… a nakonec vždy vyhrají Němci. Legendární hláška neplatí jen ve fotbale.

Německé podniky mohou profitovat i z dluhové krize eurozóny. Jak? Mnohem levnějším financováním ve srovnání s konkurencí.

foto: © ČESKÁ POZICE, Jiří Bušek, ISIFAČeská pozice

Legendární útočník anglického národního týmu Anglie Gary Lineker po jednom zápase proti reprezentaci Německa prohlásil: „Fotbal je v podstatě jednoduchá hra – 22 hráčů se 90 minut honí za míčem a nakonec stejně vždy vyhrají Němci.“

V přeneseném slova smyslu by se tento citát dal použít i na současnou ekonomickou situaci v Evropě. Eurozóna se potýká s obrovskými problémy v souvislosti s hospodářskou a finanční situací některých členských zemí. Německo je již delší dobu největším přispěvatelem i garantem všech dosud schválených (a zřejmě i všech budoucích) opatření a různých záchranných balíčků či deštníků. Přesto německá ekonomika výrazně profituje ze současné neutěšené situace, což se projevuje ve výhodnějších podmínkách německých podniků ve srovnání s firmami z jiných evropských zemí.

Výhoda vyplývá zejména z nízkých úroků, které platí jak německý stát, tak firmy se sídlem v Německu svým věřitelům. Německo představuje pro finanční investory více než kdy jindy bezrizikovou zemi, což se projevuje velkým přílivem kapitálu do země. Investoři jsou přitom ochotni akceptovat nízké úroky v zájmu bezpečného uložení kapitálu.

Negativní výnos u dluhopisů

Například za poslední desetiletou státní obligaci platí německý stát investorům pouhých 1,8 procenta ročně. Tento vklad přitom přinese investorům negativní renditu (reálný výnos), protože inflace se pohybuje kolem 2,4 procenta. Za říjnové dvouleté obligace ve výši pěti miliard eur mohl německý ministr financí nabídnout dokonce minimální úrok 0,51 procenta ročně. Tento stav na trhu vydaných státních obligací uspoří německému státu více než 32 miliard eur do roku 2017 (oproti původně plánovaným výdajům).

Německo představuje pro finanční investory více než kdy jindy bezrizikovou zemiPodobně výhodných podmínek mohou využívat i německé firmy při vydávání vlastních obligací. V průměru musely zaplatit investorům za svoje dlužní úpisy v tomto roce 3,4 procenta, před dvěma lety byla výše placených úroků dvakrát vyšší. Konkurenční španělské a italské firmy musejí vydat za stejné finanční instrumenty na svoje financování v průměru 5,2, respektive 5,7 procenta ročně. To představuje jednoznačnou konkurenční výhodu firem sídlících v Německu.

Rovněž při využívání provozních a investičních bankovních úvěrů jsou na tom německé firmy lépe, než jejich konkurence v ostatních zemích. Německé banky jsou v současné době méně restriktivní při poskytování půjček německým firmám, než banky v jiných zemích při úvěrování tamních společností.

Propad nás nerozhodí!

Kromě toho jsou úroky z poskytnutých úvěrů německých bank na podstatně nižší úrovni. Oproti průměrné sazbě 4,3 procenta ročně, kterou platí německá firma u německé banky, představuje náklad španělských firem u španělských bank 6,3 procenta ročně, a italských firem u italských bank pak 5,6 procenta ročně.

Německé firmy více než kterékoliv jiné v období recese zapracovaly na optimalizaci vnitřních procesů i nákladůV této souvislosti je však třeba zdůraznit jeden důležitý fakt. Německé firmy více než kterékoliv jiné v období recese v letech 2008 a 2009 zapracovaly na svých vnitřních strukturách a maximálně optimalizovaly všechny procesy a s nimi související náklady. Opatření jako například striktní management výrobních a prodejních zásob, maximální „napřímení“ a zjednodušení firemních procesů, flexibilní úpravy pracovní doby v případě vyšší, nebo naopak nízké zakázkové poptávky, zakládání vlastních bank pro financování dodavatelů i zákazníků a řada dalších, to všechno jsou kroky, kterými německé firmy v posledních dvou letech prošly. V případě eventuální budoucí recese jim to pomůže zabezpečit bezproblémový chod.

Proto je také současná situace německých firem lepší, než tomu bylo kdykoliv předtím. Firmy disponují vysokou mírou likvidity, mají plné zakázkové knihy, jejich výrobní kapacity běží naplno.

Podle posledních odhadů poroste německá ekonomika v roce 2012 o pouhé procento, což by znamenalo poměrně citelný pokles oproti současnému stavu. Přesto se jej německé firmy neobávají, protože jsou připraveny lépe než v minulosti. Dokonce žádná z dotázaných firem ze stovky těch největších nepředpokládá, že by se kvůli možnému poklesu tempa růstu mohla dostat do ztráty.

Počet příspěvků: 2, poslední 27.10.2011 01:20 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.