Diskuse k článku

Stanislav Devátý: Řada lidí dodnes neví, co si počít se svobodou

Rozhovor s bývalým disidentem a mluvčím Charty 77 nejen o Palachově týdnu v roce 1989, ale i o současné podobě naší demokracie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Maminka

Nelžete nám do očí. Lidem ani tak nechyběla nějaká svoboda, ale
Lidi byli zblblí Svobodnou Evropou, katalogama obchodních domů, různýma placenýma disidentama..Každý si naivně myslel, že zrovna on bude ten podnikatel s bourákem a jachtou, dnes mohu říci, že jsme si nevážili práce, jistoty důchodu a toho , že doktor a školství je zdarma. Ano, padesátá léta byla krutá, ale pro ty, co keťasili, podporovali převaděče, v těžké době kradli atd. 99% lidí pracovalo a budovalo rádo. Po válce toužili po společném postupu a doslova miliony šly do socialismu rády.To, co dokázali mladí lidé na stavbách a při budování a práci , kde bylo třeba, to bylo obdivuhodné.V sedumdesátých a osumdesátých letech se situace zklidnila, že už mnozí měli i povolené podnikání, třeba moji rodiče měli ssoukromé zahradnictví a zásobovali okolí a nikdo jim neházel klacky pod nohy. Platili řádně daně a jediná povinnost navíc byla, jednou za rok udělat zdarma věnec k památníku obětí války. Což udělali rádi.Kdyby jsme nic nevybudovali a nestavěli, nemohla by toho za 2 biliony dnešní chamraď rozkrást.Z bohatých JZD zbyly holé zdi s vytrhanými dráty.Prosperující fabriky a značky se prodaly. Becherovku zchramstl nenasytný kámoš fašistických Sudeťáků, pan kníže Trautenberk. Cukrovary koupily a srovnaly se zemí zahraniční firmy, abychom jim již nikdy nekonkurovali a naš bílé zlato se stalo jejich zlatem. Naše inteligence utíká ven, doktorů je málo.Lidé nad 70 let jsou v nemocnicích léčeni tak, aby se ušetřilo a umírají. Nezaměstnanost, skrytá i oficiální, letos má být až 100 tisíc dalších bezdomovců. Lichva se stalo naprosto normálním druhem podnikání...ATD. Vážený pane, nelžete nám do očí. Možná , že mladí už mají vymyté mozky od dosazených profesorů, které jmenoval Havel a tunel papá.Ale i oni jednou zkončí. A naše děti si uvědomí, že jste jim vzali budoucnost i naději. Pak vám nakopou do....
0/0
26.1.2014 12:21
Foto

Josef Pepa Nos

Slet duševních kriplů.
Není se čemu divit a je to naprosto logické.Do této diskuze se slétli jak mouchy na trus všechny druhy současných bestií, lidských nenávistných zrůd. NEMOHLI BY, KDYBY NEBYLO TOHO, CO ŘÍKÁ STANDA DEVÁTÝ:KAŽDÝ SI DNES MŮŽE ŘÍKAT CO CHCE!
0/0
23.1.2014 11:33
Foto

Magda

IX
Vážený pane, to je taky jediný rozdíl mezi před 89 rokem a dneškem. A vsaďte se, když vás tady pošlu do pr.ele, tak to vymažou. My už máme jedinou povinnost a to držet hubu a hlavně platit, platit, platit. Jinak přijde exekutor.
0/0
12.2.2014 8:45
Foto

Hlinsky

citát
http://www.golemclub.com/index0.htmStanislav Devátý je lhář, zloděj a podvodník !!! Pravda by si měla vždycky najít cestu, prostě proto, že je pravdou !!!Děkujeme za porozumění:Jiří Devátý (bývalý bratr S.Devátého) Tomáš Devátý(syn Jiřího Devátého)
0/0
22.1.2014 15:57
Foto

Hlinsky

citát
citace od příbuzenstvahttp://www.golemclub.com/index0.htm
0/0
22.1.2014 15:56
Foto

Vladimir1950

Stando,jdi do sebe...
Vzpomeň si, jak tě podržel Čuba..A o tvém charakteru svědčí,že jsi se, svou znalostí Slušovického"zázraku" přičinil o jeho likvidaci..Lidé na tebe vzpomínají,málokdo v dobrém..
0/0
20.1.2014 16:49
Foto

Český Názor

Staník
měl na začátku 90. let celkem trefnou přezdívku. "Prostý jak čerpadlo". Myslím, že to mluví za vše.
0/0
20.1.2014 11:15
Foto

Svaty

Pane Devátý, rizikem Vašeho
Pane Devátý, rizikem Vašeho počínání je, že se mužou na veřejnosti objevit informace z Vašeho vyvádění peněz ze státních podniků a pak tu kaňku ze svého jména budou louhem smývat ještě děti Vašich dětí. Jste pouze pijavice, která se přisála jakmile dostala příležitost. Příklad komunisty narušené morální integrity člověka. Ale jsem rád, že si tu svobodu užíváte!
0/0
20.1.2014 9:53
Foto

C17h72á60n 57Š84í60m10a 9784617260788

Ať se na mě pan Devátý nezlobí, ale nevím
jestli se mám smát nebo se divit."... dokonalé povědomí o tom, jak zrůdným komunismus byl – mučil, zabíjel, posílal nevinné lidi na doživotí do kriminálu, psychicky terorizoval a likvidoval celé rodiny. Můj otec třeba umřel jenom proto, že coby ředitel učňovské školy nedostal jako komunista po osmašedesátém roce prověrku, a měl tak ztratit svoji milovanou práci. Úplně se zhroutil a do půl roku byl mrtev."Chudák komunista umřel na praktiky komunismu. Je mi ho moc líto. Fakt smutné a odsouzeníhodné. Vždyť to byl boj mezi komnisty! By mě zajímalo co by dělal kdyby prověrkami prošel. Umřeli by jiní komunisté na jeho praktiky? Pan Devátý dále v soutěži o vtipný a vtipnější:"Navíc mám obavu z koncentrace obrovského majetku a politické moci v jedněch rukou, jako se stalo v případě Andreje Babiše." Ne, že bych se chtěl zastávat Babiše, ale že se Devátý nebojí z koncentrace obrovksého majetku v rukou Bakaly, Dospivy, Tkáče, Komárka či Kellera a dalších zlodějů, kteří do politiky radši ani nejdou a věci ovlivňují skrytě? http://aktualne.centrum.cz/blogy-a-nazory/komentare/clanek.phtml?id=744543"Když se (Zeman) začal chovat jako nějaký diktátor z restaurace čtvrté kategorie, překvapilo to spoustu lidí." - Zeman a diktátor? Poslal snad Zeman protiústavně do Sněmovny ozbrojenou policii, aby usměrňovala poslance jako Kubice za Nečasovy vlády?http://www.blisty.cz/art/63717.html "Druhá obava pak tkví v nevyzpytatelnosti těchto pánů" (Babiše a Okamury). - ještěže se podle předchozích vyhlášení a případu Drobil dalo předpokládat, že Klaus na konec svého prezidentského působení udělí amnestii takovým darebákům jako například soudce Berka. Za jeho čitelnost jsme všichni okradení neskonale vděční. Vidím, že komunisté vám zamotali hlavu až tak, že se v současném světě už moc neorientujete. A nezapomínejte, že i váš otec byl komunista. Nebo to byl ten jediný hodný, jako to vždycky bývá, když se jedná o komunistu z vlastní rodiny? ;-)A na závěr, pane Devátý, hermeticky můžete uzavřít lahev od mléka, ale ne ulici. Hermeticky uzavřít totiž znamená v češtině uzavřít vzduchotěsně.
0/0
19.1.2014 20:45
Foto

Ctenarcp

Blíží se doba, kdy pohrobci ODS a KSČ
opět vytáhnou slovo plutokrat. A nalepí štítek s tímto označením na kapitalistu Babiše.
0/0
19.1.2014 22:01
Foto

Martinn

Důležité je KDO moralizuje.
Disidenti byla divná zvířítka, prolezlá STB, která odmítala spoluobčany z důvodu infiltrace STB... Na rok 89 měli menší vliv než pes Raisy Gorbačové.Lidi dostal do ulic Štěpán.
0/0
19.1.2014 18:57
Foto

Lojza Z Paseky

A jak bych si tak asi měl poradit se svobodou, kterou nemám?
Karel IV. a Stanislav IX. mají velice podobnou představu o svobodě. Té jejich.Jakás takás svoboda v tomto neobolševickém státě existovala od 90tého tak do 95tého roku minulého století. I když nejchytřejší a nejkrásnější blbec na světě ji začal likvidovat již v 92.Dnes žijeme v lepším případě v přechodu mezi svobodou a socialismem, ale spíše v socialismu směřujícím k despocii. Kam oko zabloudí, bolševík. Ale, těch pár týdnů, než se ta bolševická sebranka vzchopila k protiútoku, to stálo za to. Jak kňučeli, kličkovali, vyhrožovali sebevraždami ...
0/0
19.1.2014 17:00
Foto

Nevím skutečně co si mám počít
Se "svobodou". Svoboda je přece poznaná a pochopená nutnost. A tu jsem měl pane Devátý už od dětských let. Pokud se tomu pocitu "svobody" děti nenaučily, tak je něco shnilého ve státě. Tento pseudokapitalistický systém dává pseudosvobodu podvodnikatelům a demagogům. Obírají tak většinu občanů o svobodu a sprostě je okrádají o výsledky jejich práce. Je to prostě svoboda jen pro několik málo lidí. Nemyslete si ani Vy pane Devátý, že jste svobodný. Svobodný byste možná byl někde na Jižním pólu nebo někde v podobných podmínkách...
0/0
19.1.2014 12:41
Foto

Animas

Ano stálo to zato,
a to hlavně proto že současný režim potlačuje názorovou opozici mnohem tvrději než ten estébácký před ním. Estébáci se holt poučili, taky proto Ruml co by ministr vnitra , nevyhodil ani jednoho. Lesy přiznaly, že externím právníkům zaplatily za posledního dva a půl roku 209 milionů. Tajné služby pravidelně upozorňují na pokusy odčerpávat z firmy část jejího mnohamiliardového majetku. A na nahrávkách z kauzy exministra Pavla Drobila se přímo mluví o „krádežích za bílého dne“.na opakovanou žádost podle informačního zákona poslali seznam. Je na něm i známá kancelář Toman, Devátý a partneři, jež podle informací HN získala nejvíce penězZveřejnit by zasloužila i zakázka na právní služby na ministerstvu dopravy za Aleše Řebíčka z ODS. Čtyřem advokátním kancelářím (Weil, Gotshal & Manges; Jansta, Kostka & spol.; AK Kříž Bělina; AK Hartman, Jelínek, Fráněk a partneři) zaplatil jeho úřad za tři roky 300 milionů. Dodnes se však neví, co za to pro stát udělaly
0/0
19.1.2014 10:07
Foto

Ctenarcp

Lesy ČR a disent - čert aby se v tom zorientoval
Například v roce 2010 vyplatil podnik advokátní kanceláři Toman, Devátý a partneři 117 milionů korun. Při dohodnuté ceně 3,5 tisíce za hodinu by to v reálném případě znamenalo sedmnáct právníků na plný úvazek. "Právě v těchto službách mohou být skryty některé problematické položky," uvedl současný šéf Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslav Kala. Z dalších faktur vyplývá, že advokáti fakturovali podniku i půlmilionové odměny denně. Právníci si podle informací ČT účtovali práci za 10 až 16 hodin, konkrétně třeba za studium spisu, nebo v obecné formulaci – za práci na kauze. Víc se bohužel z dokumentů vyčíst nedá a na dotazy České televize dotyčná advokátní kancelář nereagovala.http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/170514-lesy-cr-platily-pravnikum-i-pul-milionu-za-den/ Polášek nepopřel, že si účtuje 9000 Kč za hodinu. Šéf lesů ČR Svatopluk Sýkora řekl, že odměnu neplatí přímo Poláškovi , ale advokátní kanceláři Toman, Devátý, ve které je Polášek partnerem. Drahé právní služby zdůvodnil sporem s firmou CE Wood, která Lesy ČR žaluje o miliardy. Polášek dříve působil jako náměstek ministra spravedlnosti Pavla Němce.http://www.cak.cz/scripts/detail.php?id=2778 Podivné čtení je zde: PROHLÁŠENÍ RODINNÝCH PŘÍSLUŠNÍKŮ – Kdo je ve skutečnosti STANISLAV DEVÁTÝ !!!http://www.golemclub.com/index0.htm
0/0
19.1.2014 8:57
Foto

Janh

Díky, je potřeba připomenout
Díky, je potřeba připomenout (totéž Animas), že p. Devátý není zrovna svatoušek.Z tohoto pohledu je interwiew neskutečná drzost. A disidenti jako Devátý házejí jen špatné světlo na ty, kteří - neprivilegovaní, neznámí - dávali všanc svou svobodu a komfort, zatímco "šlechta" si žila v luxusu a obyvatelstvo drželo hubu. Řada z nich to ani nepřežila.Možná by o nich mohl vyprávět pan Schneider....
0/0
19.1.2014 20:27
Foto

S49t52a86n57i75s58l90a45v 90T41o83m62á72š 1458953594852

Chtěli jsme žít jako na Západě, nikoli živořit.
Komunistický systém nepadl kvůli disidentům, ale kvůli tomu, že začal hnít i na povrchu. Asi by bylo dobré, aby Devaterák vysvětlil, proč na venkově komunisté mají pořád větší podporu. Jsou obce, kde už dostávají 50 procent, i když jsou tam jen 2 organizovaní komunisté. Komunisté totiž pořád slibují návrat před rok 1989, kdy sice nebyla úplná svoboda jakéhokoli vydělávání, ale byla svoboda pro ty, kteří pracovali. Ono žít v místech, kde dřív byla možnost pracovat, bylo všechno zásobování, intenzivní veřejná doprava - a najednou není nic a 15 - 20 km dokola taky nic - to je opravdu terno. A je 30 procent nezaměstnanost. Pro tyhle lidi jsou otevřené hranice skutečně darem s nebes, zvláště pro důchodce, kteří mají příjem 5x menší než důchodci v sousedních zemích.
0/0
19.1.2014 7:37
Foto

Kiebitz

ad privatizace (divoká)
Ovšemže schopnější politruci dávno před listopadem se před studenty holedbali leninskou pružností privatizovat a znárodňovat či oligarchizovat. V Rusku, jak jsem osobně viděl, měli třeba telata na vsi doma, v kolchoze by zdechla všechna. Záhumenek je udržel naživu, i když sovchoz sklidil méně, než zasel. Asi ´85 , jak jsem od StB slyšel osobně, se privatizace nejen plánovala, ale i experimentálně provozovala. Obchod s pašovaným zabraným zbožím docela kvetl. Tak i rostl zájem o práci šoféra nejen kvůli dietám. Pohyb po ´89 nebyl na zelené louce, ale jen leninská dialektika. Jen se to lehce vymklo a není divu, že nedůvěra k lidem a jejich činům, volá po "řízení" "plánování", neb vrchnost jistě vidí lépe a myslí upřímněji, než všechen lid. Svěží člověk spíše diversifikuje rizika, když je dost jídla a levně, tak zahradu jen hnojí. Když něco vázne, motyky má naostřené, studnu (cisternu) vykopánu. Žížaly má v kondici a plném počtu i síle.
0/0
18.1.2014 23:52