Svět
Má přednost provozování kavárny, nebo ochrana před koronavirem?

Demokratické země mají ve svých základních dokumentech v různých podobách tři pilíře společnosti – svobodu jednotlivce a skupiny, ochranu zdraví a volnost podnikání. Zatím protagonisté zdraví, ekonomiky a svobody si melou tu svou. Vše však má nějaké řešení. Chce to pouze naslouchat, domluvit se a dohodu vymáhat. Píše Miroslav Palát.
DEBATA Jana Macháčka: Očkovat by se měla co nejrychleji celá populace

Distribuce vakcíny proti covidu-19 je spojená s morálně-filozofickými dilematy. Očkování začíná většinou u nemocničního personálu, ale podle některých by mělo začínat u nejstarších a nejzranitelnějších. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Kdo by měl být první očkován proti covidu-19?
Jedna z největších vědeckých akcí v dějinách: Vakcíny proti covidu-19

Neuvěřitelné množství peněz. Enormní expertní nasazení. Nejnovější vědecké objevy. To vše umožnilo v rekordním čase několik vakcín a rozběhnout akci, jež snese srovnání zřejmě jen s očkovací kampaní proti obrně v padesátých letech 20. století či s eradikací neštovic v letech 1967 až 1977.
DEBATA Jana Macháčka: Jedinou jistotou letošního roku je nejistota

Začátek letošního roku je zatím nejen v Česku, ale i v celém světě poznamenán vyrovnáváním se s další vlnou koronavirové pandemie a jejím utlumováním díky vakcinaci. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Co očekáváte od letošního roku? Budou se po sto letech opakovat „roaring twenties“?
V letošním roce neměl nikdo odvahu natočit propracovaný vánoční film

Cílem vánočních filmů není zapsat se do dějin kinematografie ani posbírat Oscary. Navozují spíš pohodu při pečení cukroví a prostírání slavnostní tabule. Možná byl letošní rok jen mimořádně slabší a příští bude lepší. Jsou-li totiž vybrané filmy nejlepší, představa opačného konce žebříčku děsí.
Jak americké zdravotnictví narazilo do zdi. A ne vinou ruských trollů
Americký historik Timothy Snyder ve své knize Nemocná Amerika. Lekce o zdraví a svobodě klopotně – téměř za cenu vlastního života – dospívá ke kritickému pohledu na stav základního lidského práva na zdraví v USA. Prozřít mu pomohlo drsné osobní poznání.
Přinese konjunkce Saturnu a Jupiteru novou epochu?

V pondělí 21. prosince byl po 800 letech opět viditelný úkaz betlémské hvězdy. Jde o konjunkci Saturnu a Jupiteru. Poté se prý vše změní. Nejlépe to však vystihl Sadhguru z Indie: „Buď my uděláme něco a pak věci se změní. Konjunkce planet nezmění nic.“ Vzkaz (květina z roušek) naivní umělkyně Kristinky Královny je z Prahy v Podolí.
Detektivní pátrání, co se při narození Ježíše mohlo odehrát na obloze

Nevíme, zda se příběh o narození Ježíška skutečně odehrál, nebo je jen legendou, motiv hvězdy betlémské, která mudrcům z východu oznámila příchod spasitele, však stále zaměstnává. Astronomové se snaží najít historický nebeský úkaz, který by hvězdě betlémské odpovídal.
Viktor Orbán: Evropa nepodlehla. Odpověď Georgi Sorosovi
Politické otázky nelze spojovat s finančními, subjektivní kritéria nemohou být základem pro finanční rozhodnutí a právní postup ve Smlouvě o Evropské unii nelze obcházet dle George Sorose.
Mateusz Morawiecki: Rozmanitost je bohatstvím, nikoli prokletím Evropy

Pandemie covidu-19 je nejhorší krizí od druhé světové války. Poprvé můžeme na tuto výzvu reagovat společně jako nezávislá Evropa. Je to skvělá příležitost, ale zároveň velký otazník: Poradíme si s historickým významem takové zkoušky?
Saxo Bank: Deset předpovědí na rok 2021

Nevíme sice, které předpovědi dánské investiční banky Saxo Bank se naplní, ale lze souhlasit s názorem jejího hlavního ekonoma Steena Jakobsena: „Koronavirová pandemie zesílila všechny známé supertrendy, ale největší strukturální změny nastanou na trhu práce.“
Vakcinace celého světa je v zájmu vyspělých zemí
Dělit se o vakcínu s chudými zeměmi chrání bohaté země, leží-li chudá země na jejich hranici nebo blízko ní a je zdrojem ekonomické migrace. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Nakolik se mají bohaté státy dělit o vakcíny s třetím světem či s rozvojovými zeměmi?
Lid versus policie

Nápis na nálepce na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad v překladu varuje, že vzdát se odporu ozbrojenému policistovi ještě neznamená, že vás nezastřelí.
Centrální banky nemají dostávat politické cíle

Centrální banka Fed pod novou americkou administrativou – a také ministerstvo financí – bude muset sledovat klimatické cíle, úvěrově zvýhodnit zelené firmy a znevýhodnit ty špinavé. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Měl by Fed, popřípadě centrální banky obecně, sledovat zelené cíle?
Jeden den finského statistka v Buenos Aires

České vydání románu Op Oloop argentinského spisovatele Juana Filloye, jenž poprvé vyšel v roce 1934, přináší obrovské potěšení a může se jevit jako splacení letitého dluhu.