Akademik Paroubek. Když expremiér učí na B.I.B.S.

Proč mají české vysoké školy tak malý zájem o vysloužilé premiéry? Není to tím, že vlastně nemají studentům příliš co říci?

Davida Ratha přivedl do sociální demokracie její bývalý předseda Jiří Paroubek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Davida Ratha přivedl do sociální demokracie její bývalý předseda Jiří Paroubek. | foto: © ČTKČeská pozice
Davida Ratha přivedl do sociální demokracie její bývalý předseda Jiří Paroubek.

Možná jste to přehlédli. Informovala o tom pouze Mladá fronta DNES, výtažek článku přinesly Parlamentní listy a v půlce února vyšel PR text na finančním serveru. Je to tak, někdejší předseda vlády za ČSSD Jiří Paroubek začal učit na vysoké škole. Loni v listopadu si serveru iDnes.cz postěžoval, že mu univerzity nenabídly místo: „České univerzity mají zřejmě dostatek nadprůměrných kádrů, že o mě nemají zájem...“

Teď se dočkal. Učí na soukromé Brno International Business School (B.I.B.S.). „Budu přednášet o státním rozpočtu. V dalších hodinách bych se rád zaměřil na dějiny hospodářství první republiky. Ta je teď předmětem velkého zájmu, ale lidi o tom nic nevědí... To jsou, myslím, věci, které dobře znám,“ řekl MFD Paroubek, jenž na B.I.B.S. zahájil svou akademickou kariéru 13. února. Spolupráci prý chystá také se dvěma dalšími soukromými školami v Česku, ale jejich jména zatím nechce prozrazovat; mimochodem proto, aby mu média jednání nekazila.

Marketingový krok malé školy, která nabízí MBA i LLM tituly, je to jistě skvělý; přilákat jakéhokoliv expředsedu vlády je pro ni reklamní výhrou. O škole se nejspíš něco napíše (jako teď na ČESKÉ POZICI), leckdo bude na premiérovu přednášku – nazvanou Open Lecture – zvědavý. Podle marketingové ředitelky Magdaleny Langerové je o Paroubkovy přednášky zájem: „První registrace nám přišla už 20 vteřin po odeslání pozvánky a mezi studenty i absolventy jsme zaznamenali vesměs pozitivní zpětnou vazbu.“

Vítězové... a poražený expremiér

Je ovšem otázkou, zda jsou výlety na „šalingradský“ B.I.B.S. vítězstvím i pro někdejšího premiéra České republiky, který kdysi válcoval politickou konkurenci. Proč ho to tolik láká? „Rád bych studentům zprostředkoval své zkušenosti z vysoké politiky, ale i některé své unikátní znalosti z dějin národního hospodářství a marketingu politické strany,“ uvedl předseda strany LEV 21 v tiskovém sdělení na webu student.finance.cz.

Bohužel, znalosti to asi nebudou natolik jedinečné, když o ně neprojevila zájem nejen žádná top evropská univerzita, ale ani žádná z renomovanějších škol tuzemských. Paroubek se loni pro Lidovky.cz vyjádřil, že aktivně hledat nebude: „Nikde jsem neslyšel, že by Gerhard Schröder nebo Tony Blair někoho obtelefonovávali a dožadovali se angažmá. Rád nadále zůstanu pasivní.“ Pasivním zůstal. Ale místo Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity či Vysoké školy ekonomické se prokazatelně ozval – s prominutím – zatím jen B.I.B.S.

Brněnský ředitel Zetek: Bývalý premiér je pro naše studenty celkem zajímavá osobnost...Ředitel brněnské ekonomické školy Jindřich Zetek pronesl v Mladé frontě i větičku, která sebevědomého Paroubka nemohla potěšit: „Bývalý premiér je pro naše studenty celkem zajímavá osobnost.“ Aha! Místo toho, aby škola halasně zajásala, jakou že personu v konkurenci London School of Economics či alespoň budapešťské CEU ulovila, sáhla B.I.B.S. po celkem zajímavém pánovi, který toho hodně napovídá. Zejména o sobě.

V tomto ohledu nedopadl šťastně ani expremiér Petr Nečas (ODS), jenž se uchýlil k výuce na privátním institutu CEVRO. Jaký to rozdíl oproti vysloužilým politikům Skandinávie či západních zemí, kteří se nemusejí podbízet a nestačí odmítat pozvánky z OxBridge... Čím to? Nemají ti naši co říci?

Paroubek už v minulosti přednášel též na Soukromé vysoké škole ekonomické nebo privátní Vysoké škole logistiky. Hodně však toužil po zahraničí. „Měl jsem přednášku na Kolumbijské univerzitě, kde bych mohl pokračovat, ale je to na druhém konci světa, což je nepraktické,“ řekl Lidovkám.cz Paroubek. Nyní hodlá kandidovat do Evropského parlamentu, aby byl opět blíže velkému světu, který si snad všimne i v Brně zahálejících „unikátních znalostí“.