Akčnost podle ŘSD

Ředitelství silnic a dálnic konečně komunikuje se stavebními firmami, od nichž hrozí státu arbitráže. Ale žádné sprinterské tempo to není.

V srpnu minulého roku vyhlásil ministr dopravy Vít Bárta zastavení již zahájené výstavby některých úseků dálnic. Jak ČESKÁ POZICE informovala, v krajním důsledku by to mohlo vést až k arbitrážím proti státu. Stát totiž nemůže svévolně zastavit projekty, na které byla vypsána veřejná soutěž, a byl vyhlášen vítěz.

Až donedávna z ministerstva ani z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nezaznělo, jaký bude další osud započatých staveb. Pokud by se totiž ŘSD se stavebními firmami nedohodlo, mohly by následovat žaloby. Nyní na dotaz, zda již úřad komunikuje se stavebními firmami, kterých se Bártova stopka dotkla, odpověděla mluvčí ŘSD Martina Vápeníková: „Jednání probíhají a určitě ještě probíhat budou s cílem najít co nejoptimálnější řešení.“

Zástupce jedné stavební firmy pro ČESKOU POZICI uvedl: „V jednom případě jednáme o konzervaci stavby, k dalšímu projektu jsme ŘSD zaslali naše podmínky, bohužel zatím bez odezvy, a co se týká dalších úseků, tam žádný posun není.“

Takže by se chtělo by se říci, že se konečně hnuly ledy, ale velká sláva to zase není. Odpověď mluvčí ŘSD je pravdivá v tom smyslu, že více než půl roku se nedělo nic, takže i liknavé jednání znamená posun. Možná, že věci rozhýbe šest nově jmenovaných regionálních ředitelů ŘSD. Partička řezníků, jak jim Bárta přezdívá, má vyrazit do terénu. Třeba si všimnou opuštěných hald materiálu.