Aférka končí, CERN bez senzace: Higgsův boson stále nenalezen

Existence takzvaně božské částice se nepotvrdila; vědci z CERN komplexní zprávou dementují šumy, které rozšířil fyzikův blog.

Martin Rychlík 12.5.2011

Fyzici v ženevském experimentu ATLAS se Higgsova bosonu, novináři překřtěného na božskou částici, zatím nedočkali. Kdy to přijde, pokud vůbec? foto: © CERNČeská pozice

Fyzici v ženevském experimentu ATLAS se Higgsova bosonu, novináři překřtěného na božskou částici, zatím nedočkali. Kdy to přijde, pokud vůbec?

Prvek očekávání je vystřídán prvkem zklamání, říkával Jára Cimrman. Téhož efektu se dočkali fyzikové, kteří s napětím sledovali, zda se potvrdí „únik“ předběžné zprávy z ženevské centrály Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN), který hovořil o možném nálezu hypotetické částice Higgsův boson. Pokud by se jeho existence potvrdila, mohl být vyvrácen takzvaný standardní model částicové fyziky. Report z 21. dubna procházel ověřováním... A neprošel.

Žádný signál Higgse neexistuje a vše souhlasí se standardním modelemV pondělí 9. května zveřejnil CERN zprávu „Update of Background Studies in the Search for the Higgs Boson in the Diphoton Channel with the ATLAS detector at ps = 7TeV“ (zde je dostupná v PDF formátu), která na podstatně větším souboru dat analyzovala stejný proces, jenž vedl předtím skupinu čtyř jednotlivců z experimentu ATLAS k tvrzení, že objevili „Higgse“. „Závěr textu je jednoznačný: žádný signál Higgse v oblasti hmotnosti 115 GeV neexistuje a vše je v souhlase s takzvaným standardním modelem,“ říká profesor Jiří Chýla z Fyzikálního ústavu AV ČR, jenž na finální zprávu pro konference upozornil ČESKOU POZICI. V textu přímo stojí: „Naměřené údaje jsou ve shodě se standardním modelem. Žádný exces nebyl pozorován.“

EHR = Easter Higgs Rumour

Končí tak senzační blogová aférka, kterou vědci pro uspěchanost výstupu kritizovali a ti vtipnější akci překřtili na Easter Higgs Rumour (EHR) čili Velikonoční Higgsův drb v narážce na urychlovač Large Hadron Collider (LHC), který má pod Ženevou přispět k objevu Higgsova bosonu; čili částice, kterou v roce 1964 předpověděl britský fyzik Peter Higgs a jež by měla hrát klíčovou roli ve vysvětlení původu hmotnosti ostatních částic.

Únik neverifikované a nepřipomínkované práce už dříve vzbudil mezi vědci nevoli. „Ve středisku CERN to vzbudilo velmi pohoršenou reakci od samotné vedoucí experimentu. Hlavně proto, že ačkoliv se jedná o pracovní dokument, který neprošel oponenturou, což je naprosto nezbytné, je jeho název velmi kategorický: ,Pozorování gamma gamma rezonance v blízkosti hmoty 115 GeV a jeho interpretace jako Higgsův boson´. Samotný signál je přitom nepřesvědčivý, takový, jakých bylo v minulosti nespočet,“ řekl již dříve Chýla.

Na předchozí otázku ČESKÉ POZICE, zda se na blogu fyzika Petera Woita z Kolumbijské univerzity objevila zásadní zpráva vědy 21. století, tak můžeme s klidným svědomím odpovědět: Ne.