Aktuální impuls: Do práce na kole

Stávka vyzývá ke změně životního stylu. Auto přestává být v módě. Denně už jezdí do zaměstnání na kole celé pracovní týmy.

Méně je víc. Drátění hřebci ze stáje Festka nemají nosiče, cyklocomputery, GPS navigace, držáky na láhve, koše, stojánky, pružení ani zvonky. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Méně je víc. Drátění hřebci ze stáje Festka nemají nosiče, cyklocomputery, GPS navigace, držáky na láhve, koše, stojánky, pružení ani zvonky.

Nejdřív je třeba mít kolo. Pak zrušit v hlavě všechny výhodné městské trasy pro auto i pro chůzi. Na kole se vyplatí jezdit po městě jinudy. Vratislav Filler z týmu PrahouNaKole.cz radí: „Je vhodné vyhýbat se kopcům, jet klidně delší, ale rovinatou trasou, volit spíš boční klidné ulice než hlavní, kam směřuje většina řidičů. Kvůli lepší čitelnosti řidičů jeďte sebevědomě, a nikoli příliš blízko chodníku. Ve výsledku přestanete ztrácet čas stáním a hledáním parkování.“ A hlavně v klidu dojedete na pracoviště i ve čtvrtek, kdy ostatní mohou mít kvůli stávce problémy.

Hlavně dobře vystartovat

Pro naplánování cesty po Praze se „stávkovému cyklistovi“ nabízí mapa na citovaném serveru. Pražané na něm najdou i rady, jak jezdit po městě bezpečně, vyhnout se krádeži kola nebo se správně obléci. Nabízí i deset tras z okrajů města do centra a jízdu pro začínající cyklisty s doprovodem. Kdo si navzdory podrobnému návodu nebude vědět rady, může napsat e-mailem dotaz.

Sdružení Auto*Mat, které patří k našim největším propagátorům cyklodopravy, věří, že mnohým se tato cesta zalíbí a začnou bicykl používat pravidelně. Stejně jako tomu propadl víc než tisíc bankéřů, fyziků, pracovníků ministerstev, mobilních operátorů, divadel a řady firem a institucí, kteří se zúčastnili soutěže Do práce na kole.

Pro naplánování cesty po Praze se „stávkovému cyklistovi“ nabízí mapa na serveru PrahouNaKole.czRvali se mezi sebou o „zelené kilometry“ a dohromady jich najezdili 318 tisíc. Cestou do práce objeli osmkrát zeměkouli a ušetřili 35 tun oxidu uhličitého. Organizátoři věří, že většina soutěžících bude v tomto způsobu cest do práce pokračovat i po skončení soutěžní kampaně. Vít Masare z Auto*Matu má vyzkoušeno, že na cestě do pěti kilometrů je kolo bezkonkurenčně nejrychlejším městským dopravním prostředkem.

Přehlídka vítězů

Členové nejlepšího týmu dojíždějí do pobočky Tesco Stores ČR v Letňanech. Navzdory velké vzdálenosti od centra se k programu přidala řada zaměstnanců. Jeden z nich, Jan Kuželík, si pochvaluje: „Zjistili jsme, že cesta se dá naplánovat, aby byla příjemná a nevedla ulicemi plnými aut. Starosti nám dělá přerušená páteřní cyklotrasa mezi Rudolfinem a Národním divadlem.“ Součet jejich cest do práce byl 5114 kilometrů. Druzí skončili pracovníci sekce vyzbrojování ministerstva obrany (4281 kilometrů), třetí lidé z DHL Express (3878 kilometrů).

Nejdůslednějším jezdcem byl Antonín Zlínský (1879 kilometrů) ze sekce vyzbrojování. Nedávno se vrátil ze čtyřleté mise do Kosova, udržuje kondičku a jezdí do práce na kole takřka každý den. I za pouhé čtyři roky zaznamenal změnu: „Ve srovnání s dřívější dobou přibylo v ulicích Prahy aut, ale současně jsou řidiči k cyklistům ohleduplnější.“ Na druhém stupínku skončil Martin Hanuška (1771 kilometrů) z Pragoprojektu, na třetím Jan Bulín (1722 kilometrů) z Energo-Envi.

Sponzoři soutěže nešetřili cenami, a proto vítězné šlapání do pedálů bylo bohatě odměněno. Kdo ví, kolik adeptů na příští vítěze přiláká do sedla bicyklu čtvrteční stávka.

Za šlapání trocha rozmaru

Když už budou lidé v sedlech kol, mohou se ve čtvrtek odpoledne v Praze zúčastnit dlouho dopředu naplánované cyklojízdy. Kvůli stávce museli organizátoři na poslední chvíli měnit její trasu, aby se vyhnuli ulicím zablokovaným auty.

„Taneční“ jízda vyráží v 18 hodin z náměstí Jiřího z Poděbrad. Organizátoři slibují: „Zavedeme účastníky na festival Tanec Praha a na její trase se odehraje ,outdoorová cykloperformance, co nezná slitování‘ taneční skupiny Nanohach. Taneční vystoupení se uskuteční na náměstí Jiřího z Poděbrad, v Reigrových sadech a před Národním památníkem na Vítkově. Účastníci si pak mohou vychutnat výhledy z terasy Café Vítkov nebo pokračovat do divadla Ponec a zhlédnout představení Evropská taneční laboratoř II.“

Počet příspěvků: 1, poslední 16.6.2011 10:41 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.