Adidas následuje Nike a Pumu na detox

Druhá největší značka sportovního oblečení na světě se zavázala, že nebude vypouštět žádné nebezpečné chemické látky.

Německý koncern Adidas vyslyšel výzvu Greenpeace a zavázal se, že do roka 2020 nebude vypouštět žádné nebezpečné chemické látky, a to napříč celým dodavatelským řetězcem a během celého životního cyklu svých výrobků. Slib přichází jen sedm týdnů od zveřejnění studie Greenpeace „Špinavé prádlo“, která odhalila vazby mezi velkými oděvními značkami včetně Adidasu, Nike a Pumy a čínskými textilkami, jež znečišťují asijské řeky.

Minulý týden byla navíc uveřejněna i další studie „Špinavé prádlo II“, která představuje výsledky testů výrobků předních oděvních značek. Studie přinesla alarmující výsledky: odhalila přítomnost potenciálně nebezpečného nonylfenolethoxylátů v oblečení čtrnácti světoznámých oděvních značek, mimo jiné notoricky známých Lacoste, H&M a Abercrombie & Fitch. Jedná se o látky, jež se během pracího procesu rozkládají na nonylfenol, který narušuje funkci hormonů.

„Cesta k odstranění jedů je dlouhá. Jsme rádi, že Nike, Adidas a Puma teď soutěží i spolupracují v závodě za budoucnost bez jedů, ale naprosto zásadní je, aby proměnily slova v činy a předložily konkrétní a ambiciózní implementační plán a začaly s opravdovou změnou v praxi,“ řekl vedoucí antitoxické kampaně Greenpeace v České republice Jan Freidinger.

Jako součást svého závazku uvedl Adidas několik konkrétních a okamžitých kroků – například harmonogram pro celkové odstranění nonylfenolethoxylátů a závazek pracovat s dodavateli na všech úrovních. Adidas se dále přihlásil k uplatnění principu „práva na informace“, což znamená, že zajistí naprostou transparentnost ve věci chemikálií vypouštěných z továren jeho dodavatelů. Detailní plán Adidas přislíbil dodat do sedmi týdnů. Budeme vás informovat.

Související články: