Alfa, Beta, Gama... Dalších 2,8 miliardy na aplikace.

Technologická agentura ČR spouští pro roky 2014 až 2019 další grantový program na převod „výzkumných výsledků do obchodů“.

Martin Rychlík 14.6.2013

Technologická agentura ČR funguje od roku 2009 a má podpořit aplikovaný výzkum. foto: © ČESKÁ POZICE, Petr UrbanČeská pozice

Technologická agentura ČR funguje od roku 2009 a má podpořit aplikovaný výzkum.

Přestože celé Česko momentálně zajímá jen to, proč se zatýkalo na Úřady vlády ČR, nemuselo by u výzkumníků zapadnout, že aplikovaný výzkum má v nejbližších letech podpořit částka 2,77 miliardy korun. Ve středu o tom rozhodla vláda, která tyto prostředky vydá pro roky 2014 až 2019 v programu Gama při Technologické agentuře ČR (TA ČR). Dva podprogramy jsou určeny výzkumným organizacím a inovativním firmám.

Jaké bude zacílení Gamy? „Doufáme, že bude efektivním nástrojem pro úspěšnou proměnu myšlenek, záměrů a výsledků výzkumu na konečné výrobky či technologie, které bude možné prakticky využít,“ řekla ČESKÉ POZICI předsedkyně TA ČR Rut Bízková. „Druhý podprogram Gamy má pomoci výsledkům výzkumu dostat se – obrazně řečeno – z databáze RIV (Rejstřík informací o výsledcích výzkumu – pozn. red.) do obchodu,“ dodává Bízková.

Technologická agentura ČR, jež má plnit čím dál větší roli v podpoře zdejšího výzkumu, věří, že Gama přispěje jak uplatnění nadějných nápadů, tak i rozhýbání organizací. „Často je to tak, že výzkum je úspěšný, podaří se vyvinout funkční vzorek, navrhnout technologii, ale už chybí síla a peníze na uvedení do provozu nebo výroby,“ tvrdí Bízková. Gama je doplňkem k existujícím programům Alfa či Beta, které již několik let běží a mají v ideálním případě přinášet zlepšení vazeb mezi výzkumným a komerčním sektorem.

Schválenou Gamu doplní informační kampaň, jakási „road show“, pro možné zájemce, kteří se mohou o peníze hlásit od října, respektive jara 2014. Jak známo, rozjíždějící se TA ČR nemá u vědců – zvláště v základním výzkumu – přílišné sympatie, nicméně je na agentuře samé, aby svůj přínos dokazovala a svou existenci zdůvodňovala. Zda k tomu přispěje i nový program Gama s dalším balíkem peněz, se uvidí v následujících letech.

Počet příspěvků: 3, poslední 14.6.2013 02:02 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.