Americká měna zabrala, hospodářské oživení je křehké

ČNB si podle viceguvernéra Mojmíra Hampla může dovolit počkat se zvyšováním úroků, aby neohrozila vývoj domácí ekonomiky.

Na vyšších úrocích vydělají země, které budou mít dostatek peněz k půjčování. To by mohl i případ USA, kde krize zvýšila sklon domácností k úsporám. foto: © ReutersČeská pozice

Na vyšších úrocích vydělají země, které budou mít dostatek peněz k půjčování. To by mohl i případ USA, kde krize zvýšila sklon domácností k úsporám.

Kdo věří v posilování americké měny, v uplynulém týdnu se konečně dočkal. Čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB) a špatná data z amerického trhu práce odstartovaly výprodej komodit, pokles akciových trhů a posílení dolaru. Zda jde o prognózovaný obrat ve prospěch americké měny, nelze v tuto chvíli s určitostí říci. Avšak oživení ekonomiky v USA a Evropě je založeno na velmi křehkých základech a návrat do předkrizových časů bude nějakou chvíli trvat.

Pro českou měnu byl klíčový čtvrtek, kdy zasedala Česká národní banka. Zajímavé bylo i zveřejnění statistik o maloobchodních tržbách a zaměstnanosti. Vůči euru koruna po celý týden stagnovala a pohybovala se kolem hranice 24,20 Kč za euro. Krátkodobé oslabení nastalo pouze ve středu. Naopak v pátek se koruna přiblížila hladině 24 Kč. Podobný vývoj lze čekat i v příštím týdnu.

Ve vztahu k americké měně se koruna v první polovině týdně obchodovala v relativním poklidu. Zlom nastal ve čtvrtek po půl třetí odpoledne při tiskové konferenci ECB, kdy dolar raketově posílil o 30 haléřů. Polská měna vůči koruně mírně oslabila k hranici 6,10 koruny za jeden zlotý.

Vlastní linie ČNB

Zasedání ČNB překvapení nepřineslo. Úrokové sazby zůstaly beze změny a na současných rekordně nízkých hodnotách se drží již dvanáct měsíců. Česká národní banka, na rozdíl od svých evropských kolegyň, drží vlastní linii měnové politiky a nenechává se ovlivnit utahováním měnových šroubů, které přichází z okolních států. Podle vyjádření viceguvernéra Mojmíra Hampla si ČNB může dovolit se zvyšováním sazeb počkat, aby zbytečně neohrozila vývoj domácí ekonomiky. V pátek byly zveřejněny údaje o maloobchodních tržbách za březen. Meziměsíčně nastal reálný pokles o 1,1 procenta a prodej byl nejslabší od počátku roku.

Také na zasedání ECB byly úrokové sazby ponechány beze změny, avšak na úrovni 1,25 procenta. Překvapením byl následný projev prezidenta ECB Jeana-Claudea Tricheta, který vyzněl v mírnějším tónu, než se očekávalo. Červnové zasedání nutně nemusí znamenat očekávané zvýšení sazeb. Na výroky, jež zazněly na tiskové konferenci, euro reagovalo výrazným oslabením a dostalo se až k hranici 1,45 dolaru.

Během jednoho dne se ceny ropy Brent sesunuly o 12 dolarů za barelOslabení eura bylo umocněno zveřejněním nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, které nedopadlo pro americký trh práce příznivě. V této souvislosti dramaticky zlevnila ropa, která zaznamenala nejvyšší historický propad. Během jednoho dne se ceny ropy Brent sesunuly o dvanáct dolarů ke 109 dolarům za barel. Klesaly rovněž ceny ostatních komodit a ztráty zaznamenaly i klíčové akciové indexy.