Afghánský ministr obrany dojednává vojenskou pomoc v Indii

Zhoršení vztahů USA s Pákistánem promptně využil věčný rival Islámábádu – Indie. Ta posiluje svůj vliv v Afghánistánu.

Indie posiluje spolupráci s Afghánistánem. V minulých několika týdnech se vztahy obou zemí zintenzivnily. V polovině května navštívil Kábul indický premiér Manmóhan Singh. Ve středu zahájil třídenní návštěvu Indie afghánský ministr obrany Abdur Rahím Vardak, který dle deníku The Times of India připustil, že se svým indickým protějškem hodlá jednat také o posílení bezpečnostní spolupráce. Indie nově pošle do země 500 milionů dolarů na humanitární pomoc a je připravena jednat i o bezpečnostních otázkách včetně vojenských dodávek.

Co způsobilo nenadálý zájem Dillí o Afghánistán? Novou éru těchto dvou zemí odstartovalo dopadení Usámy Bin Ládina americkými speciálními silami v jeho nerušeném pákistánském domově v Abbottábádu. USA byly nuceny veřejně přiznat, že Pákistán to zas až tak vážně s bojem proti terorismu nemyslí. A začaly hledat alternativní oporu v boji proti hnutí Tálibán, jehož příslušníci měsíčně v ozbrojeném konfliktu USA, potažmo NATO připraví o desítky vojáků a miliardy dolarů.

Předávání odpovědnosti

Před spojenci a zejména afghánským prezidentem Hamídem Karzáím stojí nelehký úkol. Do roku 2014 musí Afghánci od jednotek NATO převzít odpovědnost za bezpečnost své země. To se neobejde bez vnější pomoci. Afgháncům ani koaličním silám nezbývá mnoho času; k předávání odpovědnosti v některých částech země totiž dojde již letos v červenci.

Na Pákistán se v tomto ohledu spojenci ani Kábul příliš nespoléhají. Našli si nového partnera – Indii – která s Pákistánem vede letité spory o Kašmír. Oslabení vlivu nepřítele se Dillí hodí.

Indická vládá počítá s tím, že do Afghánistánu letos pošle celkově více než 2,5 miliardy dolarů na rekonstrukci válkou poničené země. Hodlá také přispět k výcviku afghánské policie a důstojníků národní armády. „Budeme o tom jednat. Existuje velmi upřímný zájem posílit naše vztahy ve všech sektorech včetně obrany,“ reagoval ve středu ministr Vardak na dotaz, jestli bude debatovat se svým indickým protějškem o dodávkách vojenské techniky a materiálu.