22. kongres ODS: Nuda v Letňanech

Občanští demokraté podpořili stranického předsedu Petra Nečase, jenž navrhl referendum o euru, a zkritizovali místopředsedy strany.

Martin Shabu 23.10.2011

Projev předsedy ODS a premiéra Petra Nečase na 22. kongresu strany byl plný politických klišé a obhajoby vlastní práce. Spontánní potlesk v sále vzbudila až premiérova výzva k uspořádání referenda o přijetí eura. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Projev předsedy ODS a premiéra Petra Nečase na 22. kongresu strany byl plný politických klišé a obhajoby vlastní práce. Spontánní potlesk v sále vzbudila až premiérova výzva k uspořádání referenda o přijetí eura.

Kdo v sobotu na 22. kongresu ODS hledal zásadní politický konflikt nebo ideový střet, nepochodil. Premiér a předseda občanských demokratů Petr Nečas hladce obhájil svou pozici a prošel mu i návrh na prodloužení mandátu stranického vedení o půl roku. Ten měl původně skončit příští rok v červnu.

Většina regionů podpořila usnesení, aby se vnitrostranické volby konaly až po krajských a senátorských volbách na konci roku 2012. Nečasův návrh schválilo 439 delegátů. Středočeský politik a kritik prodloužení mandátu Petr Tluchoř dokázal přesvědčit pouze 24 občanských demokratů, že návrh je nedemokratický. Jak se předsedovi ODS podařilo získat většinu delegátů na svou stranu?

Nečas v minulých týdnech zpacifikoval vnitrostranickou opozici. Odvolal Tluchořova spojence, exministra zemědělství Ivana Fuksu, na jeho místo dosadil Petra Bendla a prosadil ho jako lídra středočeské ODS, a osobně se angažoval i na pátečním pražském sněmu strany. To napomohlo tomu, že v sobotu 22. října zavládl na kongresu ODS v Letňanech klid. Narušil jej snad jen svým projevem bývalý předseda ODS Mirek Topolánek.

Možná, že jedno z nejzajímavějších odhalení učinil ve svém kongresovém projevu předseda jihočeské ODS Martin Kuba. Veřejnost se od něho dozvěděla, co bylo příčinou uspořádat kongres ODS ve stejný den, jako měla druhý sněm TOP 09. Podle Kuby prý Nečas na schůzce vedení strany původně navrhl sobotu 15. října. Šéf ústecké ODS a poslanec Jan Kubata však prohlásil: „Nešlo by to o týden posunout? Jsem v lázních.“ A tak vzniklo datum 22. října!

Referendum o přijetí eura

Podstatná část Nečasova kongresového projevu byla naprosto nezáživná – typický stranický projev plný politických klišé a obhajoby vlastní práce. Spontánní potlesk vyvolala až premiérova výzva k uspořádání referenda o přijetí eura. „Já jsem přesvědčený, že by (referendum) muselo být minimálně v tom okamžiku, kdy by se uvažovalo o vstupu do eurozóny,“ řekl premiér.

Důvody, proč premiér Nečas promluvil o referendu o přijetí eura, vysvětlil ČESKÉ POZICI europoslanec za ODS Jan Zahradil: „Chtěli jsme to odstartovat na kongresu. Dnes je jiná eurozóna, než byla v době, kdy jsme vstupovali do EU. Dnes se poskytují masivní záruky za cizí dluhy. Nechuť k euru odráží náladu v členské základně. Věřím, že se závazek referenda stane součástí usnesení kongresu.“

„Byl to také marketingový tah. TOP 09 vytáhla téma Schwarzenberg na Hrad a my jsme si vybrali referendum k euru,“ objasnil ČESKÉ POZICI význam zprávy o referendu jeden z čelných představitelů strany, který si však nepřál být jmenován.

Téma místopředsedů

Klidnou kongresovou atmosféru trochu narušil projev expředsedy ODS Topolánka. Ten nepřímo vyzval delegáty, aby zvolili nové místopředsedy strany, kteří jsou již delší dobu kritizování za to, že dostatečně nehájí Nečase před politickými oponenty.

Pěti stranickým místopředsedům, Miroslavě Němcové, Alexandru Vondrovi, Jiřímu Pospíšilovi, Pavlu Drobilovi a Pavlu Blažkovi, se vytýkají především aféry, zahledění do sebe nebo to, že téměř nejsou vidět. Pro předsedu ODS údajně představují spíše zátěž než pomoc. „Tento kongres není volební. Opodstatněnost kritiky místopředsedů, již připouštím, že občas zaznívá, se nepozná do doby, než se budou znovu volit,“ řekl ČESKÉ POZICI Pavel Blažek, místopředseda ODS a šéf jihomoravské stranické organizace.

Pěti stranickým místopředsedům, Miroslavě Němcové, Alexandru Vondrovi, Jiřímu Pospíšilovi, Pavlu Drobilovi a Pavlu Blažku se vytýkají aféry, zahledění do sebe nebo to, že téměř nejsou vidět

Delegáty v této kritice utvrdily projevy místopředsedů ODS. Exministr životního prostředí Pavel Drobil v něm obšírně vysvětloval, co všechno dobrého pro ODS za několik měsíců působení ve vládě udělal. A to navzdory skandálu spojenému s údajnou korupcí na Státním fondu životního prostředí. Jedinou jeho chybou prý bylo, že se obklopil špatnými lidmi. Na dotaz ČESKÉ POZICE, zda by straně neprospěl ještě více, kdyby odešel z jejího vedení, Drobil odpověděl, že dal svou stranickou funkci předsedovi ODS Nečasovi k dispozici. Ten ho však zatím k rezignaci nevyzval.

Další místopředseda ODS, ministr obrany Alexandr Vondra, jenž má problémy s aférou ProMoPro, poděkoval Petru Nečasovi za podporu, bez níž by už dávno nebyl ve vládě. Místopředseda strany a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil obhajoval práci Nečasovy vlády. A sám sebe pochválil za přípravu nového trestního a obchodního zákoníku. V zákulisí se však objevila zpráva, že právě nad jeho budoucí kariérou visí otazník. „Dbá hodně na své PR, zájem strany je u něho až na druhém místě,“ řekl ČESKÉ POZICI vysoce postavený politik ODS, který si nepřál být jmenován. Nechtěl však odpovědět na otázku, jestli premiér chystá Pospíšilovo odvolání.

V nedávné době se objevily i spekulace o politických ambicích Borise Šťastného, lídra pražské organizace ODS. ČESKÁ POZICE se ho proto zeptala, jestli chce do vlády. „Jde o dotaz médií. K této věci řeknu pouze to, že vláda je v rukou premiéra, který jmenuje členy vlády a také je odvolává.“ Na téma místopředsedů pak Šťastný řekl: „Místopředsedy můžeme hodnotit až na příštím kongresu, který bude volební. Mohu ale říci, že Petr Nečas potřebuje lidi, kteří mu kryjí záda. To, že jich není mnoho, pokládám za chybu a je třeba na tom pracovat. Sám se snažím jít příkladem.“

Jak je to doopravdy

Politici často říkají něco na veřejnosti a něco jiného v kuloárech. Nejinak tomu bylo i na kongresu ODS. Zatímco v kongresovém sále se řešila strategie a témata, s nimiž by měla strana příští rok vstoupit do krajských voleb, v kuloárech se jednalo, kdo bude, kdo by chtěl anebo kdo by měl být na kandidátce například v Ústeckém, Libereckém či Jihočeském kraji. „Tím, že je kongres nevolební, poskytl se prostor oblastním sdružením, aby se potkala a řešila, kdo bude na prvním až 65. místě kandidátky,“ upozornil ČESKOU POZICI funkcionář ODS výměnou za příslib anonymity.

Premiér Petr Nečas v projevu mimo jiné prohlásil: „Chtěl bych na tomto místě říci s plnou odpovědností, že rozumím kritice, že pokud se politici snaží veřejnost přesvědčit o úsporných a často nepopulárních opatřeních, musí začít sami u sebe. Šetříme shora.“ ČESKÁ POZICE vyfotografovala SPZ luxusních vozů zaparkovaných před letňanským výstavištěm, kde se kongres ODS odehrával. A ty příliš nesvědčí o tom, že by politici ODS chtěli začít s šetřením u sebe.

Počet příspěvků: 1, poslední 23.10.2011 11:05 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.