Ceska Pozice

Ambice Zemanovců: Orel nechytá malé ptáčky

Předseda SPOZ Zdeněk Štengl: „Víte, kdo je naším největším koaličním partnerem? Chcete to slyšet? Občané České republiky.“

„Chcete znát můj tip? Řeknu vám to přesně, prozradím to: Miloš rozhodne moudře, státnicky. Pan prezident rozhodne ve prospěch občanů, bude to úplně nejlepší rozhodnutí,“ míní Štengl, který šéfuje SPOZ od letošního března. foto: © ČTKČeská pozice

„Chcete znát můj tip? Řeknu vám to přesně, prozradím to: Miloš rozhodne moudře, státnicky. Pan prezident rozhodne ve prospěch občanů, bude to úplně nejlepší rozhodnutí,“ míní Štengl, který šéfuje SPOZ od letošního března.

Prezident Miloš Zeman zahájil s lídry parlamentních stran vyjednávání o budoucí české vládě. Jednou z variant řešení politické krize, která nastala po pádu Nečasova kabinetu, je vytvoření úřednické vlády. Její vznik by mohl pomoci Straně práv občanů – Zemanovcům, jejímž je prezident čestným předsedou. SPOZ totiž potřebuje sehnat známé osobnosti na kandidátní listiny – a to je časově náročný úkol.

Zajímalo nás proto, jak současnou situaci hodnotí výkonný předseda SPOZ Zdeněk Štengl. Kterou z variant by jeho strana preferovala?

ČESKÁ POZICE: Jak hodnotíte jako předseda SPOZ současnou politickou situaci?

ŠTENGL: Nečasova vláda byla dlouhodobě neschopná, logicky k jejímu pádu muselo dojít. Co se týká té trestné činnosti, to bylo „přidanou hodnotou“. Vláda nám udělala ostudu. Situace není dobrá, propast mezi občany a politiky se prohlubuje.

ČESKÁ POZICE: Předčasné volby, úřednická vláda nebo současná koalice? Kterou možnost byste preferoval?

ŠTENGL: Co by se nám zamlouvalo? Řeknu to zcela otevřeně: budeme respektovat rozhodnutí našeho čestného předsedy a prezidenta republiky Miloše Zemana. To je všechno.

ČESKÁ POZICE: Jste předsedou strany s bezmála třemi tisíci členy. Musíte mít přeci nějaký názor, jakou variantu preferujete, jakým směrem se ubírat.

ŠTENGL: Rozšiřujeme členskou základnu, připravujeme se na volby, oslovujeme známé osobnosti, které se postaví na naši kandidátku. To je naše práce. My nejsme parlamentní strana, musíme se soustředit na sebe, na program. Když se dva perou, ať se perou.

ČESKÁ POZICE: Pro SPOZ by přece byla výhodná varianta úřednické vlády. Měli byste dostatek času na přípravu kampaně, navíc úřednická vláda – pravděpodobně složená ze Zemanových sympatizantů – by mohla vygenerovat lídry pro vaše kandidátní listiny.

ŠTENGL: Nechci vůbec spekulovat. Neřeším žádnou variantu. Soustředíme se na program, na nezaměstnanost, tvorbu nových míst, exportní politiku, na to, aby lidé nebyli z politiky tak znechucení a tak dále. Trápí nás problematika korupce, je potřeba zavést majetková přiznání politiků.

ČESKÁ POZICE: Kdyby se volby nekonaly už v září, byli byste však asi raději...

ŠTENGL: Když budou předčasné volby, budeme na to reagovat. Pokud bude nějaká vláda pokračovat do řádných voleb, pravda, budeme mít víc času na přípravu.

ČESKÁ POZICE: Řekl jste, že Zeman je pro vás jako „Ježíš pro papeže“. Co si nyní „papež“ myslí, že „Ježíš“ na Hradě podnikne? Zkuste zapojit trochu fantazie.

„Miloš rozhodne moudře, státnicky. Pan prezident rozhodne ve prospěch občanů, bude to úplně nejlepší rozhodnutí.“ŠTENGL: (Smích) Já už nechci slova „Ježíš“ a „papež“ slyšet, užil jsem si kvůli tomu své. Novináři se na to tehdy chytli, mělo to svůj vývoj, už bych o tom ale nemluvil, byla to jen nadsázka. Chcete znát můj tip? Řeknu vám to přesně, prozradím to: Miloš rozhodne moudře, státnicky (smích). Pan prezident rozhodne ve prospěch občanů, bude to úplně nejlepší rozhodnutí. Naše země se musí chovat jako řádný hospodář, ekonomická situace není ideální, věřím, že prezident rozhodne správně.

ČESKÁ POZICE: Je vedení strany v otázce voleb jednotné? Je ve vaší straně někdo, kdo třeba s postupem vedení nesouhlasí?

ŠTENGL: Naše strana se jmenuje Strana práv občanů – Zemanovci. Semknuli jsme se kolem myšlenek a vizí Miloše Zemana. To znamená, že já nic měnit nechci, myšlenky jsou geniální, chceme je přenést na parlamentní půdu. Jsme absolutně jednotní, právě proto teď objíždím naše regionální organizace. Budujeme místní organizace, přijímáme nové členy.

ČESKÁ POZICE: Proč nevoláte po předčasných volbách jako opoziční ČSSD a KSČM? Neztrácíte tím trochu před levicovými voliči vítr?

ŠTENGL: Já tedy nevím, jestli jsme úplně levicová strana. Pane Koutníku, Strana práv občanů je podle vás levicová, nebo pravicová strana?

ČESKÁ POZICE: Středolevá?

ŠTENGL: Ne! My jsme strana všech občanů. Víte, každý v tom hledá kalkul. Sociální demokracie ví, co by jí dané varianty přinesly, stejně tak to ví ODS či TOP 09. My nekalkulujeme, budeme reagovat. Pan prezident je náš čestný předseda, známe jeho myšlenky, dovedeme je vyhodnotit a stojíme si za svými myšlenkami. Chceme bojovat proti nezaměstnanosti, korupci a znechucení lidí z politiky.  

Voliči, naši koaliční partneři!

ČESKÁ POZICE: Bývalý předseda SPOZ a dnes prezidentův kancléř Vratislav Mynář uvedl, že předseda ČSSD Bohuslav Sobotka je de facto „srab“, když se nechce chopit příležitosti a zkusit vyjednat novou vládu. Vedení sociální demokracie totiž prosazuje jedinou možnost – předčasné volby. Myslíte si o předsedovi ČSSD totéž?

ŠTENGL: Pan Sobotka ať si dělá, co chce a co umí. K ničemu ho vyzývat nebudu. On je v parlamentu, kde se narodil. Ví co a jak, tuším, že nikde jinde nepracoval než v parlamentu. Sice nezná věci z ulice, ale zná je z parlamentu.

ČESKÁ POZICE: V jaké fázi připravenosti se nacházíte? Kdy bude program? Jaké lídry kandidátních listin přivedete? Řekněte alespoň pár jmen.

ŠTENGL: Že bych vyndával trumfy, které by mně to pak začaly odříkat? Tak jedno vám řeknu: Zdeněk Štengl (smích). Jsem týmový hráč, máme připravené zvučné osobnosti, nechceme je teď prozradit. Nechceme být jako ty různé „úsvity“, které někoho ohlásí, a pak jim to ti známí lidé odhlásí. Chceme občany překvapit.

ČESKÁ POZICE: Máte představu, kolik vás bude stát předvolební kampaň?

ŠTENGL: Řeknu vám to přesně, jo? Tolik, kolik jich bude stačit (smích). Nemám o tomhle představu, omlouvám se, má to na starosti náš ekonomický náměstek Martin Nejedlý. Ten o tom má přehled.

ČESKÁ POZICE: Které politické strany a hnutí považujete v současnosti za vaši největší konkurenci?

„Víte, kdo je naším největším koaličním partnerem? Chcete to slyšet? Občané České republiky.“ŠTENGL: Výborně, krásná otázka, děkuji vám za ni. My svůj prostor máme a ostatní, ať si ho hledají (smích). Konkurence, opozice, koalice. Zeptám se vás: je zdravotnictví červené, modré, oranžové, pravicové nebo levicové? Zdravotnictví je buď v pořádku, nebo není. Buď je silnice rozbitá, nebo nerozbitá. My budeme hledat průsečíky, abychom se svými soupeři a posléze třeba partnery našli shodu na našem programu. Nechci jmenovat, kdo je naším nepřítelem či přítelem. Ale teď vám nakonec něco prozradím. Víte, kdo je naším největším koaličním partnerem? Chcete to slyšet? Občané České republiky (smích). Mám pravdu, pane Koutníku?

ČESKÁ POZICE: To teprve uvidíme ve volbách, kolik „koaličních partnerů“ nalákáte.

ŠTENGL: Zkrátka nechci do nikoho kopat, chceme být pozitivní, nabídnout vlastní program. A „socani“ a „ódéesáci“ ať si hledají prostor sami. Menší strany neřeším. Orel nechytá malé ptáčky, orel chytá velké věci.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.