Diskuse k článku

Stanislav Štech: Univerzita Karlova musí vzbuzovat úctu, ale přitahovat i mladé

„Strašně mi vadí, že vidím spoustu talentovaných, kteří kvůli kariérním nejasnostem na fakultách odejdou pryč,“ říká kandidát na rektora.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Petr Svoboda

neco prece jen nasvedcuje
1) tvar populacni pyramidy vedeckych pracovniku. Zjednodusene receno tady tomu ted sefuji sedesatnici, mezi kterymi je hrstka statecnych osvicenych. Nasledujici generace padesatniku je hodne oslabena tim, co se delo v devadesatych letech. A po ni prichazeji ctyricatnici - zdejsi populacne nejsilnejsi generace vsech dob s velmi zajimavou zivotni zkusenosti. 2) kriticke mnozstvi lidi. Donedavna bylo snadne domestikovat nevratilce ze zahranici. S jejich rostoucim poctem to je cim dal vetsi problem, protoze navratilcu je vic, hodne spolu hodne mluvi a kladou vetsi odpor. Sledujme OP VaVpI. Ta masa, ktera prijde, nebude jenom pracovat a produkovat indikatory - bude chtit dostatek volnosti, podil na rozhodovani a dokaze si o to nahlas rict. Navic repatrioti maji dobrou schopnost se spontanne zorganizovat a dohodnout. 3) transparentnost. Do rady procesu je mnohem lepe videt a problemy se otevrene diskutuji. Pokud je otevrena diskuse zarodkem zmeny, tak se zmeny dneska utloukaji pozdeji nez v zarodku. 4) konzistentni smerovani zmen. Naprosta vetsina zmen smeruje k intuitivne chapanemu idealu "bezne zapadni vedy". Mensina zmen jde proti tomu. Pripomina to spis praskajici prehradni hraz, nez souboj dvou koncepci ... 5) inspirujici priklady. Kazkou chvili na nejaky zajimavy narazim. 6) eroze adaptaci dynastickeho systemu. V soucasnem turbulentnim prostredi prestavaji stare adaptace  fungovat ... mladi staromilci se starymi adaptacemi jsou v takovem prostredi v nevyhode pokazde, kdyz  neprodukuji kvalitni vedu. 7) zadouci zmeny nemusi byt prilis videt, pokud k nim dochazi po bez vyraznych konfliktu. Na rade mist je presun moci ze starsi generace na mladsi plynuly. Podle me to bude nakonec vypadat tak, ze na pozadi nekolika malo eskalovanych konfliktu se odehraje zasadni kulturni/dusevni obroda, kterou prirozene stvrdi dnesni generace PhD studentu. To, co treba nevidime, jsou posuny nazoru PhD studentu, kteri jsou ted nekde mimo nas system, za par let se sem vrati a za deset let patnact se budou domahat podilu na rozhodovani. 8) staromilci prohravaji pri ovlivnovani nazoru nejmladsi generace. Znate nejakeho staromilce se skutecne inspirativnim career development workshopem? ... tady je taky jedno misto, kde zacina budouci konec moci staromilcu.
0/0
19.9.2013 7:49
Foto

Msebek

Teoreticky máte pravdu a přál
Teoreticky máte pravdu a přál bych si, abyste ji měl i prakticky. Schopní starší samozřejmě přitahují schopné mladší. Jenže  neschopní starší stejně úspěšně přitahují neschopné mladé. Vždyť kolik je těm, kteří házejí melouny? Kolik je těm, kteří veřejně prohlašují, že „na Českém vysokém učení technickém se má mluvit česky!“? Není to otázka stáří, ale spíš otázka zahraničních zkušeností. Kdo je nemá, tomu asi není pomoci.
0/0
20.9.2013 18:03