Diskuse k článku

Špatné zprávy pro Temelín z britských ostrovů

„Modelový“ projekt pro jihočeskou elektrárnu čelí ve Velké Británii průtahům, nejistotě a přemrštěným cenám.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

J53i81r33i 13S19a42l42e23k 1982797297331

OZE? Ha ha
OZE ani zdaleka nemuze konkurovat v cene fosilnim palivum. To da rozum. Bez dotaci by nikdo zadne OZE nestavel. Leda tak nadsenci, nebo zoufalci, kteri ziji v pustine daleko od poradneho zdroje energie na fosilni paliva. I v UK se vetrniky stavi jen diky povinnemu podilu na vyrobe ktery maji vsichni distributori PREDEPSANY. 
0/0
6.5.2013 13:43
Foto

A vot eto što?
A tohle je co, Karle? Diskuse k tématu nebo sraz zakomplexovanych trůdů?K tématu.Z komentáře je zřejmé:1. Každej cizinec (EdF) má jenom své zájmy.2. Brusel jest blbej zbytečnej moloch - proto EU skončí.3. Podpora OZE jest hujeřina.4. Zjevné monopoly musí ovládat stát - normální ( ne dnešní ,protože dnes je stát ovládám loutkami na 4 roky bez zodpovědnosti za stát,který byl privatisován dle konservatvně liberální ideologie , která ještě vyžaduje garance - povinné odvody na svou činnost ).5. jiná cesta na změnu jako totální destrukce neexistuje. Pod vlajkou EU, Greenpeace a podobných individuí za Josifa Visarjonoviče. 
0/0
9.4.2013 23:38
Foto

K70a22r94e96l 33D43v93o84ř71á77k 2358104974500

Pokud jsem psal o cene ...
Pokud jsem psal o cene "nekde pod 80 Euro/MWh" tak jen proto, abych demonstroval vliv jednoho vaseho nespravneho predpokladu na vasi kalkulaci. Nic vice, nic mene. Ve sve odpovedi jste se ani nepokusil argumentovat, proc by mela byt u projektu jaderne elektrarny pozadovana stejna navratnost jako u projektu solarni elektrarny se sotva polovicni zivotnosti. Pritom je to jeden z podstatnych faktoru, ktere ovlivnuji nakladovost vyroby budouci elektrarny. Jsem si take vedom, ze pouziti vlastnich prostredku nemusi byt vzdy vyhodnejsi, nez financovani uverem, a ze ma sve naklady, nejen financni. Zvlaste pak u polostatni firmy, jejiz dividenda je jednim z nezanedbatelnych zdroju prijmu statniho rozpoctu.Popravde receno, rozhodnuti o dostavbe temelinskych bloku 3 a 4, ktere je dnes treba ucinit, neni primarne ekonomicke. To zni na prvni pohled dost desive, ale jen do okamziku, nez si uvedomime, jaka je situace v dnesni elektroenergetice. Trh je tak zdeformovany ruznymi politickymi ci v politice pramenicimi rozhodnutimi, ze fakticky neexistuje. Z toho duvodu take beru velmi, velmi rezervovane vase neustale opakovane odkazy na "trzni" cenu elektriny ve vysi cca 40 Euro/MWh (a to pomijim, ze takovouto cenu lze dosahnout pouze pro vybrane dodavky, napr. na pristi mesic, ale uz ne na pristi rok).
0/0
6.4.2013 22:46
Foto

K55a22r50e30l 78D30v49o79ř31á42k 2368324674760

Tak jinak
Kdyz to ponekud zpausalizuju, soucasni opozicni politici se podileli na schvaleni zakona o podpore vyroby energie z OZE. Soucasni vladni politici postupovali liknave, kdyz zacalo byt zrejme, jaky prusvih se z toho klube. Jsou vyjimky, napr. Miroslav Kalousek. Ten hlasoval i pro zakon samotny (na rozdil od vetsiny politiku ODS).
0/0
6.4.2013 21:48
Foto

na tvrdo
zde: http://www.youtube.com/watch?v=Kwx_npcYG4Q&list=PL545C84B2CF938844
0/0
6.4.2013 20:23
Foto

Semafor
Stalo se módou sezóny Do nepravostí rázem tepat Kaiserok této fazóny Mně ale nikdy dobře nepad A proto marně čekáte Kdy k tepání se přikročí Mám oči sněhem zaváté A po babičce klokočí Ptáte se proč jsem za sto let Se ani jednou nazachmuřil Přestože kolem vadnul květ A vichr někdy krutě zuřil Mně totiž osud nadělil Několik dobrejch kamarádů A tak mi ušlo že jsem žil Někdy i potmě nebo v chladu Pan Chesterton ten rozsvítil Mou hlavu jako lampu na plyn A v tom světle jsem pochytil Že je tu také Charlie Chaplin Jo Charlie přišel vždycky včas A Chagal další z toho spolku Nakreslil pro mne jindy zas Povětřím lítající holku A bylo u nás veselo Morgenstern žvatlal ententýny Rimbaud mě líbal na čelo A Tichý kreslil harlekýny Salvador Dali posvačil Na bříšku plavovlasé dívky A já se divit nestačil Když dal si růži do polívky A zatím kolem běžel čas A mně unikly souvislosti No nedivte se prosím vás V takový krásný společnosti
0/0
6.4.2013 20:01
Foto

Josef Novak

Tady se zase sešla trojka:
Tady se zase sešla trojka: pavel1, Heczko a Kocourkovsk.ej v trojjediném obalu...:-DD
0/0
6.4.2013 19:54
Foto

Nic než pověry zelných magorů.
Realita viz nížeTzv. oze nevytlačují jiné zdroje protože by byly levné (právě naopak) ale proto, že jsou dotovány (a to často extrémně) a jiné zdroje nikoliv. Navíc mají tzv. oze řadu dalších regulatorních zvýhodnění.Že bez podpory se investice nevyplatí  pro fv a vte platilo v minulosti, platí to dnes a platit to bude i ještě velmi dlouho v budoucnosti. Problematická návratnost jádra a i dalších zdrojů energie tedy například elektráren spalujících uhlí a plyn plyne jen a pouze z deformace trhu způbené bezpracedentním zvýhodněním tzv. oze, ato  jak finančním (dotace) tak regulatorním.Investiční náklady na jednotku výkonu tzv. oze jsou mnohem vyšší než u jádra,  zvlášť pokud se započítá využitelnost tzv. oze. Zvlášť markantní je to u fve a vte.Jádro má minimální provozní náklady, a s nastupujícími technologiemi se budou ještě snižovat.Fve a vte se neobejdou bez masivního zálohování pomocí uhelných a vodních elektráren. A provoz těchto zdrojů a obslužné činnosti a investice si vyžádaly mnohem víc havárii a mnohem víc obětí na lidských životech než všech JE dohromady. Jen tak mimochodem při těžbě spalování uhlí (uhlelných elektráren se v Německu staví díky odchodu od jádra a příklonu k oze staví 13) se uvolní mnohem víc radioaktivity než se uvolní při provozu všech JE (projdi si s dozimetrem haldy ve slezsku).Výroba fotovoltaických článků extrémně zatěžuje životní prostředí. Díky tomu, že se jejich výroba odstěhovala do číny  zelení blbečkové nemají na očích devastaci,  kterou jejich výroba způsobuje.FVe nevyrábí elekřinu ve špičce ani v létě natož v zimě. V zimě to nevyrábí vůbec nic.Hodně temná je situace pro ekonomiku EU, ato mimo jiné právě díky dotacím do tzv. oze. 
0/0
6.4.2013 18:48
Foto

s blázny se nic moc jiného dělat nedá.
Leda, že bys byl ochoten dobrovolně podstoupit nějakou terapii.
0/0
6.4.2013 18:41
Foto

Josef Novak

To je všechno co dokážeš?
To je všechno co dokážeš?
0/0
6.4.2013 17:44
Foto

L38a97d72i10s62l25a70v 79N55o25v96á18k 2677783214753

Zase opsané greenpeaceovské Beránkovy žvásty?
Jan Beránek - Greenpeace
0/0
6.4.2013 17:19
Foto

prosim Vas
hodte nekdo na toho blazna, ktery se jmenuje Jiri Novak a podepisuje se Josef Novak, nejakou deku at uz zmlkne, to uz je fakt moc !!!
0/0
6.4.2013 17:03
Foto

Josef Novak

Jak správně poznamenal Igor
Jak správně poznamenal Igor Jansen, tak mobnovitelne zdroje při výrobě převálcují  nákladovou položkou každý spalující proces§Jednotkové výrobní náklady na elektřinu z OZE díky velkoškálové výrobě a modernizaci jejich technologií rychle klesají, zatímco energie z klasických zdrojů bude nevyhnutelně pokračovat v dlouhodobém zdražování, a to v důsledku zmenšujících se zásob paliv, rostoucí konkurence na světových trzích i přísnější regulace vyžadující dražší technologie pro tepelné i jaderné elektrárny. Křivky výrobních nákladů větrných elektráren a konvenčních zdrojů se už protnuly, solární elektrárny budou na mnoha místech schopny dodávat proud levnější než ten ze zásuvky už v nadcházejících letech.Tyto trendy jsou zničující v prvé řadě pro ty klasické zdroje, které mají vysoké investiční náklady a dlouhodobou návratnost. A to jsou jaderné elektrárny. Investor, který zvažuje výstavbu nového jaderného reaktoru, jehož cena je dnes běžně mezi 200 a 300 miliardami korun, musí mít jistotu, že až za deset let jadernou elektrárnu dostaví a spustí, bude schopen vyrábět a prodávat elektřinu se ziskem. A protože životnost reaktorů nové generace se projektuje na 60 až 80 let a počáteční obrovská investice se vrací několik desetiletí, musí mít tento odbyt garantovaný nejen za oněch deset let, ale i za dvacet, za třicet, ba i za čtyřicet roků. To se dostáváme už na horizont roku 2050, kdy bude energetika nevyhnutelně vypadat zcela jinak. Nevíme sice přesně jak, ale rozhodně bude po mnoha stránkách odlišná.Jako by to nestačilo, výhled jaderné energetiky je ještě komplikovanější. Vzhledem k rychle rostoucímu podílu OZE na výrobě elektřiny bude v elektrárenské soustavě ubývat prostor pro zdroje, které běží v pásmu základního výkonu . Ekonomická rozvaha jaderných reaktorů počítá s vytížením jejich výkonu kolem 80 % – a i při něm vycházejí velmi vysoké jednotkové výrobní náklady uváděné výše. V roce 2030 nebo dokonce v roce 2050, kdy OZE budou mít s vysokou pravděpodobností na výrobě elektřiny většinový podíl, budou zbylé jaderné elektrárny schopny vyrábět jen s podstatně menším vytížením, což jejich jednotkové výrobní náklady ještě výrazně zvedne.   
0/0
6.4.2013 16:57
Foto

L56a33d14i68s85l30a71v 77N10o98v82á89k 2907613704113

Porovnání nákladů na jednotku instalovaného výkonu JE/FV (...)
Re: Tak ja uz nevim IgorJansen|06.04.2013 - 14:50IgorJansen píše: ..."na jednotku instalovaneho vykonu vychazi dnes solary rekneme na polovicni investicni naklady oproti jadru a celkova vyhodnost investice do solaru (=bez dotaci) je velmi pravdepodobne dnes vyssi nez u jadra, protoze...." Ale to je klasická základní chyba z nepochopení zásadní odlišnosti v kvalitě dodávek elektřiny z JE a z FV nebo dalších tzv. "OZE". JE je schopna dodávat výkon blízký výkonu instalovanému v řádu kolem 90% své časové existence, zatímco např. u fofrníků v ČR je to asi 10% a u fotovoltaiky o něco lepší (nemám po ruce žádný věrohodný statistický údaj z ČR). Instalovaný výkon jsou schopny sluneční panely dodávat jenom v relativně krátké době (nejlépe koncem června :-P ), kdy přímé slunce dopadá pokud možno kolmo na plochu slunečního FV panelu. Což je jenom malá část dne (dejme tomu 1 hodina). Mimo tento krátký úsek je už dodávka podstaně nižší a navíc nepředvídatelně kolísá v závislosti na oblačnosti a počasí vůbec. Takže abyste dosáhl u FV spolehlivosti blížící se spolehlivosti dodávky z JE, musel byste mít na různých místech Země(koule)  několikanásobně vyšši instalovaný výkon FV a z něj vést do místa spotřeby desetitisíce km elektrických dálkových vedení, aby se dodávky z různých míst navzájem překrývaly. :-) Absurdnost takového řešení je zřejmá a nesmyslnost porovnání nákladů na instalovaný výkon u JE a FV jakbysmet...
0/0
6.4.2013 16:45
Foto

Nikoli současní vládní politici
ale současní opoziční politici se snaží zastřít svůj podíl na tomto průšvihu. A byli to právě politici ksčssd kdo na tomto oze průšvihu (což je vyloženě slabé slovo) nesli a nesou lví podíl.
0/0
6.4.2013 15:02
Foto

Jak to, že jsi to nevěděl?
Vždyť blábolíš nesmysly jako bys nedokončil povinnou školní docházku. Než se začneš zase ztrapňovat pokusy o prezentaci tvých fantasmagorických ekonomických teorií tak bych ti doporučoval doplnit si učivo nikoli prvního ročníku vše ale učivo prvního ročníku obchodní akademie. Zjisti si co jsou to odpisy a přestaň ignorovat fakt, že solární a fv tuneláři dostávají dotace (což je skutečná příčina toho že mohou stalčovat cenu dolů a nikoli nějaké tvoje teorie o variabilních nákladech) pak s tebou bude možná možná diskuze na úrovni.
0/0
6.4.2013 14:56
Foto

Igorjansen

Jsem netusil,
Ze ceskoupozici ctou, resp se zucastnuji zdejsich diskusi, i deti ze zakladnich skol. Proste jsem zil se spatnou predstavou, ze sem chodi pomerne inteligentni, vetsinou vysokoskolsky vzdelani, lide. Moje chyba, omlouvam se ti, uz se ti nikdy nebudu pokouset vysvetlovat ucivo prvniho semestru VSE...
0/0
6.4.2013 13:43
Foto

Igorjansen

Mnozstvi uveru neni rozhodujici
I vlastni kapital ma svoje naklady (treba ocekavane dividendy), ktere jsou v praxi vyssi nez uroky u uveru. Proto se taky v praxi vyhodnocuji projekty na zaklade diskontovani peneznich toku prumernymi naklady kapitalu WACC atd. Jinak tohle byl jen zkraceny ukazkovy vypocet za pouziti nerealisticky nizke discontni sazby - u tak ryzikoveho projektu, jako je vystavba jaderky, by WACC byl nad 9% a to by s navratnosti ci pozadovanou vykupni cenou pekne zamavalo. Jinak klidne 80 EUR/MWh - 80 je porad 2x vic nez soucasna trzni cena elektriny. Takze kdyz se za techto podminek rozhodne o stavbe ETE 3,4, tak management CEZu okamzikem rozhodnuti vyhodi z okna 150 mld. Kc, protoze bez dotaci se mu na trhu vrati mene jak polovina proinvestovane castky. V praxi by takove rozhodnuti znamenalo bankrot CEZu...
0/0
6.4.2013 13:31
Foto

Igorjansen

Zkus treba PXE.CZ
Tam urcite sezenes, co potrebujes...
0/0
6.4.2013 13:07
Foto

Igorjansen

Chyba
2x vlozeny komentar smazan
0/0
6.4.2013 13:05
Foto

Igorjansen

Tak ja uz nevim
To si fakt vsichni preji vysoke ceny (silove) elektriny na trhu? Jestli jo, pak uznavam, ze jsem asi jedinej blazen, kterej rad usetri == rozumim tomu tak, ze ostatni si radi priplati za kvalitnejsi a barevnejsi elektrony v dratech... Jinak souhlasim s deformacemi trhu atd, ale jaderna elektrarna je naprosto stejny pripad jako solary: 1. Velmi nizke varibilni naklady (tj oba zdroje vytlacuji drazsi zdroje) 2. Velmi vysoke investicni naklady 3. Bez podpory se nevrati investice (presneji dnes u jadra, v minulosti u solaru - situace se vyviji...) Mimochodem, na jednotku instalovaneho vykonu vychazi dnes solary rekneme na polovicni investicni naklady oproti jadru a celkova vyhodnost investice do solaru (=bez dotaci) je velmi pravdepodobne dnes vyssi nez u jadra, protoze: 1. Jaderna elektrarna se stavi dlooooouuuuuhooooo, takze do jadra cpete prachy realne prez 10 let nez zacnou chodit prvni vynosy zpet. Solar se da postavit za den a druhy den uz prodavas elektrinu. 2. Solar ma efektivne nulove provozni naklady, jadro sebou nese nezanedbatelne provozni naklady 3. Nejtezsi projektovana havarie solaru je pad panelu ze strechy - diky pasivni bezpecnosti solaru a 4-nasobnemu certifikovanemu systemu jisteni (==4 srouby) vsak k takoveto havarii spojene s unikem radiace dochazi jen jednou za 5437.45 miliard let, coz je zhruba 1000xmiliarda krat mene casto, nez je frekvence zavaznych havarii na jadernych elektrarnach. 4. Provoz solaru neprodukuje radioaktivni odpady a vyhorele palivo, o problematice likvidace elektrarny nemluve. 5. Solar ma sice nizsi load faktor (efektivne rekneme 14% ve srovnani s jadernou elektrarnou Bohunice A1 s 25%), ale solar vyrabi elektrinu ve spicce, kdezto jadro vyrabi elektrinu at ji nekdo chce nebo ne. Ceny elektriny ve spicce jsou shruba o 50% vyssi nez pasmo/base load (rekneme 60 vs 40 EUR). Jinak rozhodnuti se vzdy delaji za nejake situace na trhu a nejakych predpokladu o budoucnosti - kazdopadne dneska je situace pro jadro hoooodne temna... Jinak je skoda, ze v Jaslovskych Bohunicich nemaji prohlidku elektrarny A1 spolu s komentarem k ekonmice jejiho provozu a likvidace...
0/0
6.4.2013 12:50
Foto

Tak konečně to z tebe leze pepánku
hraješ si na energetika s vrtulí na hlavě. A až ti maminka dá lopatičku a kyblíček tak si budeš hrát na socanského tuneláře.
0/0
6.4.2013 10:54
Foto

L75a26d56i73s14l34a47v 81N78o74v65á35k 2337703614703

Proč sem pemanentně pereš Beránkovy žvásty o energetice?
Jan Beránek - Greenpeace
0/0
6.4.2013 8:57
Foto

Josef Novak

Protože je Beránek
Protože je Beránek sesumíroval srozumitelně a čtivě. Ale nedostatečně tak abys je pochopil i ty
0/0
6.4.2013 8:53
Foto

L68a54d84i13s27l97a90v 18N36o93v98á62k 2417803884923

Možná bys měl napsat, odkud bereš tyhle texty. Nebo jsou tvoje?
Jan Beránekdenikreferendum.cz/clanek/15043-energetika-po-fukusime-iii-uspech-obnovitelnych-zdroju-v-nemecku-dansku-a-spanelsku
0/0
6.4.2013 8:47
Foto

Josef Novak

jojo, ja mam vrtulku na
jojo, ja mam vrtulku na cepici a ty v hlave! :-)
0/0
6.4.2013 8:35
Foto

L54a95d41i51s32l47a70v 32N84o31v89á20k 2637463544393

A kde se ta "levná elektřina" prodává? Přišel bych si nakoupit
do zásoby... :-P
0/0
6.4.2013 8:29
Foto

Když to víš tak bys neměl otálet
a vzhledem ke tvému psychickému stavu okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
0/0
6.4.2013 8:14
Foto

Josef Novak

Netušil jsem, že jsi čtenář
Netušil jsem, že si čtenář Blesku..
0/0
6.4.2013 8:12
Foto

To je hezký, že máš na čepici vrtulku.
ale věř mi, že tvoje osobní problémy tady opravdu ale opravdu nikoho nezajímají.
0/0
6.4.2013 8:12