Diskuse k článku

Soumrak japonského exportu

Bilance mezinárodního obchodu Japonska vykázala za rok 2011 ztrátu. Po 31 letech. Země postupně ztrácí svoji pozici exportéra.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Martinvydrz 30.1.2012 0:10

Ztracené trhy jsou jen těžko dobytné zpět

Česko-Slovensko by o tom mohlo vyprávět z dob, kdy se programově vzdalo např. exportu zbraní i jiných do té doby úspěšně vyvážených produktů a technologií. O tom, že se to negativně odrazilo na obchodní bilanci ČR, netřeba diskutovat. U nás to byla ovšem daň za jinou "přírodní katastrofu," než zeměstřesení a tsunami, a sice noshledská politika velkým mocnostem, které jako vždy naslibovaly mnohé výměnou za omezení našeho exportu, ale nikdy své sliby nesplnily v takové míře, aby nahradily exportní výpadek. A v tuto chvíli je to jen "pozdě bycha honit" znásobené krizí, ať si o jejích příčinách myslí kdokoli cokoli.Věřme, že Japonsko nikdy nepůjde Čínskou cestou - programovou rezignací na kvalitu za cenu levné proexportní produkce. Pro Japosko by to byl historickým vývojem krok zpět.Možná ale tento exportní pokles bude jedním ze spouštěcích momentů, kdy se Japonsko začne opět o trochu více otevírat světu. Co Vy na to?
P. Pokorný 26.1.2012 15:45

Opraveno

Díky za upozornění.Pavel Pokorný
Pocono 26.1.2012 22:40

Není zač

Říkal jsem si, že jen došlo ke zmatení pojmů a že to nebylo schválně :)
Pocono 26.1.2012 15:41

Jsem zmaten

Export celkově vyrostl o 14 procent... Zároveň japonský vývoz zaznamenal meziroční pokles o 2,7 procenta.Tak jak to vlastně je? Vždycky jsme si myslel, že export je vývoz :)