Svět
Základ polské východní politiky: Válka s bolševiky a smlouva z Rigy

Mírová dohoda podepsaná 18. března 1921 v lotyšské Rize novou Polskou republikou a vznikající sovětskou mocí v Rusku ukončila polsko-bolševickou válku i boje ve východní Evropě, jež probíhaly nepřetržitě od začátku první světové války. I díky ní se Poláci naučili jednat s Moskvou cílevědomě a bez pocitu méněcennosti. Píše Vít Dostál.
Trojmoří není alternativa Evropské unie. Znamená pro ni velký přínos

„Trojmoří je koalicí ochotných spolupracovat. Všem záleží na rozšiřování dopravní, energetické či digitální infrastruktury a na eliminaci civilizační a hospodářské zaostalosti vůči západní Evropě. Trojmoří je příležitost pro regionální podnikání vyhnout se průměrnému rozvoji,“ říká v rozhovoru polský ministr zahraničí Zbigniew Rau.
DEBATA Jana Macháčka: Po pandemii asi přetrvá zájem o veřejné zdraví

Leckdo si myslí, že po pandemii propadneme telemedicíně. Jiní, že lidé budou doma, nastydnou-li. Další, že budou čistotnější, a roušky a respirátory zůstanou ve veřejné dopravě. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Co podstatného zůstane po skončení koronavirové pandemie?
Krize USA: Nikoli ohrožení hodnot, ale šance uskutečnit potenciál země
Nevidět změny, jimiž USA a svět za uplynulé roky prošly, by bylo chybou s fatálními následky. Myslet jinak, mimo hlavní proud, je v době paradigmatických změn a hledání cesty důležitější než jindy.
Svět jako děsivé loutkové divadlo, které nikdy nezatahuje oponu

Kniha Loutkové divadlo strýčka Otta ve Švýcarsku narozené Brigid Graumanové přináší historii jedné židovské rodiny, tedy té její.
Letní cestování by mělo být díky evropskému covidovému pasu snazší

„Přicházíme s návrhem certifikátu, který by nesl informace o očkování, testu nebo o prodělaném covidu. Ty by byly uznány v každém členském státě Evropské unie plus v Norsku, Švýcarsku a v Lichtenštejnsku,“ říká v rozhovoru česká místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.
Japonsko: Deset let po tsunami a havárii jaderné elektrárny Fukušima
Ve čtvrtek 11. března jsme si připomněli deset let od pátého největšího zaznamenaného zemětřesení v historii, jež zpustošilo Japonsko a dostalo do celosvětového povědomí název jaderné elektrárny Fukušima. Zprávy o její tragédii vystrašily celý svět.
Byly by USA velkou zemí, kdyby nekolonizovaly západ a jih svého území?

Bývalé koloniální velmoci používaly při budování a ovládání svého impéria a sféry vlivu drastické metody. Pokud jde o vyhubení Indiánů a územní anexi, je zapomnění a odvedení pozornosti strategií současných USA. Mohly ale vytvořit moderní civilizaci bez drastických metod?
Reportáže jako ze starého světa aneb Kam až jsme dospěli s korektností
Chcete se od srdce zasmát, přestože budete číst o čirém lidském zoufalství? Potom je tu další soubor portrétů a reportáží newyorského novináře Josepha Mitchella (1908–1996) Praštěnej krávou pojednávající bez jakýchkoli předsudků především o romské kriminalitě.
Koronavirová pandemie posiluje význam Číny pro německou ekonomiku
Význam Asie a Číny pro německou ekonomiku nebyl nikdy natolik velký jako v loňském roce – firmy do Číny vyvezly zboží za téměř 96 miliard eur (zhruba 2,5 bilionu korun). Pozice Spojených států amerických naopak oslabuje. Pro Adidas a mnoho dalších německých společností představují trhy ve východní a jihovýchodní Asii třetinu tržeb.
James K. Polk: Jedenáctý prezident, za něhož USA územně expandovaly

Prezident USA James K. Polk (1795–1849) je dnes opomíjen z ideologických důvodů – otrokář –, dříve se nelíbilo jeho agresivní vedení války s Mexikem. Dnešní územní podobu USA však zajistila jeho politika. Proto by se na něho zapomínat nemělo.
Covidpas může mít nezamýšlené negativní dopady

V důsledku koronavirové pandemie se uvažuje o očkovacích pasech. Kromě jiného by mohly zvýšit motivaci k očkování. Je tu však i otázka technologií, legislativy a Obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Měly by být zavedeny očkovací pasy?
Důsledky války v Náhorním Karabachu dopadnou na celý Kavkaz i svět

Osud Náhorního Karabachu po ukončení bojů Arménie s Ázerbájdžánem bude záviset na Minské skupině Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Nejistá je však vojensko-politická orientace obou zemí.
Ruský režim chce vidět Alexeje Navalného za mřížemi. A na hodně dlouho

„Navalnyj požaduje svobodné volby a uvolnění režimu, nemluví však o Západu a jeho liberální demokracii jako o vzoru pro Rusko. A nechce být považován za prozápadní figuru. Přemýšlí, kdo jsou jeho potenciální voliči, a dle toho se chová,“ říká v rozhovoru politoložka Markéta Žídková.
Pablo Hasél vedle Johna Lennona

Španělský rapper Pablo Rivadulla, známý pod uměleckým jménem Pablo Hasél, který vyznává krajně levicové hodnoty, má jít do vězení za urážky královské rodiny a podporu extrémistických hnutí. Výzvu na jeho podporu někdo nasprejoval na Lennonovu zeď v Praze.