitosti jsou podle vás nyní mezi Českou republikou aUSA aktuální?

KING: Jako velvyslanectví jsme si dali určité cíle. V tomto kalendářním roce bych rád viděl dvě nové přímé americké investice v Česku a chtěl bych dosáhnout rozšíření dvou stávajících. Mluvím například o GE Aviation. Také v opačném směru bych rád viděl dvě nové české investice ve Spojených státech a rozšíření dalších dvou stávajících českých investic v USA.

LIDOVÉ NOVINY: Zmínil jste možné české investice v USA. Mohl byste být konkrétnější?

KING: Nemohu zmínit žádná jména, ale jednáme teď s lidmi, kteří chtějí vstoupit na americký trh v oblasti nových technologií, softwaru či zbrojního průmyslu. Převážně se jedná o výrobu.

LIDOVÉ NOVINY: Nejde o investice firem nejbohatšího Čecha Petra Kellnera?

KING: Ne.

LIDOVÉ NOVINY: Jak daleko jsou úvahy ohledně amerických investic při zvažované dostavbě jaderné elektrárny v Temelíně?

Westinghouse se právě prodává kanadské investiční skupině. Kontrakt bude dokončen ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Investor odstraní veškeré dluhy a poskytne dostatečné prostředky k růstu. Technologie Westinghousu patří v oblasti výroby energie z jádra k těm nejlepším na světě.

KING: Těším se na rozhovory s ministrem průmyslu a obchodu o společnosti Westinghouse. Chci s ním mluvit, protože tato společnost nezbankrotovala, jak se o tom někdy mluví a píše v tisku. Tak to není. Westinghouse se právě prodává kanadské investiční skupině. Kontrakt bude dokončen ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Investor odstraní veškeré dluhy a poskytne dostatečné prostředky k růstu. Technologie Westinghousu patří v oblasti výroby energie z jádra k těm nejlepším na světě. Společnost byla připravena jít do tendru před několika lety a je připravena do něj jít i nyní.

LIDOVÉ NOVINY: Slyšel jsem, že jste několikrát zavítal do Brna. Chcete se zaměřit na rozvoj byznysu s firmami, které tam sídlí?

KING: Vaše země je ve skvělé ekonomické kondici. Máte úžasný růst hrubého domácího produktu a nízkou nezaměstnanost, což je na jednu stranu vynikající, ale současně to vytváří problém pro rozvoj podnikání, protože těžko sháníte kvalifikovanou pracovní sílu. V Brně cítím opravdu úžasného podnikatelského ducha. Myslím si, že to není jen Silicon Valley Česka, ale celé střední Evropy. Někde v Brně určitě je nový Mark Zuckerberg, ačkoli právě ten teď není úplně populární. Mladí lidé a byznysové inkubátory, které tam mají, jsou úžasní. Je tam živý podnikatelský duch a to je skvělé.

S minulostí agenta FBI

Velvyslancem v Česku je Stephen B. King (76) od loňského prosince. S veřejným působením má ale tento muž, narozený v Den nezávislosti USA (4. července), bohaté zkušenosti. Posledních deset let vedl buňku Republikánské strany ve Wisconsinu.

Podstatnou část života strávil coby agent Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), kde měl na starosti stíhání členů rasistické organizace Ku-klux-klan a případy porušování lidských práv. Byl také součástí týmu, který pracoval na kampani prezidenta Richarda Nixona v roce 1972, kdy se odehrála aféra Watergate. Později přesedlal na byznys. Investoval a podnikal v chemickém průmyslu.

Počet příspěvků: 2, poslední 16.4.2018 07:46 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.