Diskuse k článku

Stojí Putin při Asadovi, aby udržel protizápadní kurz Íránu?

Změna vlády v Damašku by destabilizovala islámský režim v Teheránu, jehož zachováním je podmíněna velmocenská strategie Kremlu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Křivan

Ta záminka byla skutečně
Ta záminka byla skutečně pádná. To, že mocnosti se chovají podobně, že lidské utrpení těch druhých je nezajímá, na tom se snad můžeme shodnout.
0/0
3.9.2013 11:00
Foto

D90a51n 96M83a77c78e47k

My se tu evidentně bavíme o
My se tu evidentně bavíme o dvou různých věcech. Kdo byl "viník" války, je jedna věc; zda Rusko pošlapalo gruzínskou suverenitu, je věc druhá. Teoreticky mohl prezident Saakašvili dát Rusům pádnou záminku k zásahu, při kterém se ovšem Rusové neobtěžovali formalitami, jako je výslovný mandát RB OSN. Takže když se teď Rusové samozvaně pasují na neposkvrněné strážce principu státní suverenity, působí to zkrátka pokrytecky. Nic víc, nic míň. Na neposkvrněného strážce principu státní suverenity by se snad mohlo pasovat leda dejmetomu Švýcarsko. Už si rozumíme?
0/0
3.9.2013 9:50
Foto

Křivan

Doporučuji přečíst si
Doporučuji přečíst si originál vystoupení Rozogina a nejen zpolitizovaný komentář Svobodné Evropy. Rozogin ve zkratce říká, že současné vedení Moldovy nemůže sedětv najednou na dvou židlích a uvádí k tomu konkrétní údaje.
0/0
3.9.2013 9:00
Foto

Křivan

 ...V září 2009 však
 ...V září 2009 však vyšetřovací komise EU označila Gruzii a tedy hlavně jejího prezidenta za viníka války...http://respekt.ihned.cz/c1-60373640-gruzie-pet-let-pote
0/0
2.9.2013 16:19
Foto

D22a76n 75M95a89c39e52k

Strážci principu suverenity
Ruská oddanost principu státní suverenity je v praxi opět značně kolísavá: http://www.rferl.org/content/russia-moldova-rogozin/25093109.html
0/0
2.9.2013 13:51
Foto

D50a84n 83M37a33c66e18k

Rezoluce č. 858 ani č.
Rezoluce č. 858 ani č. 1077 se o Jižní Osetii vůbec nezmiňují. Týkají se Abcházie, kde v roce 2008 začali jako první střílet jednoznačně Vaši ruští "mírotvůrci". Podle Vás to, že Gruzie kdysi pod nátlakem podpsala nějakou smlouvu s Ruskem o "dočasném pobytu vojsk", zjevně znamená, že Rusko už smí "na věčné časy" svévolně porušovat gruzínskou suverenitu. Z tohoto hlediska měla Moskva samozřejmě MANDÁT i k okupaci Československa.    
0/0
2.9.2013 9:16
Foto

výborný článek
Jasně se ukazuje, že rusáci se neštítí paktovat se třeba z masovým vrahem jen aby si udrželi ty poslední zbytečky vlivu v oblasti.
0/0
1.9.2013 10:01
Foto

P62a72v49e98l 42M27i61c26h50a75l 9323675923

Pojedení protivníka, ovšem
v tradici ještě za jeho života, je starobylým výrazem jeho pokoření. Je tak jako zvěř, skot,  je tak radikálně manifestováno upření lidství. Kdo na to nestačí, např. někteří Palestinci, maže se jen krví. Zákaz podobného je už v antické literatuře, kde i zvíře musí být nejprve usmrceno a člověk je nejedlý. Ne náhodou to zajímá rusy, jejich tradice zacházení s podrobenými není slabší. Jejich úspěch v arabském světě nebyl dán jen kastracemi na mužnost pyšných orientálců, ale zejména mučící praktiky, jež poradci vyučovali. Waterbording je oproti nim jen sprchování (např. trhání jícnu). S Persií by se stejně jako s Hitlerem dokázali asi dohodnout, akorát, že Hitler je ctil a Peršané s nimi pohrdají. Ale v syrské kampani Irán není omylem, je na stejném hřišti. Ale nám už dost daleko.
0/0
31.8.2013 22:32
Foto

Soudruh ..
Problémem pro případnou oponenturu na Váš příspěvek je,že se od Vás jedná vyloženě o bezargumentační nesmyslný plivanec,  tudíž je jakákoliv rozumná oponentura pouhým házením perel... A na to se mi nechce vynakládat energii.. Tak snad někdy jindy.. Čest.
0/0
31.8.2013 19:49
Foto

Ctenarcp

jeden odkaz
Ale mě můžete obtěžovat i ruštinou i němčinou. Páně autorův článek v češtině je jako špinavá voda po umytí nádobí. Není nad původní prameny. A v uvedeném případě je AJ esperantem, místo jednacích jazyků: ruštiny a arabštiny. Putin jednal s šéfem rozvědky Saudské Arábie. Oba pánové si předestřeli velmi tvrdě vlastní pozice a zájmy. Takové zpravodajství v českých médiích naprosto chybí. Neinteligentní baviči působí dokonce i v novinách s názvem Hospodářské. Veřejnoprávní média se zabývají počasím, turistikou a houbařskou sezónou. Mrzí mě to, ale na převod do ČJ nemám čas. Mnoho čtenářů ČP ale AJ ovládá. Přeji příjemný víkend.
0/0
31.8.2013 12:04
Foto

Křivan

Přestaňte už blbnout s tou
Přestaňte už blbnout s tou angličtinou a dlouhým seznamem odkazů. Mne ve škole učili němčinu a ruštinu a taky tím diskuzi nezatěžuji. Odrazujete tím i diskutující, kteří s Vámi někdy i souhlasí.
0/0
31.8.2013 11:38
Foto

Ctenarcp

Strategie USA
spočívá ve spoléhání na agresivní řešení nevýhodných situací ad-hoc. Intervence. Historie USA je příliš krátká a jejich geografická poloha tomu zatím nahrává. V Evropě a Asii je šance na úspěch takové politiky malý. Russian President, Saudi Spy Chief Discussed Syria, Egypt We understand Russia’s great interest in the oil and gas present in the Mediterranean Sea from Israel to Cyprus through Lebanon and Syria. And we understand the importance of the Russian gas pipeline to Europe. We are not interested in competing with that. We can cooperate in this area as well as in the areas of establishing refineries and petrochemical industries. The kingdom can provide large multi-billion-dollar investments in various fields in the Russian market. What’s important is to conclude political understandings on a number of issues, particularly Syria and Iran.  The key to the relations between our two countries starts by understanding our approach to the Syrian issue. So you have to stop giving [the Syrian regime] political support, especially at the UN Security Council, as well as military and economic support. And we guarantee you that Russia’s interests in Syria and on the Mediterranean coast will not be affected one bit. In the future, Syria will be ruled by a moderate and democratic regime that will be directly sponsored by us and that will have an interest in understanding Russia''s interests and role in the region.”Read more: http://www.al-monitor.com/pulse/politics/2013/08/saudi-russia-putin-bandar-meeting-syria-egypt.html#ixzz2dXrm22Cv  
0/0
31.8.2013 11:32
Foto

Rem

Highlight 1. 9. 2013 - "Česká cesta" ze syrské krize
Dnešní útok USA proti Sýrii, který začal v deset hodin ráno našeho času, skončil o hodinu později, když čínští exekutoři začali ze člunů hromadně polepovat americké křižníky a letadlové lodě žlutými nálepkami "EXEKUČNĚ ZABAVENO".
0/0
31.8.2013 0:36
Foto

Sebop

Putin není naivní idiot a už i syrská opozice se bojí pádu Asada
Dochází jim, že budoucnost země a nástup demokracie po pádu Asadova režimu jsou krajně nejisté. Včera to ve francouzské televizi (France 24) velmi pregnantně řekla jejich představitelka v Paříži. Než Asad padne, je nutné mít připravený jasný plán co bude po tom. Ten již nikdo nemá a přiklady Iráku a Lybie jsou velmi odstrašující.Opozice ztrácí kontrolu nad vývojem situace a obává se, že sunnitští radikálové se za petrodolary ze Zálivu pokusí zemi ovládnout, zavést šaríu, a výsledkem pak může být jen to co se děje v Iráku. Nekonečná občanská válka a bombové útoky na denním pořádku. Jestli bojovým plynem opravdu zaútočila nějaká složka syrské armády, kdo má jistotu, že to ve skutečnosti nebyla provokace režírovaná opozicí, nebo islamisty?Abychom se brzy nedočkali toho, že syrská opozice začne s Asadem bojovat proti islámským radikálům. To jenom "obhajcům demokracie a lidkých práv" nevadí, že v Saudské Arábii si žena, třebas lékařka, nesmí ani sama sednout za volant a musí se nechat odvézt manželem nebo synem...Putin jako bývalý špion a špičkový technolog moci jiste nepatří k naivním idiotům.  Má tisíc dobrých důvodů stát za Asadem, ostatne jako již teď i Obama. Na Asadově pádu tak teď již mohou mít zájem jenom ropní šejkové a Saudové, kteří se snaží celý region dostat pod kontrolu. Vůbec největší hrůzu z Asadova pádu pak nyní již musí mít Izrael.To jenom kašpárek Francois Hollande si nevidí na konec vlastního nosu a nechá se vodit. Tedy, abych mu nekřivdil..., odvádí pozornost od selhávání své vlády a politiky, kterou zadělává Francii na stále větší strukturální problémy.
0/0
30.8.2013 22:00
Foto

Josef Novak

Novinář by se červenal, ale
Novinář by se červenal, ale Macek.....???
0/0
30.8.2013 19:56
Foto

Křivan

Myslíte si, že se Dan Macek alespoň začervená.
Major Kurka byl se svými několika dalšími českými kolegy jedním z posledních pracovníků pozorovatelské mise UNOMIG – United Nations Observer Mission in Georgia, která byla ustanovena rezolucí Rady Bezpečnosti OSB v srpnu 1993 a dohlížela na příměří mezi Gruzií a její odštěpeneckou oblastí Abcházií. Po svém šestnáctiletém působení však byla k 15. červnu 2009 ukončena.Z informačního servisu ministerstva obrany.
0/0
30.8.2013 19:29
Foto

Josef Novak

 smlouva mezi Gruzii a Ruskem
 smlouva mezi Gruzii a Ruskem o bezpečnostní situaci v Osetii a Abchazii byla posvecena OSN rezoluci č. 858 a 1077 a tim se z ruskych sil staly nasledne sily OBSE s mandatem mirotvurce. A to si dokaze kazdy , komu jde o informace, vyguglovat!!
0/0
30.8.2013 18:49
Foto

Josef Novak

Macek reaguje na ma slova , 
Macek reaguje na ma slova ,  smlouva mezi Gruzii a Ruskem o situaci v Osetii a Abchazii byla posvecena OSN rezoluci č. 858 a 1077 a tim se z ruskych sil staly nasledne sily OBSE  s mandatem mirotvurce.
0/0
30.8.2013 18:46
Foto

Svobodník

Soudruh Dan Drbna zapoměl na základní prostý fakt
Američané pouze  potřebují uspokojit jen své  choutky "vraždit"
0/0
30.8.2013 18:14
Foto

Křivan

Čtěte pozorněji, mandát RB
Čtěte pozorněji, mandát RB OSN požadujete Vy, já  píši o platné dohodě mezi Gruzií a Ruskem, kterou Gruzie v den zahájení olympijských her bezprecendentně a zákeřně porušila, včetně útoku na ruské jednotky, které byly v souladu s touto dohodou v Osetii. Pokud mne paměť neplete bylo součástí tohoto společného kontingentu i několik českých vojáků, nepamatuji se už ale z jakého titulu. V případě Osetie taháte za kratší konec provazu. Intervenci v Gruzii provedlo Rusko až jako důsledek útoku gruzínské armády na svoje jednotky. Pokud je mi známo, Sýrie žádné jednotky USA dosud nenapadlo a jak by to dopadlo si oba dva umíme představit.Samozřemě, že používání systému GRAD na civilní obyvatelstvo je válečný zločin, ne podle mne, ale podle mezinárodního práva. Jenž na to se už dávno nehraje, v Evropě od rozpadu Jugoslavie.No uvidíme, co nám dneska večer USA nadělí. 
0/0
30.8.2013 17:27
Foto

D55a98n 11M58a19c28e54k

Takže o žádný mandát RB OSN
Takže o žádný mandát RB OSN nešlo. Jinak, jestli skutečnost, že "bombardování civilního obyvatelstva těmito zbraňovými systémy se považuje za válečný zločin", vnímáte jako dostatečný důvod k porušení suverenity cizího státu, tak nechápu, co Vám vadí na případné intervenci v Sýrii. Kdo stál za nedávným chemickým útokem, je možná sporné, ale kaťušemi bombarduje Damašek civilní bašty opozice naprosto běžně. 
0/0
30.8.2013 16:42
Foto

Pragerz

jen pár na doplnění
k těm Gruzínským třenicím jaksi vypadl komentář pana Saakashviliho z minulého týdne (tolik tedy k Ruskému "hájení státní suverenity"):President of Georgia: Putin wants "me either killed or arrested"http://www.bloomberg.com/news/2013-08-26/putin-wants-me-dead-or-caged-georgia-president-saakashvili-says.htmlK Rusku již jen snad to, že na ropě a plynu je postavená celá jejich ekonomika,  (což předpokládám autor neuvádí protože to považuje za natolik zřejmé, že to každý ví) tedy tento aspekt pro ně dozajista hraje nemalou roli. K USA - samozřejmě jde také o nerostné suroviny - porušování lidských práv v jiných zemích jim jaksi nikdy tak nevadilo.., samozřejmě není na škodu uvést jejich vlastní útoky chemickými zbraněmi v Iráku (+Israel v Gaze,..).The U.S., Britain And Israel Have Used Chemical Weapons Within The Last 10 Years.http://southweb.org/lifewise/the-u-s-britain-and-israel-have-used-chemical-weapons-within-the-last-10-years/ (jinak porušování suverenity států jako Yemen či Pákistán a vraždění tamních civilistů je samozřejmě na denním pořádku).Za ilustraci by se patrně dala považovat např i Barma, která se otevírá (a samozřejmě její nerostné zdroje) západu a rázem šly (i přes neustálé porušování lidských práv a mnohdy přímo označovanou genocidu-či ethnocidu celé Rohingya menšiny čítající cca 1mil lidí..) veškeré sankce stranou..(to bohužel i ze strany EU). Každopádně zde chybí dle mého pro US zásadní fakt a to ten, že Irán odmítl jejich monopol petrodolaru a neprodává ropu za $ - nicméně za zlato. Každá země která historicky zkusila se z tohoto monopolu vymanit byla podrobena. Toto totiž znamená, že americké banky vydělávají na každém barelu ropy prodaném celosvětově. Je to jeden z hlavních důvodů odolnosti dolaru vůči inflaci atd.. (samozřejmě kromě toho, že je dolar rezervní měnou-což v poslední době také oslabuje Čína, která patrně v rámci diverzifikace rizik spojených s měnovými rezervami drženými v dolarech skupuje obrovské množství zlata - tedy i krom své produkce) jinak kolik proděláváme my na rezervách činících tuším cca 780mld kč? by mě také vcelku zajímalo, ale to již je jiná :) Jinak pro mě pěkné shrnutí (o což já se tu rozhodně snažit nehodlám) díky :)
0/0
30.8.2013 15:01
Foto

Křivan

Jedná se o dohodu mezi Ruskem
Jedná se o dohodu mezi Ruskem a Gruzii z 24. června 1992, kterou Gruzie jednostranně porušila, když  před půlnocí 8. srpna 2008, tajně stáhla své zástupce z Osetie ze společné mírové komise a následně  Osetii i  s ruským kontingentem  bombardovala systémy GRAD (modernizované verze známých kaťuší). Bombardování civilního obyvatelstva těmito zbraňovými systémy se považuje za válečný zločin. Hloupost takového přístupu dokumentuje skutečnost, že se tím gruzínské vedení okamžitě začala mediálně chlubit, takže použití těchto zbraní si Gruzie sama řádně zdokumentovala. http://www.osetinfo.ru/conf902PS. Jižní Osetie připadla Gruzii mocenským rozhodnutím Stalina, který se v dané oblasti narodil. Není úplně jasné, jestli Stalin byl Gruzín, nebo Osetínec. V Osetii je jeho původní jméno Džugašvili uváděno v seznamu jmén která historicky patří Osetincům.
0/0
30.8.2013 14:42
Foto

Gogo1961 3224686800229

k oběma
je to hodně složité, v celé historii tohoto státu mělo nejdelší čas nadvládu Turecko /předtím Bizancie/. Gruzie ani náhodou, nějakou dobu společné království, no a Rusové krátký čas na "požádání"
0/0
30.8.2013 14:06
Foto

Gustafa 9275686985341

Expert na tuto problematiku
Expert na tuto problematiku nejsem, ale amatérskou analýzou by šlo dojít k následujícímu:Konflikt v Sýrii má vnitřní a vnější faktory/ důvody vzniku konfliktuVnitřní faktory: heterogenita obyvatelstva v Sýrii, ohlasy “arabského jara”, ekonomické problémy, zřejmě ne úplně silné postavení Bašára Asada (v porovnání s jeho otcem)Vnější faktory: Írán, Saúdská Arábie, Izrael, Turecko, USA, RuskoÍrán – šiítský spojenec zhruba od pádu šáha v Íránu, poněkud překvapivý (teokracie vs. sekulární stát), avšak nikoli nelogický (irácká BAAS měla obdobný politický program nacionalismu, nicméně v Sýrii podporovala odnož BAAS, která byla vůči Háfizovi Assadovi v opozici), v době irácko-íránské války se Sýrie tak postavila na stranu Íránců; Sýrie pro Írán je jediný spojenec v regionu, skrze kterého si udržuje vliv např. v Libanonu, navíc mu v regionu hraje do karet nestabilní Irák s většinovým šiítským obyvatelstvem;Saúdská Arábie – v současnosti největší rival Íránu o pozici regionální velmoci; sunnitské obyvatelstvo , vyznává se salafíja, tj. ortodoxní (fundamentalistický) islám; v Sýrii je naprostá většina obyvatel sunnitského vyznání, i když ne všichni jsou fundamentalisté; destabilizace režimu v Sýrii Saúdskou Arábii mohlo velmocensky posílit, neboť nově vzešlý režim zřejmě nebude sekulární, minimálně bude více odrážet sunnitskou preferenci většiny obyvatelIzrael – Sýrie byla vždy popředí arabských národů při různých válečných konfliktech s Izraelem v historii, na druhou stranu Sýrie je (resp. byla) jedním z nejvíce stabilních útvarů na Blízkém Východě; Izrael usiluje o mírovou dohodu se Sýrií, s asadovci má chladné vztahy, ale obává se destabilizace svého souseda z rukou fundamentalistůTurecko – ekonomika západního typu, zřejmě se jeho zahraniční politika zaměřuje na region kulturně bližší po deítkách let nezdařených námluv s EU; v posledních letech spíše korektní vztahy se Sýrií; pokud by padl režim v Sýrii, vedle fundamentalistů by Turecko řešilo emancipaci Kurdů, kteří jsou v Sýrii též početníUSA – jediná velmoc svého druhu (řekněme Level 1); nikdy nedovolí, aby se v oblasti Blízkého Východu utvořil velký a silný islámský stát (ať už sekulární či nikoli), který by případně mohl vystupovat v rozporu se zájmy USA; v oblasti má tři hlavní spojence: Izrael, Saúdskou Arábii a Turecko, navíc podporuje finančně armádu v Egyptě; v poslední době si nelze nevšimnout destabilizace velké části muslimského světa, domnívám se, že USA minimálně toto podporují; v Sýrii nechtějí asadovce, ale zároveň (a více) nechtějí salafisty, konflikt, který zemi vyčerpá, jim jde vhod v souladu s její mocenskou politikouRusko – velmoc Level 2 (spolu s Čínou a za nějaký čas do klubu přibude Indie, možná i Brazílie); v Sýrii jediná vojenská základna mimo území Ruska; Sýrie je dlouhodobý spojenec Ruska; vedle zadržování vlivu USA v regionu Rusko zřejmě v Sýrii sleduje politiku potlačování fundamentálních islamistů, se kterými Rusko v kavkazské oblasti vedlo dost konfliktů
0/0
30.8.2013 12:12
Foto

D69a33n 61M38a23c76e88k

Uveďte prosím číslo a text
Uveďte prosím číslo a text příslušné rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která dává Ruské federaci mandát k ochraně (anexi?) části mezinárodně uznaného území Gruzie. Děkuji.
0/0
30.8.2013 12:11
Foto

Ctenarcp

Scientific American spoke with Charles Blair,
senior fellow on state and nonstate terrorist threats with the Federation of American Scientists, about the challenges of pinning down a toxic culprit. Syria and Israel are among the only countries not to have signed or ratified the 1972 Biological and Toxin Weapons Convention (Syria signed but never ratified and Israel never signed), which required signatories to stop bioweapons work and destroy existing stockpiles. Did this play a role in the attack?There are seven states that have not signed. The significance of the Convention is its role in upholding a social construction of reality in which these sorts of weapons are viewed as beyond the pale, as taboo. The more people that adopt that narrative, the bigger the taboo becomes.Syria was not a member, but it made sense for them not to be. They wanted a form of defense against Israel. They created a stockpile for defense against other states. I really don’t think they would ever have envisioned using it against insurgents. But because they are not a part of the Convention, and there’s no world government, they didn’t feel compelled not to use chemical weapons.There are only three reasons I can think of that the regime would’ve done this: One, they have an incredibly complicated chess game that’s out of this world and somehow part of a rational strategy that I can’t understand. Two, this was an element of Pres. Bashar al-Assad’s regime. Or three, the regime itself is beginning to lose touch with reality, which can happen if you’re isolated. We’ve seen it happen to terrorist regimes over and over.You can’t automatically accept any of the answers. So then you look at the opposition—they had a lot more to gain through the use of chemical agents. From their perspective, [the opposition] likely understood that it would trigger a large-scale US intervention. So you could have had a situation where they said yes, people are going to die, but more will die if we don’t do this [to] trigger US intervention. http://www.nature.com/news/is-it-too-late-to-determine-which-chemical-weapons-were-used-in-syria-1.13639
0/0
30.8.2013 11:05
Foto

Josef Novak

Hluboký omyl!!!!! Vice
Hluboký omyl!!!!! Vice studovat !! Ruská Federace má MANDÁT  na ochranu Osetie a Abchazie . A zcela v rámci mandátu zakročila proti agresorovi !! A navíc Abcházie a Osetie NENÍ historické území Gruzie, jako např. Kosovo v Srbsku, ktere je!!
0/0
30.8.2013 10:58
Foto

Gogo1961 3344446780469

počty
ať se na tento problém koukáme z kterékoliv strany, pokaždé vyjde stejný výsledek.Ruové mají s nadsázkou milion dobrých důvodů bránit si svoje zájmy v této oblasti, třeba i silou pod jakoukoliv záminkou. Američané mají důvod jen jeden. Poškodit Rusům
0/0
30.8.2013 10:28
Foto

D30a60n 60M34a30c66e70k

Ruská invaze Gruzie
Gruzie ruské území nenapadla. Boj, který podle Vás inicioval prezident Saakašvili, se vedl o odtrženeckou gruzínskou provincii Jižní Osetie. Rusko, které má jindy plná ústa suverenity a nevměšování, jednostranně a bez mandátu OSN intervenovalo ve prospěch jihoosetských separatistů. Ba co víc, Rusko souběžně iniciovalo obnovení bojů v gruzínské odtrženecké provincii Abcházie, kde ani kremelská propaganda neviní Saakašviliho z rozpoutání konfliktu. Ruské jednotky následně okupovaly i několik gruzínských měst za hranicemi obou odtrženeckých provincií. Z obsazených provincií učinila Moskva ruské protektoráty. Napsat, že tento měsíc uplynulo pět let od ruského porušení gruzínské suverenity, není překrucováním faktu, ale jeho prostým konstatováním.        
0/0
30.8.2013 9:32