Americké proroctví: Češi na fotbalovém mistrovství postoupí do čtvrtfinále

Je to docela jednoduché. Když zachytá Petr Čech a rozstřílí se Milan Baroš, česká reprezentace nebude chybět ve čtvrtfinále.

Petr Čech by měl být hlavní oporou české reprezentace na mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině. foto: © ReutersČeská pozice

Petr Čech by měl být hlavní oporou české reprezentace na mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině.

Je logické, že týden před začátkem fotbalového Eura se množí prognostické články. Vypichují se největší hvězdy a široce se rozebírají herní slabiny týmů, které budou v Polsku a na Ukrajině bojovat o titul evropských šampionů. Popularita fotbalu je tak velká, že se o něm v souvislosti s Eurem píše i v Americe, zemi, kde kopané říkají soccer, a na vrchol sledovanosti mu tam nepomohl ani hvězdný David Beckham.

Na americkém webu sítě Sports Network najdete fundovaný článek – s nefotbalovým domicilem Philadelphia, Pa – o českých borcích s názvem Česká republika musí překonat nedostatky v útoku. V něm jsou s přehledem i nadhledem popsány problémy a klady českého týmu a jeho potenciální šance na turnaji. Možná mnohem přesněji, než jak se píše v naší zainteresované Evropě.

I manželka fotbalového fanatika, která nerozlišuje mezi Spartou a Slavií, souhlasí s názorem, že Petr Čech je jedním z nejlepších fotbalových brankářů na světě. Sports Network připomíná slavný triumf londýnské Chelsea v Lize mistrů, na němž měl český gólman lví podíl. Ale varovně dodává, že kvalitní gólman je sice pro každé mužstvo obrovským přínosem, ale jen do určité míry. Podle článku „problém trenéra Michala Bílka tkví v tom, že po Čechovi už je toho jen málo, na co se může spolehnout“.

Problém trenéra Michala Bílka tkví v tom, že po Čechovi už je toho jen málo, na co se může spolehnout

Vskutku. Můžeme pouze nostalgicky vzpomínat na Jana Kollera, Vladimíra Šmicra, Karla Poborského a dodejme i tehdejší hlavní hvězdu Pavla Nedvěda, kteří zářili na mistrovství Evropy v roce 2004, kdy hrál český tým ve velké formě a nešťastně vypadl až v semifinále. Místo toho Bílkovi nezbývá než věřit, že jeden z pamětníků Tomáš Rosický po dobré sezoně v Arsenalu překoná zranění lýtka a tehdejší nejlepší střelec repre Milan Baroš se konečně probudí a začne opět střílet góly.   

Baroš v sedmi kvalifikačních utkáních skóroval jednou. Jaké má reprezentační kouč další ofenzivní trumf? Mladý Tomáš Pekhart je mezinárodně nezkušený a kolega Tomáš Necid po zranění formu teprve hledá. David Lafata je pak přeci jenom pod rozlišovací úroveň amerického webu. Dodejme za něj, že gólů v mezistátních utkáních opravdu moc nevstřelil.    

Skutečnost, že nejlepším střelcem českého týmu v kvalifikaci o Euro byl obránce Michal Kadlec se čtyřmi góly, z toho dal tři z penalt, podle Sports Network dostatečně ilustruje nedostatek kreativity českých fotbalistů a jejich ofenzivní mizérii před soupeřovou brankou.

Za normálních okolností by Češi neměli šanci postoupit ze skupiny, prý ale mají štěstí, že se ocitli v nejslabší skupině A. Hlavním favoritem na postup je z amerického pohledu Rusko. Z pražské perspektivy se však stejně může cítit rovněž Česko, Polsko i Řecko.

Přesto má Sports Network pro Českou republiku relativně pozitivní prognózu, splní-li se některá „kdyby“. Petr Čech může být onen rozdílový faktor, který má potenciál posunout tým do další fáze, jistě. Když se k dílu přidá probuzený blanický rytíř Baroš, mělo by to údajně stačit na postup. Ale pak nás už zastaví giganti Německo nebo Nizozemsko.

Nu, chtělo by se věřit, že to alespoň tak nějak dopadne. Třeba bude ještě lépe, vždyť fotbal je týmový sport a v nominaci je 23 hráčů. Nebo hůře a pojedeme s ostudou domů. Český tým 21. či 22. června ve čtvrtfinále by byl při současné kvalitě naší reprezentace docela úspěch. Američané to vidí racionálně.