Agent Sarkozy bojuje o Indii. Je úspěšnější než Obama?

Sarkozy v Indii nejen shrábl obrovské objednávky za miliardy eur, ale zároveň i podpořil Dillí v úsilí o získání stálého členství v RB OSN.

Tibor Pósa 14.12.2010
Nicolas Sarkozy a indický premiér Manmóhan Singh 6. prosince při tiskové konferenci v Dillí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicolas Sarkozy a indický premiér Manmóhan Singh 6. prosince při tiskové konferenci v Dillí. | foto: © ReutersČeská pozice
Nicolas Sarkozy a indický premiér Manmóhan Singh 6. prosince při tiskové konferenci v Dillí.

Cesta Nicolase Sarkozyho po Indii byla úspěšnější než návštěva amerického prezidenta Baracka Obamy o měsíc dříve, šeptalo se nejdříve jen potichoučku v okolí francouzského prezidenta. Poté však s tímto srovnáním odvážně vyrukoval i sám prezidentův mluvčí. Podíváme-li se na hodnotu prodaného „zboží“, pak má jistě pravdu. Správné je však pravděpodobně spíš hodnocení ministryně hospodářství Christine Lagardeové, že o úspěšnosti zahraniční mise nerozhoduje pouze počet získaných objednávek.

Silná a důležitá Indie

Indická ekonomika je v dobré kondici, a rozhodně není náhoda, že si velikáni světové politiky v Dillí podávají dveře

Indická ekonomika šlape. Pokud tu vůbec byla nějaká ekonomická krize, pak už se na ni dávno zapomnělo. Právě před Sarkozyho návštěvou počátkem prosince byly zveřejněny výsledky hospodářství za předcházející čtvrtletí, které překonaly veškerá očekávání. Růst HDP Indie, která má 1,1 miliardy obyvatel, se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 8,9 procenta. Podle studie agentury Bloomberg lze předpokládat, že růst indické ekonomiky letos překročí devět procent, nejoptimističtější je však Mezinárodní měnový fond, jenž věstí dokonce 9,7 procenta.

Zdaleka se však nejedná o nijak výjimečný výsledek, neboť v uplynulých třech letech rostl hrubý domácí produkt o 8,5 procenta a například vloni činil 1200 miliard dolarů. Rozhodně tedy není náhoda, že si „velikáni“ světové politiky v Dillí podávají dveře: po návštěvě amerického a francouzského prezidenta je potřeba rychle poopravit výzdobu na uvítanou, neboť během následujících týdnů poctí indické hlavní město svou přítomností rovněž ruská a čínská hlava státu.

Také na Sarkozym bylo znát, že tuto čtyřdenní oficiální návštěvu cestu vůbec nebere na lehkou váhu. Ne jako v Africe, kde „zhltl“ dvě země za den. Byl si vědom toho, že tentokrát musí sundat nohu z plynu, protože v těchto končinách plyne čas jiným tempem. A ještě jedna drobnost: přítomnost manželky. Carla se jistě také zasadila o to, že pokud už se jednou na tak dlouhou cestu vydali, tak ať to stojí za to.

Bengalúr, Bombaj, Dillí, Ágra – to byly hlavní zastávky na cestě prezidentského páru. Bašta technologického rozvoje přezdívaná někdy také indické Silicon Valley, tepající ekonomická metropole, kde se francouzský pár poklonil obětem teroristického útoku před dvěma lety, politické centrum země, v němž se odehrála protokolární část celé návštěvy, načež jim zbyl čas i na trochu romantiky v kulisách Tádžmahalu. Přidáme-li k tomu, že se Sarkozymu a jeho obchodní suitě podařilo prodat Indům ještě více francouzského zboží, než se čekalo, můžeme tuto návštěvu prohlásit za naprosto bezchybnou.

Konečná částka, na kterou byly uzavřeny dohody, činí 17,4 miliardy eur. Mluvčí vlády François Baroin se toto číslo pokusil přiblížit obyčejným smrtelníkům pomocí příměru, že celkové množství objednávek by mohlo dát práci padesáti tisícům lidí na dobu pěti let. I ve Francii je totiž kladen důraz na to nikoho pouze neživit, ale dát lidem práci, díky níž potom utrácejí, daní a podílejí se na fungování společnosti.

Položky za miliardy

Z čeho se však tento skutečně kolosální obchod skládá? Po dlouhém jednání uvede francouzská firma Areva v západoindickém Džajtapuru do provozu dva jaderné reaktory pro civilní účely. Práce budou započaty příští rok a v roce 2018 musejí atomové reaktory začít vyrábět elektrickou energii; hodnota dohody je sedm miliard eur. Francouzský prezident vyjádřil naději, že tato smlouva otevírá cestu pro další jadernou spolupráci.

Francouzské zbrojovky Dassault a Thales se za 2,2 miliardy eur zavázaly k modernizaci 51 stíhaček Mirage 2000. Krom toho se budou obě francouzské firmy podílet na vývoji a výrobě raket typu vzduch-země. I tady má firma Dassault velmi slibné obchodní vyhlídky, neboť vede s indickou armádou pokročilá jednání o prodeji 126 bojových letounů v celkové hodnotě přibližně devět miliard eur.

Také zbrojní divize firmy MBDA uzavřela smlouvu na společný vývoj raket za dvě miliardy eur. Skupina Safran, která vyrábí především letadlové motory, je za 700 milionů eur ochotna spolupracovat se svým indickým partnerem na společném vývoji záchytné stíhačky. Společnost Michelin postaví ve státě Tamilnádu továrnu na výrobu pneumatik za 600 milionů eur.

Konečná částka, na kterou byly uzavřeny dohody, činí celkem 17,4 miliardy eur

Ve francouzských novinářských kruzích vyvolalo diskuzi, figuruje-li v „účetní knize“ oprávněně zakázka Airbusu v hodnotě 2,8 miliardy. Indické letecké společnosti uzavřely leasingové smlouvy asi na pětatřicet Airbusů různých typů. Podle prezidenta a výkonného ředitele EADS Louise Galloise neprodává koncern letadla indickým, ale leasingovým firmám, které letouny dále poskytnou tomu, komu budou chtít, a proto je sem tato částka zahrnuta neoprávněně. „Účetní“ Elysejského paláce se zřejmě v honbě za miliardami dostal do ráže, avšak i po odečtení diskutovaného kontraktu společnosti Airbus se Francouzi vraceli z Indie s pěkným štůskem smluv.

Sarkozy, podle nějž „nejsme v padesátých letech, kdy došlo k oddělení politiky a obchodu“, se považuje (mimo jiné) za agenta číslo jedna, jenž uzavírá obchody v zájmu francouzského hospodářství. Potom si tedy může říct: mise splněna. Francouzi – nikoliv poprvé – vyjádřili svůj záměr: Paříž bezvýhradně podporuje Indii v jejím úsilí o získání stálého členství v Radě bezpečnosti OSN. Jedná se koneckonců o oprávněnou snahu země o rozloze světadílu získat i po právní stránce vliv na chod světa, když už tvoří celou šestinu jeho populace. Indové jsou trpělivý národ. Mají čas počkat, dokud si toho neráčí všimnout i vedoucí světové kruhy.

Carla a atom

Manželka Nicolase Sarkozyho Carla Bruniová se během návštěvy Indie těšila přímo neuvěřitelnému zájmu. Fotoaparáty a kamery zachycovaly každý pohyb této bývalé modelky a zpěvačky, řady odborníků rozebíraly její šatník a o jejím elegantním stylu vznikaly celé články. Podle některých zpráv už málem zastínila svého manžela.  Indická média, jež se nechtěla nechat připravit o jedinou vteřinu z její návštěvy, vykazovala známky skutečné „Carlamánie“. Carla a atom – o tom byly tyto čtyři dny, prozradil důvěrně listu Le Monde jeden z členů prezidentova doprovodu.

Jak zkonstatoval indický deník Economic Times, od návštěvy lady Diany a prince Charlese zavítal do Indie poprvé „královský pár“. Srovnání s lady Di je skutečně tou největší pochvalou, jakou mohla choť francouzského prezidenta v Indii získat, a nutno říct, že při něm obstála.

„Carla Bruniová-Sarkozyová byla šarmantní a okouzlující a zároveň charismatická, prostě dokonalá. Při její návštěvě Bengalúru se městu z její elegance přímo tajil dech,“ napsal list Sunday Times of India. Dáma s milým úsměvem dbala vždy na to, aby její róba vyhovovala bontonu a tradicím, a to jak při setkání s ministerským předsedou, tak při návštěvě mateřské školky nebo nemocnice, jež se stará o pacienty s AIDS. Její chování přesně odpovídalo indickým zvyklostem, neudělala jedinou chybu a jednání předepsané diplomacií pozvedla takřka na uměleckou úroveň.

Francouzská první dáma v Indii oslnila - jednání předepsané diplomacií pozvedla takřka na uměleckou úroveň

Sarkozy šarm své ženy chytře dávkuje. Jeho „zázračná zbraň“ se účastní jen důležitějších cest, kdy při pohledu na ni ustrne i chladné srdce mužů. „Indie na ni reagovala jako Brazilci, kteří ji zahrnuli nekonečnou láskou. Carla nemůže být argumentem při obchodních jednáních, v podobných otázkách ani nedostává prostor. Dobře však ví, že ho má jindy a jinak,“ prohlásil jeden z poradců, jenž si nepřál být jmenován. „Účastní-li se první dáma nějaké návštěvy, znamená to, že je tato cesta pro jejího manžela a pro celou Francii důležitá. Dnes už si může z událostí vybírat. Byla například pozvána do indického Bollywoodu na velkolepou slavnost organizovanou na její počest. Ale ona pozvání zdvořile odmítla s tím, že velmi lituje, že nemůže být přítomna, avšak její muž má tou dobou jiný program.“

U Tádžmahalu sledovala spolu s manželem západ slunce, jak se na zamilovaný pár sluší. Indický tisk vypátral, že se tu první dáma dala s kýmsi do řeči. Carla Bruniová požádala jednoho zdejšího vysoce postaveného duchovního, aby se modlil za její otěhotnění. A zítřejší titulky jsou na světě! Mezitím patnáct tisíc turistů čekalo celé hodiny za zavřenými branami, až se francouzský prezidentský pár dostatečně pokochá a nejvýznamnější indickou pamětihodnost si budou moci konečně prohlédnout i oni.