Diskuse k článku

Americký precedent lži: Sestřelení íránského airbusu v létě 1988

Ať už malajsijské letadlo MH17 sestřelili východoukrajinští separatisté nebo ozbrojené síly Ukrajiny či Ruska, budou se nejspíše snažit zbavit zodpovědnosti stejně jako USA při incidentu před 26 lety nad Perským zálivem. O co tehdy šlo? Píše Břetislav Tureček.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

A co sankce ?

Zajímavé je, že  ačkoliv není v případě aktuální tragedie Boingu vůbec nic  prokázáno, tak "vyspělé země" již zostřují  ekonomické sankce a chystají válku s Ruskem.

Proč nebyly tehdy uvaleny sankce na USA za tento teroristický čin ?  Provedený navíc  nikoliv v příhraničí USA ale na  protilehlé polokouli.

0/0
23.7.2014 22:49

R. Jackl

Re: pokračování ...

pane vachmajstr vy ste ale hlava! vy můžete hned radit panu císařipánu....!

0/0
23.7.2014 21:06

Pane Šušlíku Voni jsou hlava, jakto že už

nekandidujou na ministra zahraničí. Hned bychom předběhli v lezení do záděle Američanum i ty Anglány. Vás je opravdu na psani blogů a příspěvků škoda. Voni jsou zakopaný talent , jen ho vykopat.

0/0
23.7.2014 20:52

L. Šušlík

Návrh panu Turečkovi

Pane Turečku, zdá se, že jste expertem na Írán. Mohl byste se ve svém příštím článku věnovat zrušení sankcí na Írán a navazování vztahů s touto nespravedlivě proskribovanou zemí? Ve světle ukrajinských událostí se náhle Írán začíná jevit jako přijatelný strategický partner Evropy a USA. Rozhodně - z hlediska hodnot západní civilizace je režim ve "spojenecké" Saúdské Arábii horší, než ten v Íránu. Zajímavé by bylo i připomenutí éry šáha Rézi Páhlavího. Děkuji!

0/0
23.7.2014 20:40

L. Šušlík

pokračování ...

Na rozdíl od produkce naprostých lží, což je zločin proti novinařině. Pokud taková kampaň iniciuje válku - lze takové konání považovat za zločin válečný. Putinovi dvorní novináři, píárovec Surkov, televizák Kiseljov, i ti pěšáci, co stojí na východu Ukrajiny v první linii - hned za ruskými žoldáky - jsou prolhanými válečnými štváči, manipulujícími s myslí lidí na území cizího suverénního státu. A celou tuto podlou operaci Putin eufemisticky nazval informační a hybridní válkou. Tedy pamatujme - když dva dělají zdánlivě totéž, jde pouze o naše zdání.

0/0
23.7.2014 20:28

L. Šušlík

Velmi poučné!

Velké díky panu Turečkovi za tento článek. O zelených mozcích všech původů a barev netřeba dělat si iluze. Účastníci bojových akcí mají svou empatii někde v suterénu. Mohou být na vraždění natolik adaptovaní, že je pro ně nepřítelem každý, kdo nenosí jejich uniformu, včetně civilistů. Jak pravil ataman donských kozáků Kozicyn poté, co jeho lidé sestřelili malajsijský boeing a sdělili mu, že nešlo o ukrajinské výsadkáře: "No, co - neměli tu co dělat. Stejně to byli špióni." Nějaký rozdíl mezi novináři ruskými a americkými tu přece jen najdeme. Američané se nezabývají výrobou a šířením naprostých dezinformací včetně absurdních lží, jako to činí jejich ruští kolegové ve věci Ukrajiny. Američtí novináři ve službě vlasti zřejmě podléhají autocenzuře a obdivu k vůdcům národa, kteří toho tolik dokázali - a šíří americkou propagandu - tj. zdůrazňují zločiny protistrany, a pomíjejí zločiny vlastní. Je to tak špatně, ale v době válečné (USA válčí na všech frontách) je něco takového pochopitelné.

0/0
23.7.2014 20:25

Re: USA chtělo vyvolat plnohodnotnou válku

flek, re, tuty, boty...

0/0
23.7.2014 18:53

USA chtělo vyvolat plnohodnotnou válku

předpokládali že se irán bude mstít a zahají útok byla to do detailu promyšlená krvavá provokace

0/0
23.7.2014 18:04
Foto

V23l65a56d49i90m43i55r 45P 7664709483406

Re: Nezapoměl jste na sestřelení Korean Air 007?

Pak mi ale není jasné, pane Turečku, proč píšete o sestřelení íránského Airbusu v létě 1988 jako o "bezprecedentním případu" nebo o "americkém precedentu lži". K sestřelení "špionážního" KAL 007 Sověty došlo již v roce 1983, tedy o pět let dřív, takže případ z roku 1988 nemůže být precedent.

0/0
23.7.2014 17:08

R. Jackl

tak kdo je vetsim blbcem nez jsme doufali?

Ve výživném střetu mezi reportérem AP Mattem Lee a náměstkyní mluvčí

amerického ministerstva zahraničí Marií Harf Lee doslova Harf zahnal do

kouta až k přiznání, že ty „důkazy“ prezentované USA k obvinění Ruskem

podporovaných rebelů ze sestřelení Letu 17 Malaysia Airlines neobnáší

nic více než YouTube videa a příspěvky na sociálních médiích. Lee

začal tím, že se ptal Harf, jak plánují USA vytvořit „forenzní důkazy“ dokazující, že to Ruskem podporovaní rebelové byli za útokem, načež Harf reagovala vykrucováním se z tématu, než nakonec konstatovala: „Víme to, viděli jsme to potom na sociálních médiích …, kde se pro-ruští separatisté vychloubají sestřelením letadla.“ http://www.prisonplanet.com/u-s-admits-its-mh17-evidence-is-based-on-youtube-clips-social-media-posts.html

0/0
23.7.2014 16:38

B. Tureček

Re: Američané sestřelení přiznali,

Pane Podšere, věřím, že Vás to téma zajímá. Přečtete si tedy, prosím, ten článek Newsweeku nebo přímo vyšetřovací zprávu, na které je postavený. Kapitán Rogers bohužel opravdu naplňoval definici toho Vašeho kovboje. Výsměch (a to doslova, nahraný na magnetofonových páscích) nadřízeným, porušování předpisů a rozkazů, to vše s úmyslem konečně si na někoho vystřelit. Což samozřejmě vůbec nesnímá vinu z arogantních pistolníků, kteří sejmuli to letadlo na Ukrajině...

0/0
23.7.2014 16:12

Američané sestřelení přiznali,

ukrajinští zakuklenci nám v tomto směru ještě něco dluží. A mlžení o okolnostech je vlastní každému viníkovi. Je dobře, že autor se ve své neobjektivitě alespoň vyhýbá přímému nařčení z úmyslu. I tak je to hodně silná káva, vytvářet paralelu mezi sledem nešťastných rozhodnutí a náhod a kovbojským "střílím na vše, co se pohne", jež na dnešní Ukrajině předvádějí z řetězu utržení separatističtí Rambové.

0/0
23.7.2014 15:54

Re: jak dal

Skočte první, já za vámi hodím padák, filosofe.

0/0
23.7.2014 15:30

R. Jackl

jak dal

Jisté je jedno, způsobem jako dosud už dál žít nemůžeme. Denně to

zjišťujeme na různých diskuzích .  se závratěmi, nevolností,

vysokým tlakem, úzkostmi a depresemi. Nemocemi ztělesňují společenskou

situaci. Jejich potíže nápadně připomínají potíže pasažérů letadla.

Rychlost letu se neustále zvyšuje, lidem je z toho zle. Ještě pořád ale

spoléhají na dokonalou techniku a zkušenou posádku. Věří, že se nemůže nic stát. V pilotní kabině je přitom banda psychopatů, opilých alkoholem a mocí. Nedokáží ovládat sami sebe, natož letadlo. Nemyslím, že by nám něco zatajovali. Oni nic neřídí. Každým okamžikem můžeme narazit. Je nejvyšší čas to letadlo opustit.

0/0
23.7.2014 14:08

R. Jackl

USSA

Nevylučuji sestřelení MH17 najatými žoldáky s Blackwater... je to podobná eskalace situace jako v Libyi.....

0/0
23.7.2014 13:08

J. Křivan

Re: Už jen jak"

Pane Truhlíku, ze strany USA nejsou totiž předloženy žádné důkazy. Celé vyjádření amerických tajných služeb vypadá jako špatné maturitní slohové cvičení. Když tajné služby poukazují na morální zodpovědnost Ruska je něco špatně. Protože oni mají s chladnou hlavou předložit důkazy, Posuzování morálky jim nepřísluší. Dost překvapivé, protože důkazy mít musí. Původní informace, že znají přesně místo odkud bylo vystřeleno poněkud zapadla. Zkuste to nějak rozumě vysvětlit. Předpokládal jsem, že Američané smetou vyjádření ruského ministerstva obrany svými důkazy a ono nic. Důkazy nahrazuje mediální smršť, to nevypadá pro myslící lidi věrohodně.

PS S těmi informacemi, které máme jen těžko na někoho ukázat prstem. Nevylučuji sestřelení MH17 domobranou, ale důkaz mi chybí. Stále zůstává ve hře těch 5 variant o kterých jsem psal na ČP u jiného článku.

0/0
23.7.2014 12:18

B. Tureček

Re: Nezapoměl jste na sestřelení Korean Air 007?

Dobrý den, myslím, že autoři textů už by neměli zasahovat do diskuse, ale asi očekáváte mou reakci. Tak tedy - především se zabývám Blízkým východem, mj. Íránem, a vím, jak důležitý prvek ve vyhrocených íránských vztazích s USA to sestřelení letadla znamenalo a dodnes znamená. O sestřelení KAL 007 Sověty samozřejmě dobře vím také (bylo mi tehdy 13, napsal jsem v rámci běžného dopisování ruské holčině z Karagandy, že se mi to vůbec nelíbí, a už se nikdy neozvala, možná ale můj dopis někde uvízl...). I o dalších podobných incidentech vím. Avšak Rusy a separatisty teď neškolí z morálky Rusové, nýbrž Američané. Kritickému novinářskému přístupu podle mne proto daleko více odpovídá podívat se, jak jsou na tom sami školitelé ve velmi srovnatelném případě, než "argumentovat" jiným případem, kdy byla vina Moskvy zcela jasná. Za vzor mi dáváte článek, kde se mj. píše, že Američané "dohlíželi na mír v Zálivu". Promiňte, ale o tom, co tam Američané opravdu dělali, je přeci napsáno poměrně dost...

0/0
23.7.2014 11:49
Foto

Martintruhlik

Re: Zajímavý článek. Přemýšlím proč pan Tureček

pan Tureček to napsal hezky. snažil se. občsa něco zdůraznil, něco vypustil. vypadá to objektivně, ale jeho proti Americký postoj je jasný.

0/0
23.7.2014 11:18
Foto

Martintruhlik

Re: Už jen jak"

No nevim jestli neumíte anglicky a nebo jste záměrně sdělení překroutil :-) Nejsou přímé důkazy o účasti Ruska (ano i Rusko na tom mohlo mít podíl). Obama a Americká administrativa je méně konfrontační jak vy.

Ale kdyby byli jako vy, tak rozhodně napíšou, .....že nejsou přímé důkazy, ale Rusko má za nehodu 100% odpovědnost. Že prezdent Putin chce obsadit Ukrajinu a uchyluje se k takovým špinavostem jako je vraždění západních občanů......

Naštěstí nejste mezinárodní politik a můžete si dovolit psát ostré komentáře bez následků :-)

0/0
23.7.2014 11:14
Foto

Martintruhlik

Nezapoměl jste na sestřelení Korean Air 007?

Článek ostře obviňující USA. Myslím, že tento odkaz je méně jednostranný pane Turečeku.

http://technet.idnes.cz/proc-americane-sestrelili-dopravni-letadlo-s-290-lidmi-na-palube-pbx-/tec_technika.aspx?c=A080121_221653_tec_technika_pka

Když se tu pouštíme do hledání paralel s minulými leteckými katastrofami, proč jste si vybral hlavně tu kde jsou na vině USA??? Co se týče viníků by byla lepší pralela přece sestřelení letadla Korean Airlines Ruskem.... nebo ne?

http://cs.wikipedia.org/wiki/Let_Korean_Air_007

V současné informační válce (západ vs. Rusko) se nabízí otázka jestli za vámi nestojí finance z Ruské federace. Nemyslíte, že objektivní novinář by měl rozebrat všechny útoky na civiliní letadla? Ne jenom ty, co se mu "hodí do krámu"?

0/0
23.7.2014 11:07

R. Jackl

Už jen jak"

Dnesni zprava z BBC (http://www.bbc.com/news/world-europe-28429161):

"American intelligence officials on Tuesday said evidence suggested the

rebels may have shot down the jet "by mistake", and that no direct link

to Russia has been found." Timto prohlasenim neni uz potreba diskutovat  o roli Ruska, tady jde jen o tom jestli to byl umysl ukrajinske nacisticke armady nebo omyl ozralych agentu CIA

0/0
23.7.2014 10:52

Zajímavý článek. Přemýšlím proč pan Tureček

má potřebu ukázat na morální problémy Američanů. Asi se s tím na blízkém východě setkával častěji než my v Evropě. Co na to Vy pánové Machu, Šušlíku a Spol. Je pan Tureček komunista ? Nebo kouří hašiš nebo co že je tak pomýlený? Rád si poslechnu Vaši verzi. Dík.

0/0
23.7.2014 10:16