A nejabsurdnějším bankovním poplatkem se stává...

Poplatek za předčasné splacení úvěru vyhodnotilo v anketě webu Bankovnípoplatky.com jako nejabsurdnější 40 procent klientů bank.

Sedmý ročník ankety webu Bankovnípoplatky.com o nejabsurdnější bankovní poplatek roku zná svého „šampióna“. Z bezmála 50 tisíc hlasujících klientů českých a slovenských bank jich 40 procent zvolilo poplatek za předčasné splacení úvěru. Vloni se aktuální vítěz umístil na čtvrtém místě. Poplatek jednoznačně zvítězil jak v Česku, tak na Slovensku.

Výsledek ankety komentuje provozovatel webu Bankovnípoplatky.com Patrik Nacher: „Klienty evidentně irituje, že se stále mluví o hrozbě nesplácení úvěrů, ale když chce úvěr klient splatit dřív, dostane pořádně za uši. Mimochodem zákon o spotřebitelském úvěru již zabraňuje neadekvátním pokutám za předčasné splacení půjčky (max. 1 % z dlužné částky). Věc má však podle mě ještě jeden přesah – lidé, ač třeba neekonomicky vzdělaní, citlivě vnímají, že oni jsou schopni vrátit peníze dřív, ale vidí, že ti, co poučují (politici), řídí státy takovým způsobem, že se dluh nesplácí vůbec, a ten se tak před nimi (námi) jen valí a oddaluje. V tomto kontextu je pak onen vítězný poplatek vskutku absurdní.“

Ambicí ankety je kromě zjištění postojů bankovních klientů i vyvinutí tlaku na banky při změně jejich poplatkové politiky, což se dle webu Bankovnípoplatky.com v posledních letech také děje.

Nejabsurdnější bankovní poplatky za roky 2005 až 2011:

  • 2005 – poplatek za příchozí platbu
  • 2006 – poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky
  • 2007 – poplatek za vedení běžného účtu
  • 2008 – poplatek za nadměrný vklad
  • 2009 – poplatek za vklad na přepážce na vlastní účet
  • 2010 – poplatek za výběr na přepážce z vlastního účtu
  • 2011 – poplatek za předčasné splacení úvěru
    Poznámka: Vítězové již nemohou být v dalších ročnících ankety nominováni, aby „dostaly šanci“ také další nepochopitelné a absurdní poplatky.

Koncem loňského roku se web Bankovnípoplatky.com tradičně zeptal rovněž samotných bank, který z aktuálně nominovaných poplatků považují za nejabsurdnější ze svého pohledu. Některé mluvčí bank dostal jako každý rok do úzkých a odpověď na přímou otázku od nich neobdržel. Kompletní sadu odpovědí naleznete v článku V anketě o nejabsurdnější poplatek mají své favority i samy banky.