3D tisk: Když se obr chopí kormidla

Boom prostorového tisku přinesl řadu nových hráčů, ale až nyní se objevuje hegemon, který může změnit pravidla hry. Stane se platforma Spark firmy Autodesk standardem v oboru?

Detail trojrozměrné tiskárny od společnosti Autodesk. foto: AutodeskČeská pozice

Detail trojrozměrné tiskárny od společnosti Autodesk.

Do rozehrané hry se v každém segmentu nevstupuje lehce. Některým se to povede díky neotřelému nápadu, jiným díky tržní síle. Společnost Autodesk zvolila kombinaci obojího. V polovině května představila otevřenou softwarovou platformu pro 3D tisk s názvem Spark http://www.autodesk.com/campaigns/spark. A aby si vstupní pozici ještě vylepšila, přidala rovněž otevřený návrh vlastní trojrozměrné tiskárny.

Autodesk již oznámil, že hodlá spolupracovat s řadou výrobců tiskáren na integraci platformy Spark

Otevřenost zde neznamená synonymum pro open source. Spíše jde o dostupně licencovatelný freeware, tedy bezplatně použitelný produkt, jenž ovšem nesmí být pozměňován. Detaily tuzemské zastoupení firmy neposkytlo. Na stránkách Autodesku však figuruje prohlášení o možnosti dalšího vývoje.

Oba produkty budou nejspíše letos na podzim zpřístupněny třetím stranám. Samotné tiskárny se mohou chopit výrobci hardwaru a přivést ji k životu bez vlastního vývoje. Softwarová platforma má podstatně větší ambice – Autodesk z ní nejspíše chce učinit oborový standard. V podstatě půjde o ovládací rozhraní prostorových tiskáren s mnoha dodatečnými funkcemi a doplňky. Autodesk již oznámil, že hodlá spolupracovat s řadou výrobců tiskáren na integraci platformy Spark do jejich zařízení. Proč by se bránili, když je to zdarma? Tato naivní otázka však není tak nezáludná, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Povinné propriety

Společnost Autodesk zveřejnila svou vizi trojrozměrného tisku, ale nepublikovala svůj motiv. Kdokoli tuto firmu zná, hravě na něj přijde. V čem budou návrháři nejrůznějších produktů vytvářet své 3D modely? Pokud by se platforma Spark prosadila v podobě standardu, lepší integraci s prostorovými tiskárnami nenabídne nikdo než firma Autodesk ve svých softwarových nástrojích. Otevřenost a bezplatnost Sparku jsou v tomto světle jen povinnými proprietami. Uzavření a zpoplatnění by ambice Autodesku na poli 3D tisku lehce srazilo k zemi.

Ohlášená tiskárna, jež zatím nese označení Autodesk 3D Printer, má podporovat podstatně širší spektrum tiskových materiálů, než je tomu u současných modelů

Představeným produktům však nelze upřít jistou inovativnost. Zástupci společnosti Autodesk například v případě platformy Spark hovoří o tom, že odpadne tvorba prototypů a sníží se chybovost návrhů. Pokročilá vizualizace dokáže zpracovat i informace o použitých materiálech a vnést je do samotného procesu tisku. Hovoříme zatím o neviděném a nevyzkoušeném. Marketingových proklamací může každá firma nabídnout víc než dost, ale v případě Autodesku jde – vzhledem k jeho uživatelské základně – spíše o závazek.

Ohlášená tiskárna, jež zatím nese označení Autodesk 3D Printer, má podporovat podstatně širší spektrum tiskových materiálů, než je tomu u současných modelů. Softwarové nástroje pro konstrukci a návrh dnes běžně pracují s vlastnostmi použité hmoty. Dokážou je dokonce testovat na reálnou zátěž. Firma Autodesk se rovněž odvolává na zahrnutí 3D tisku do běžných výrobních procesů. V nich by současná nadvláda specifických plastů nejspíše dlouhodobě neobstála.

Počin Autodesku by mohl některým výrobcům pomoci v realizaci jejich vlastní vize prostorového tisku. Jedním z nich je i společnost Hewlett-Packard, která již před časem ohlásila svůj záměr produkovat 3D tiskárny. Pokud by spojila síly s Autodeskem, odpadla by jí řada vývojových problémů a zajistila by si současně poptávku. O tomto případném spojení však žádná oficiální informace dostupná není.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.