Agenti hledají „Šumana“ ve vlastních řadách

Anonymní skupina Šuman před rokem připravila Andreji Babišovi horký půlrok. Na Twitteru zveřejňovala odposlechy a dokumenty, které ukončily jeho působení na ministerstvu financí. Doposud není jasné, kdo za tajemným účtem stál. Nyní se vyšetřovatelé zabývají podezřením, zda účet neměli na svědomí pracovníci civilní rozvědky.

Andrej Babiš foto: Petr TopičMAFRA

Andrej Babiš

Jeden z nejhlasitějších Babišových kritiků poslanec Pavel Blažek (ODS) v rozhovoru pro iRozhlas.cz a posléze i pro Lidové noviny překvapivě uvedl, že vyšetřovatelé se zabývají podezřením, zda anonymní účet „Julius Šuman“ neměli na svědomí pracovníci civilní rozvědky. „Byl by to obrovský problém, který se nebojím přirovnat k aféře Watergate (americký skandál s odposloucháváním v sídle Demokratické strany v předvolebním období – pozn. red.),“ řekl Blažek v rozhovoru pro LN.

Pavel Blažek (ODS) je ve sněmovně předsedou komise pro kontrolu činnosti Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Poslanec potvrdil, že komisi bude zajímat, k jakým výsledkům vyšetřující orgány civilní rozvědky došly. Není podle něho možné, aby pátrání zůstalo bez jasných výsledků. Podezření jsou dvojího druhu: první se týká majetkových nesrovnalostí uvnitř rozvědky, druhé míří za skupinou Šuman, v jejíž souvislosti premiér Andrej Babiš v minulosti zmiňoval propojení s agenty „uziny“.

„Máme tu dvě možnosti. Buď předseda vlády Babiš pouští do éteru podezření, která vypouštět neměl a která nebyla pravdivá. To by byl problém. Pokud by byla pravdivá, byl by to ještě větší průšvih. Teď musíme počkat na výsledky,“ řekl LN Blažek.

Civilní rozvědka je v posledních týdnech živým tématem. V polovině května ve funkci dočasně skončil ředitel tajné služby Jiří Šašek, kterého mimo službu postavil ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar.

Existuje vážné podezření, že v letech 2015 až 2017 se někteří důstojníci civilní rozvědky dopustili defraudace státního majetku. Podrobnosti nelze oficiálně zjistit, jde o utajené prověřování. Podle dřívějších informací LN od důvěryhodného zdroje z bezpečnostní komunity se problematické finanční transakce týkají výdajů za přibližně tři čtvrtě miliardy korun. V kauze padlo trestní oznámení, které musí prověřit speciální útvar rozvědky, který spadá přímo pod ředitele rozvědky. Právě s ohledem na to, aby proběhlo nezávislé šetření, musel Šašek z funkce šéfa dočasně odejít.

Výbušný Šuman

Za činnost civilní rozvědky je odpovědné ministerstvo vnitra. Podezření, která se nyní vyšetřují, spadají do období, kdy tento resort řídil bývalý statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Ten na dotazy LN do uzávěrky vydání neodpověděl (článek byl publikován v LN 8. června, pozn. red.). Sdílnější nebyl ani premiér Andrej Babiš, který otázky nechal bez odpovědi.

Co se týká Blažka, nejzajímavější částí jeho vyjádření byla zmínka o vyšetřování, zda se důstojníci ÚZSI nějakým způsobem nepodíleli na činnosti anonymní skupiny Šuman, která se v minulém roce výrazně vepsala do politických událostí České republiky. Fenomén Šuman na sebe upozornil loni na začátku května.

Existuje vážné podezření, že v letech 2015 až 2017 se někteří důstojníci civilní rozvědky dopustili defraudace státního majetku. Podrobnosti nelze oficiálně zjistit, jde o utajené prověřování.

Neznámá skupina si na Twitteru zaregistrovala profil Julius Šuman, který nazvala podle někdejšího příslušníka Státní bezpečnosti (StB), jenž měl v roce 1982 podepsat s Babišem vázací akt (Šuman naverbování Babiše ke spolupráci s StB v roce 2014 u soudu popřel). A skupina začala do světa pouštět tajné nahrávky z Babišova okolí. Na první z nich Babiš nelichotivě hovořil o některých ministrech sociální demokracie. Den poté tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil, že jediný způsob, jak vyřešit problém Babiš, je demise vlády. Šuman pak zveřejnil další nahrávku, jejíž obsah už byl vážnější: zvukový záznam zachytil Babiše, jak řeší s někdejším novinářem MF DNES (spadající do Babišova svěřenského fondu) Markem Přibilem obsah článků týkajících se zejména tehdejšího ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD).

Dva dny po této nahrávce, tedy 5. května, ministerský předseda otočil a od svého záměru podat demisi vlády ustoupil. Namísto toho odeslal na Hrad odvolání ministra financí. Na Babišovu stranu se však postavil prezident Zeman. Skupina Šuman obratem přitlačila a zveřejnila třetí nahrávku. Na ní novinář Přibil hovořil o dokumentech z citlivé kauzy Beretta, v níž uvízli státní zástupkyně či soukromý detektiv. Dodnes se neprokázalo, zda Přibil disponoval materiály z takzvaně živého spisu. A stejně tak se stále neví, kdo nahrávky pořídil a kdo vlastně za skupinou Šuman stojí. Celá věc však už byla pro Babiše politicky neúnosná, a tak na konci května 2017 z vlády odešel.

Výrazně se Šuman připomněl ještě před volbami do sněmovny. Když do plebiscitu zbývaly necelé dva týdny, Šuman zveřejnil neověřené dokumenty uniklé údajně z banky HSBC, jež mají dokládat, že farmu Čapí hnízdo celou dobu vlastnil Babiš, a neměl tak nárok na 50milionovou dotaci, která nebyla určena pro tak velké podniky, jakým byl Babišův Agrofert. Premiér je v případu trestně stíhaný a dokumenty HSBC představují důležitý materiál, se kterým policie operuje.

Potvrdí-li se nařčení, je to jako Watergate

Poslanec Pavel Blažek (ODS) patří k hlasitým kritikům premiéra Andreje Babiše (ANO). Dne 7. června však překvapil ostrým prohlášením o vyšetřování podezření, že za skupinou Šuman mohli stát agenti rozvědky. Blažek v rozhovoru pro LN uvedl, že případ může poškodit rozvědku v zahraničí.

LIDOVÉ NOVINY: V rozhovoru pro iRozhlas.cz jste uvedl, že se vyšetřuje podezření, zda za skupinou Šuman, která před rokem publikovala materiály, jež přispěly k odchodu Andreje Babiše z vlády, nestáli agenti rozvědky. Jak jste k této informaci dospěl?

BLAŽEK: Divím se, že kolem toho propukl takový šrumec. O vyšetřování takového podezření jsem mluvil už v únoru. Když jsem na konci ledna nastoupil do funkce předsedy komise pro kontrolu činnosti Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), říkal jsem, že je potřeba prověřit podezření kolující mezi politiky a v médiích. Závažná podezření hovořila o majetkových nesrovnalostech v rozvědce a současně že rozvědka byla zneužita v politickém boji.

LIDOVÉ NOVINY: Aktuální vyšetřování tedy jsou tématem jednání sněmovní komise, kterou řídíte?

BLAŽEK: Naše komise se sešla čtyřikrát a vždy jsme deklarovali, že je zapotřebí podezření prošetřit. Což se také nyní děje. Pokud by k takovým věcem mělo docházet, bylo by to opravdu závažné.

LIDOVÉ NOVINY: Došli jste v rámci komise k poznatkům, které by vyšetření podezření posunulo dále?

BLAŽEK: My nemáme pravomoci tuto věc vyšetřovat. Jsem rád, že vyšetřování v příslušných orgánech běží, a je nutné přijít s nějakým závěrem. Pozor, že se něco vyšetřuje, ještě neznamená, že to tak i je.

LIDOVÉ NOVINY: Komunikujete coby komise s vyšetřovateli? Máte průběžné výsledky z pátrání?

BLAŽEK: Ne, nekomunikuji s vyšetřovateli ani se státními zástupci.

LIDOVÉ NOVINY: Kdyby se podezření potvrdilo, o jak velký průšvih by podle vás šlo?

BLAŽEK: Pokud by se měla potvrdit slova premiéra o tom, že jsou to orgány rozvědky, které ho nezákonně odposlouchávaly, byl by to obrovský problém, který se nebojím přirovnat k aféře Watergate (aféra s odposlechy, která stála křeslo prezidenta USA Richarda Nixona).

LIDOVÉ NOVINY: Proč by k takovému postupu vůči Babišovi mělo dojít ze strany tajných agentů?

BLAŽEK: Podívejte, tvrdí to stávající předseda vlády. To už je samo o sobě závažné, protože předpokládám, že premiér země by takové podezření neříkal do éteru jen tak. Kdyby se ukázalo, že takové zadání na něho opravdu vzniklo, muselo by se následně vyšetřit, kdo tento úkol zadal.

LIDOVÉ NOVINY: Šlo by o bezprecedentní zneužití tajných služeb?

BLAŽEK: Máme tu dvě možnosti. Buď předseda vlády pouští do éteru podezření, která vypouštět neměl a která nebyla pravdivá. To by byl problém. Pokud by byla pravdivá, byl by to ještě větší průšvih. Teď musíme počkat na výsledky. Buď se nepodaří doložit důkazy k podezření, o kterém premiér hovoří, a případ se odloží. Nebo se stane, že někdo bude obviněný. V obou případech si na komisi pozveme někoho ze státního zastupitelství, k čemu dospěli a proč tak rozhodli.

LIDOVÉ NOVINY: Souvisí vyšetřování Babišova podezření s někdejším ředitelem rozvědky Jiřím Šaškem, kterého v květnu vláda postavila mimo službu?

BLAŽEK: Zůstal bych u toho, že ředitel Šašek byl postaven mimo službu, protože jemu podřízené orgány vyšetřují určitou činnost, která se mohla týkat i jeho – teď mám na mysli majetkové nesrovnalosti, ne odposlechy. Je tak vhodnější, aby nyní pan Šašek funkci nezastával.

LIDOVÉ NOVINY: Patříte k nejhlasitějším kritikům premiéra Babiše. Teď z vašich úst zazněla slova, že kdyby se podezření ze sledování Babiše agenty potvrdila, šlo by o velký skandál. Znamená to, že jste se s předsedou vlády sblížili a začali spolu komunikovat?

BLAŽEK: Vůbec ne. Mně jako poslanci jde o to, aby se služby, které nás mají hlídat, nenasazovaly ani proti našim největším odpůrcům. Byla by to naprosto nepřijatelná praxe. Kdyby to bylo použito proti Babišovi, který sice je z jiné strany, tak to ani tak přece nemohu nechat být. To by byl takový exces, který se prostě nemůže dít.

LIDOVÉ NOVINY: Vyděsila vás nastalá situace? Kdyby se podezření náhodou prokázala, měl byste strach, že takové praktiky do budoucna může zneužít kdokoliv proti komukoliv v rámci politického boje?

BLAŽEK: Na prvním místě je pověst rozvědky, která už slovy pana Babiše byla poškozena. Proto je zapotřebí zjistit, jak tomu doopravdy bylo. Rozvědka má v zahraničí dobré jméno a nepřeji si, aby byla poškozena. Takže z tohoto pohledu je pro mě dané podezření šokující a doufám, že se neprokáže.

LIDOVÉ NOVINY: Když byl ředitel Šašek postaven mimo službu, spekulovalo se, že se postrádají odposlouchávací zařízení zvané Agáta. Máte k tomuto nějaké poznatky?

BLAŽEK: Nechám to úplně bez komentáře. Víc budeme vědět, až vyšetřování dospěje do nějakého konkrétního bodu. Je třeba věc ale prověřit i v případě, že by došlo k odložení věci.

Počet příspěvků: 1, poslední 16.6.2018 03:53 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.