Svět
Trh s „chytrými drogami“ zlepšujícími výkon mozku zažívá boom

„Chytré drogy“, jak se přezdívá nootropikům neboli potravinovým doplňkům a lékům ke zlepšení zdravotního stavu a výkonu mozku vyhledávají studenti, senioři, sportovci i manažeři. Vědci před nimi varují, ale současně pracují na metodách, jak mozek stimulovat.
Čtyřicet let staré rady platí i dnes

Umělci z Drážďan na své výstavě v alternativní čtvrti Neustadt polepili zeď domu v Böhmische Strasse zvětšenými informačními nálepkami od zápalek, jež za totality vyráběl národní podnik Solo Lipník.
Sjednocené Německo nemohlo postupovat lépe
Německo si připomíná 30. výročí opětovného sjednocení. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Jak hodnotíte ekonomickou transformaci východního Německa, kterou ředil zkušený a dospělý západní bratr? Byla příliš nákladná a přílišná i jiná než finanční cena? Bylo ji možné provádět jinak?
Nepodmíněný základní příjem: Dividendy pro všechny americké občany

Kvůli diskusi o iniciativě evropských občanů Zaveďme nepodmíněný základní příjem je třeba znát jeho historické zdroje, přičemž k prvním průkopníkům patří například USA.
Americké prezidentské volby: Dvě vítězství vyvrhele Richarda Nixona

Americký prezident Richard Nixon (1913–1994) ve chvíli, kdy bylo jasné, že proti němu bude spuštěn impeachment 9. srpna 1974 odstoupil. V tu chvíli byl v postu pět a půl roku, měl za sebou dvoje vítězné volby a vezl se na vlně ohromné popularity. Jak se stalo, že se křivka oblíbenosti 37. prezidenta USA natolik dramaticky proměňovala?
Iniciativa Trojmoří posílí ekonomickou zdatnost regionu střední Evropa

Iniciativa Trojmoří (3SI) je snahou 12 zemí mezi Černým, Jaderským a Baltským mořem, jež zrychlí a podpoří hospodářský růst regionu i díky zabezpečení energiemi a jejíž fond přivede do české státní pokladny zdravý výnos.
Kongo jako střed světa aneb Ta hrůza! Ta hrůza!
Román Congo, s. r. o. Bismarckova závěť konžského spisovatele usazeného v Belgii Ina Koliho Jeana Bofaneho je svižné napsaný, často nesmírně vtipný, mnohdy prokládaný drastickými pasážemi.
Nizozemsko na cestě k plnohodnotnému základnímu příjmu

Nizozemské pilotní projekty týkající se nepodmíněného základního příjmu vycházejí z behaviorální ekonomie a jsou založené na předpokladu, že důvěra mezi státem a občany lépe zajistí společenskou integraci a participaci občanů.
Americké prezidentské volby v šedesátých letech aneb O moci televize

V úterý 3. listopadu voliči v USA rozhodnou, zda v Bílém domě bude pokračovat republikán Donald Trump, či ho vystřídá demokrat Joe Biden. A tento souboj bude stejně, ne-li ještě zajímavější než ten, který v šedesátých letech vedli demokrati John Fitzgerald Kennedy a Lyndon Johnson s republikány Richardem Nixonem a Barrym Goldwaterem.
Léčba Parkinsonovy choroby: Nový přístroj naslouchá i stimuluje mozek

Pacientům s Parkinsonovou chorobou pomůže přístroj Percept, který registruje abnormální aktivity mozku a umožňuje naladění léčebných elektrických impulzů.
Kritika George Sorose bývá i oprávněná. Nikoli projevem antisemitismu

Osobnosti ve váhové kategorii miliardáře George Sorose rozdělují společnost: jedna část ho zatracuje, druhá v něm vidí spasitele. Není však možné, aby vlivní Židé, jako je Soros, nemohli být kritizováni.
Je americký filmový režisér Woody Allen pachatelem, nebo obětí?
Autobiografie Woodyho Allena Apropos of Nothing je svědectvím o celé epoše americké kultury a inteligentní reflexí vlastní tvorby. To vše ale vadne v truchlivém stínu jedné tragédie.
Iniciativa evropských občanů: Zaveďme nepodmíněný základní příjem

Nepodmíněný základní příjem je finanční dávka, kterou každý občan dostává od státu v pravidelných intervalech. Platí pro všechny občany, a bez jakýchkoli podmínek. Na ideu základního příjmu upozorňuje Iniciativa evropských občanů, která v členských zemích Evropské unie včetně Česka začíná 25. září.
Bělorusko: Prezidentská kandidátka Cichanouská není řešením krize

Těžko po běloruské prezidentské kandidátce Svjatlaně Cichanouské chtít, aby definovala hodnotové limity svého aktivistického politického snažení, když mnozí lidé se za politiky považují, ale neumějí to. Svými výroky však naznačuje, že jí nejde o to, co Bělorusko potřebuje – o mír ani o dialog.
Na Altaji se dosud k léčbě koronaviru často používá přírodní medicína

„Republika Altaj byla v jednu chvíli poslední oblastí v Rusku, kde se koronavirus neobjevil. Proto začali Altajci říkat, že je prý chrání princezna z Ukoku, která nedovoluje proniknutí zla do našeho světa,“ říká v rozhovoru Tereza Hejzlarová z Univerzity Palackého.