Akademie věd se chce otevřít i zahraničním šéfům: Pomohou inzeráty v Nature?

Nově obsazeno má být v následujících měsících 43 ředitelských pozic v ústavech Akademie věd ČR. Ředitelům dobíhá pětiletý mandát.

Většina pracovišť Akademi věd v interním auditu obstála, pětkař byl jediný. foto: © Akademie věd ČRČeská pozice

Většina pracovišť Akademi věd v interním auditu obstála, pětkař byl jediný.

Mamutí výzkumnou instituci, Akademii věd ČR (AV ČR), čekají v nejbližší době velké manažerské změny. Celkem 43 ústavů z dvaapadesáti nyní vypisuje výběrová řízení na ředitelské posty, informoval dnes ČRo Radiožurnál. „Na ústavech s dobrými výsledky zřejmě dosavadní ředitelé obhájí svou pozici. Do výběrových řízení se mohou hlásit i zahraniční vědci,“ uvádí server. Výběrka mají skončit do letošního března, přičemž konečné slovo při výběru ředitelů bude mít předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

Přijdou i nějací šéfové z ciziny? „Snažíme se o to, přál bych si to. Využíváme k tomu rovněž možnosti zveřejnění inzerátů v prestižním časopise Nature, jenž tuto příležitost nabízí akademii zdarma,“ řekl ČESKÉ POZICI Drahoš.

Podobnou metodu lákání zvolilo i ministerstvo školství, jež v rámci takzvaných Search Committees hledá špičkové ředitele pro velké výzkumné projekty typu superlaseru ELI nebo biomedicínského centra Biocev, na nichž se podílí právě Akademie věd, jak jsme informovali. Ředitelům ústavů AV ČR končí v souvislosti s přechodem na veřejné výzkumné instituce (v.v.i.) právě teď pětiletý mandát; šéfové se o post mohou ucházet dvakrát.

Příchod cizinců a nových metod vedení by mohl prospět. „Plat není nepřekonatelnou překážkou. Pokud má někdo v cizině například odměnu 10 tisíc eur, tak to mu nejspíše nabídnout nemůžeme, na druhou stranu plat ředitelů ústavů je individuální a jde z prostředků ústavu,“ říká Drahoš a dodává, že příchod cizinců by byl žádoucím osvěžením české vědy.

Počet příspěvků: 4, poslední 8.1.2012 03:41 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.