Akce CIA proti bin Ládinovi komplikuje v Pákistánu boj proti dětské obrně

Poté, co Američané využili očkovací program v boji proti terorismu, přistupují Pákistánci k plošné vakcinaci s ještě větší nedůvěrou.

V Pákistánu tento týden skončila třídenní očkovací kampaň proti dětské obrně, při níž vyrazilo do terénu tisíce zdravotníků. Pákistán je jednou ze čtyř zemí (spolu s Indií, Afghánistánem a Nigérií), kde se tato nemoc trvale vyskytuje, a jedinou, kde počet nakažených narůstá.

Poslední kolo vakcinace, která pro přetrvávající nedůvěru a masivní migraci obyvatelstva nebývá jednoduchým procesem, však podle deníku The Washington Post ještě zkomplikovalo nedávné odhalení, že očkovací program v pákistánském Abbottábádu, kde byl na začátku května zlikvidován Usáma bin Ládin, organizovala americká CIA.

Američané předpokládali, že tam šéf teroristické sítě al-Kájda žije s rodinou. Tajná služba tak chtěla získat vzorky DNA, aby mohla ověřit, že jde skutečně o bin Ládina. DNA nejhledanějšího teroristy světa se jí však tímto způsobem údajně získat nepodařilo.

Zpráva, že USA využily očkování proti hepatitidě typu B v boji proti terorismu, rozlítila mezinárodní zdravotnické organizace, jež se snaží bojovat proti dětské obrně a zavádět v Pákistánu i jinde vakcinaci jako rutinní záležitost. Akce podobného typu prý jen prohlubují podezřívavost obyvatel vůči očkování a nahrávají radikálním klerikům v šíření protiočkovací propagandy. A přímo ohrožují zdravotníky.

V roce 2007 bylo v Pákistánu zaznamenáno 40 a loni již 144 případů dětské obrny

„Jde o jasný případ zneužití lékařské péče k politickým či vojenským cílům,“ říká Benoit de Gryse, šéf mise Lékařů bez hranic v Pákistánu. Podle de Gryse se poskytovatelé zdravotní péče stávají v očích pacientů potenciálně podezřelými. Z čeho například? Někteří náboženští lídři nebo činovníci hnutí Tálibán varují obyčejné Pákistánce, že vakcíny jsou ve skutečnosti Američany sponzorované „koktejly“, jež způsobí sterilizaci či vyhlazení muslimů, nebo že islám očkování zakazuje.

Zdravotníky, kteří nyní vyjíždějí s vakcínami do nejzapadlejších koutů Pákistánu, mohou podezírat z toho, že jsou agenty CIA, píše The New York Post. A zejména ze strany ozbrojenců jim hrozí akutní nebezpečí. Podle jednoho úředníka z Péšávaru prý bylo očkování proti obrně ohroženo právě proto, že se lidé domnívali, že jde opět o „spiknutí” CIA. Nakonec však očkovací akce, jež se koná několikrát do roka, proběhla bez větších komplikací.

Růst vlivu Tálibánu a štvavá kampaň extremistických kleriků měla podle úřadů způsobit výrazný nárůst výskytu dětské obrny v Pákistánu, zejména pak v nábožensky konzervativním severovýchodu země. V roce 2007 bylo podle Světové zdravotnické organizace zaznamenáno 40 a loni již 144 případů dětské obrny. Pákistán v lednu v této souvislosti vyhlásil stav nouze a nashromáždil dary ze světa ve výši 137,5 milionu dolarů na zastavení nákazy do roku 2012. Snaží se i přesvědčit „rozumné“ duchovní, aby s vládou v tomto směru spolupracovali.

Američtí činitelé očkovací program CIA obhajují a tvrdí, že nešlo o žádný podvod. „Jednalo se o součást honu na teroristu číslo jedna, nic víc. Kdybychom nebyli kreativní, ještě by nás zkritizovali, že jsme nevyužili všech prostředků k tomu, abychom bin Ládina našli,“ říká anonymně jeden z nich.

Pákistánský lékař Šakíl Afrídí, který vedl pro Američany očkování proti žloutence v Abbottábádu, byl v Pákistánu zatčen pro podezření ze spolupráce s USA. Ty zatím za propuštění doktora, jenž předtím bojoval právě proti dětské obrně na kmenových územích, marně lobbují.