Diskuse k článku

Sachsův recept jak zachránit západní civilizaci před krachem

Bez návratu k občanské a společenské odpovědnosti se ekonomika nezotaví. Čím dřív začneme pěstovat osm uvědomělostí, tím větší naději máme.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Ceska Pozice

Lamm, skvele!
Sachs ma pravdu, ale spravne tvrdite, ze 95% obyvatelstva se to neda vysvetlit. To je jako vysvetlovat virum/bacilum, ze pokud se budou rozmnozovat jenom rozumne, nebudou hostitelsky organizmus nicit/vysilovat tak, ze nakonec umre (a s nim i viry/bacily), tak budou mit na x-generaci postarano o blahobytny zivot.Nejde to, rozmnozovani a niceni hostitelskeho organizmu (castokrat na ukor jinych jedincu stejneho druhu) do urovne kdy nezbyvaji uz ani podminky pro zivot viru/bacilu v nem je zakodovane v DNA tech forem zivota (vsech forem zivota).Vyhodou viru/bacilu je mohou skocit na jineho hostitele. My dalsi planetu nemame a hned tak mit nebudeme.Ale stejnym zpusobem byla tato planeta kdysi udajne zaplevelena dinosaury a byli tady o cca 100 milionu let dele nez my. A kde jsou dinosauri dnes?A sila, ktera zmeni stereotypy v mozku se jmenuje priroda.
0/0
17.9.2013 9:46
Foto

Devátá uvědomělost
Přijetí odpovědnosti za sebe samého a nestrkání rukou do cizích kapes.Právě tato vlastnost učinila kdysi z Ameriky velikou svébytnou civilizaci - nečekat, že stát okrade někoho jiného jen proto, že mně se nechce dělat - učit se - prát se se životem s otevřeným hledím.Jeffrey D. Sachs svými vývody americkou nespoutanost, víru v sebe sama, v to, že se každý může vlastním přičiněním stát kýmkoliv, zaříznul.
0/0
30.3.2013 10:01
Foto

Pěkné, akorát:
"awareness"
0/0
30.3.2013 9:50
Foto

Gontee

sportovní sázky, kvalitní info
sportovní sázení, velmi kvalitní info zde http://compe.iprostor.cz/
0/0
29.3.2013 9:44
Foto

Západní civilizace co s ní ?
Západní civilizaci nelze zachránit. Ta od konce 18. století pomalu končí.Začala upadat upuštěním od ideálů starého režimu a přijetím filosoficko- politických principů, směřujících k revolucím 20. století.(Marx, Sait -Simon, Proudhon) Rozpad SSSR, odklon od utopií, které měly lidstvu přinést blahobyt, odklon od nového pohanství, zbožňující člověka kultem osobnosti a veřejnou kritikou zpovědi, to byly dvě metody jak dostat člověka pod kontrolu.To vše jsou příznaky konce západní civilizace, ale i bílé rasy. Také touhy po chamtivosti, po moci. Na druhé straně dobré znamení, že se blíží konec válek, katastrof a dlouho očekávaný mír. Předpokladem je skončit s negativním lidským egoizmem, která po celá tisíciletí nutil lidi navzájem se zabíjet.Dalším předpokladem je nastolení jistého druhu totality, bez které nelze nový systém zabezpečit. Člověk je od přírody zlý a bez strachu před  odpovídajícími tresty, by lidská práva , spravedlnost, porušoval dále.Bez návratu k humanitě, ke křesťanským zásadám ,se ekonomická situace států  v 21. století nezmění.Závěr je, že není třeba litovat konce takové civilizace.Raději se připravovat na tu lepší.
0/0
29.3.2013 9:27
Foto

P45a77v41e45l 83M22i20c56h54a90l 9713915293

Neslyšel jsem o civilizaci, co by
nekončila pouští. Je jedna vyjímka, ale ta trvá jen krátce a nevíme s jistotou, zda se nějakému peršanu nezdaří, co se mu kdysi zhatilo až na poslední chvíli. To není fatální, krajina se dá dekontaminovat a začít znovu. Slunce svítí pořád, mraky z moře půjdou i nadále. Věčné civilizace , nebo civilizace prodlužované, jsou poněkud křeč. Asi jako kmeti, co si přejí pevné zdraví. Proč ne, ale tento svět je postaven jinak, podobně člověk, rychlejší koně, mladší holky a starší whisky. Právě ta výše zmíněná připomíná konec až nevkusně. Netřeba udělat potlach, usednout pod strom a vyčkat konce. Je ale potřeba ono vědomí, a lépe awerness, rozšířit o tuto zkušenost. Zatímco Slunce vydrží dlouho, uhlíkový život to má sečtené. Mimo to stochastické zhroucení hmoty je náš denní chleba, hadrony leda začarovat.
0/0
29.3.2013 0:51
Foto

Aspik 4633136114713

není uvědomělost jako uvědomělost.
Uvědomělost sebe sama zmíněná v článku je něco jiného, než vědomí toho, že bible po mě mimo spousty jiných už méně logických věcí chce, abych byl někdy vůči něčemu ohleduplný. V bibli je člověk pasován na pána tvorstva, kterýžto titul naplňuje s lhostejností sobě vlastní vrchovatě (filmy které toto dokumentují jsou podle mě tím nezvrácenějším, co se kdy natočilo, čímž nechci říct, že se natočit neměly). A když se podíváte na křivku počtu obyvatel na Zemi za posledních pár let, tak je snad jasné, že "milujte se a množte se" už s uvědomělostí vůči pozemským zdrojům nemá nic společného. [Gabriel Laub] "Boží syn chtěl spasit svět. Ale můj táta přece ten svět nezpackal." Já zase znám křesťana, který s železnou pravidelností a v nezanedbatelném množství krade zaměstnavateli čas a peníze za telefon na své osobní záležitosti, nic moc neumí, ani nemá chuť se něco moc nového učit, a veze se díky shovívavosti nadřízených na káře, kterou táhnou hodně inteligentní ateisté. Každý tady po sobě zanechá nějakou stopu. Někdo jenom takovou, že koleje po káře budou hlubší, jiný bude táhnout čehý, další zase hot. A každý neseme zodpovědnost za to, kam se dostaneme, když se to naše "tažení" vystředuje.
0/0
28.3.2013 22:19
Foto

Aspik 4493756424893

spokojenost
Po letech jsem si dnes poustil jednu z posledních písní, které před svou smrtí ve svých tuším 27 letech Jeff Buckley nazpíval:"The wealthiest person is a pauper at timescompared to the man with a satisfied mind."Píseň se překvapivě jmenuje Satisfied mind. Z beletrie je variací na toto téma útlá knížečka Muž, který sázel stromy od Jeana Giono.
0/0
28.3.2013 22:06
Foto

Kecálek

Chtěl jsem napsat více méně totéž co Vy
Bohužel, všechna tato volání opomíjejí fakt, že sebereflexe a sebeuvědomnění je vlastní jen části lidí (a není to pouze otázka IQ) - znám některé dost prosté např. křesťansky (a nejen) orientované rodiny, které takto uvědoměle žijí a stejně vychovávají své děti. i když jejich vzdělání je "vyučen". A znám o proti tomu vysoce vzdělané a vcelku hodně inteligentní lidi, kteří za vrchol společenské kultury považují bezohlednost vůči všem.
0/0
28.3.2013 17:15
Foto

J14a17n 18B43e25r58á42n16e15k 1180399739701

To je krásné. Ale připomíná
To je krásné. Ale připomíná to kázání Ježíše nebo některého ze svatých apoštolů. Znamená to změnit nazírání na život směrem k askezi nejméně u 95 % populace. Kde  se vezme ta síla, která by změnila ty v mozku pevně zafixované  stereotypy chování ? Autor  jako akademik se domnívá, že všichni lidé jsou na jeho úrovni a budou na sobě dobrovolně pracovat. Zapomíná přitom na  Gaussovu křivku IQ a na to, že 40 % populace má IQ pod 90 a není schopno si vytvořit vlastní  nebo přijmout cizí racionální názor. Další desítky % populace si sice názor vytvoří, ale více či méně chybný. Takže bohužel vize pana Sachse patří k utopii. 
0/0
28.3.2013 10:55