Svět
Viktor Orbán: Samizdat č. 6. Ať žije evropská demokratická pravice!
Evropská lidová strana, politická skupina v Evropském parlamentu, se stala přívěškem levice, proto se maďarský Fidesz rozhodl z ní vystoupit. Nyní musíme vytvořit evropskou demokratickou pravici, jež brání křesťanství a suverenitu národů.
Život jako cesta s podstatnou zastávkou v Římě
U některých románů je od první věty cítit autorská ambice mít všechno podstatné předem promyšlené a rozfázované. Jiné jsou přitažlivé spíše tím, že spisovatelé nechávají text a život v něm plynout, a nevědí dopředu, kam se vše vyvine. Román italského spisovatele Gianfranca Calligaricha Poslední léto ve městě patří do druhé skupiny.
Vzdělanější člověk je nejen úspěšnější, ale i šťastnější. A zdravější

„Role učitele je v Británii vnímaná jako klíčová. Učí, nečeká, až si na to děti přijdou samy. Tato metoda se označuje ,direct instruction‘ či ,explicit teaching‘, což bych volně přeložil jako ,přímá didaktika‘. Je to jiný přístup než v českých školách,“ říká v rozhovoru Pavel Bobek, český učitel žijící v Londýně.
Visegrád potřebujeme i po našem vstupu do Evropské unie

Spolupráce ve Visegrádské skupině se Česku několikrát vyplatila, říká v rozhovoru Alexandr Vondra, který stál jako poradce prezidenta Václava Havla u jejího zrodu 15. února 1991. Podle něho bez spolupráce Česka, Maďarska, Polska a Slovenska nelze zajistit bezpečnost našeho regionu.
Visegrádská skupina po 30 letech: Základna pro novou střední Evropu

Visegrádská skupina změnila podobu regionu střední Evropa. Vezme-li se v úvahu startovní pozice Visegrádu před 30 lety, a kde se nachází dnes, pak existuje víc důvodů k oslavě než k nářku.
Mateusz Morawiecki: Naše skupina je reálnou silou v globální ekonomice

V současnosti se síla Visegrádské skupiny zakládá na synergii aktivit, pevnějším vyjednávacím postavení v Evropské unii a na prosazování zájmů a strategických cílů středoevropského regionu v mezinárodní oblasti.
Rusko v dějinách mnohokrát zvítězilo a bylo poraženo. A mnohokrát bude

Na článek Václava Makrlíka Proč Západ nenávidí Rusko aneb Historická fakta o ruské rozpínavosti zareagoval Roman Joch. Dle něho Rusko nebylo vždy mírumilovné, neagresivní a neexpanzionistické..
Státy se nesmějí bát zadlužit, má-li to smysl
Americká fiskální pomoc ekonomice v pandemické krizi je razantnější než v Evropské unii. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Mají mít členské státy unie odvahu se více zadlužovat? Za jak dlouho se má EU vrátit k maastrichtským kritériím, respektive kritériím Paktu stability a růstu?
Americký prezident Joe Biden hodlá zkrotit velké technologické firmy
Akciím Facebooku, Googlu, Applu, Microsoftu nebo Amazonu se navzdory koronavirové pandemii se daří – jsou blízko jejich historických rekordů. Nový prezident USA Joe Biden si však mezi své priority dal usměrnění vlivu těchto velkých amerických technologických společností, jimž se vyčítá monopolní postavení na trhu. Nebude to ale hned.
Proměna koronaviru oslabuje vakcíny, dávka navíc by mohla pomoci

Farmaceutické společnosti zvažují, zda při očkování nepřidat jednu „povzbuzující“ dávku. Většina dostupných vakcín se aplikuje ve dvou injekcích, třetí by mohla zkrotit i nakažlivější kmeny viru, proti nimž očkování tolik nefunguje. Výrobce Pfizer/ BioNTech, jehož vakcínou se v Česku nejvíc očkuje, zahájil studii, jež to má prověřit.
Svět bez jaderných zbraní by možná byl ideální. Ale je nerealistický

Události uplynulých let zamíchaly kontrolou jaderného zbrojení – ke dvěma tradičním supervelmocím se přidala Čína. Dohoda USA, Ruska a Číny však nebude jednoduchá. USA na straně jedné a Rusko a Čína na druhé se za nepřátele poměrně nepokrytě již považují.
Proč Západ nenávidí Rusko aneb Historická fakta o ruské rozpínavosti

Nenávist k Rusku má svou historii a český politicky a historicky gramotný občan si klade otázku, kde se bere. Této demagogii snad mohou uvěřit Američané, které zajímají jen problémy státu, ve kterém žijí. Někteří Češi však také neznají historii a politické názory si tříbí v hospodském či kavárenském žvanění.
Vakcinační perspektivy: Obranná strategie proti koronavirové pandemii

Hlavním tématem Pražské bezpečnostní konference byly vakcinační perspektivy, souvisejícími geopolitika, věda, výzkum a výroba vakcín, klady a rizika vakcinace, právní aspekty, efektivita, koordinace a kooperace státních a privátních subjektů.
Čeká Američany povinná účast v laboratoři pokrokářských ideologií?

Progresivisté budou na nového prezidenta USA Joea Bidena tlačit, aby co nejdříve završil kulturní revoluci v menšinových, genderových a dalších tématech.
Inflace se schová do investic. Ale nikoli vysoká
Po finanční krizi v roce 2008 předpovídali ekonomové vysokou inflaci. Ta ale nepřišla. V současné koronavirové krizi se tato obava znovu artikuluje. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Dostaví se tentokrát vysoká inflace? Pokud ano, co je a bude jinak oproti konci prvního desetiletí?