Diskuse k článku

Sachsův recept jak zachránit západní civilizaci před krachem

Bez návratu k občanské a společenské odpovědnosti se ekonomika nezotaví. Čím dřív začneme pěstovat osm uvědomělostí, tím větší naději máme.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

J69a41n 13B41e96r73á80n49e70k 1630469709701

To je krásné. Ale připomíná
To je krásné. Ale připomíná to kázání Ježíše nebo některého ze svatých apoštolů. Znamená to změnit nazírání na život směrem k askezi nejméně u 95 % populace. Kde  se vezme ta síla, která by změnila ty v mozku pevně zafixované  stereotypy chování ? Autor  jako akademik se domnívá, že všichni lidé jsou na jeho úrovni a budou na sobě dobrovolně pracovat. Zapomíná přitom na  Gaussovu křivku IQ a na to, že 40 % populace má IQ pod 90 a není schopno si vytvořit vlastní  nebo přijmout cizí racionální názor. Další desítky % populace si sice názor vytvoří, ale více či méně chybný. Takže bohužel vize pana Sachse patří k utopii. 
0/0
28.3.2013 10:55
Foto

Kecálek

Chtěl jsem napsat více méně totéž co Vy
Bohužel, všechna tato volání opomíjejí fakt, že sebereflexe a sebeuvědomnění je vlastní jen části lidí (a není to pouze otázka IQ) - znám některé dost prosté např. křesťansky (a nejen) orientované rodiny, které takto uvědoměle žijí a stejně vychovávají své děti. i když jejich vzdělání je "vyučen". A znám o proti tomu vysoce vzdělané a vcelku hodně inteligentní lidi, kteří za vrchol společenské kultury považují bezohlednost vůči všem.
0/0
28.3.2013 17:15
Foto

Aspik 4103126504953

není uvědomělost jako uvědomělost.
Uvědomělost sebe sama zmíněná v článku je něco jiného, než vědomí toho, že bible po mě mimo spousty jiných už méně logických věcí chce, abych byl někdy vůči něčemu ohleduplný. V bibli je člověk pasován na pána tvorstva, kterýžto titul naplňuje s lhostejností sobě vlastní vrchovatě (filmy které toto dokumentují jsou podle mě tím nezvrácenějším, co se kdy natočilo, čímž nechci říct, že se natočit neměly). A když se podíváte na křivku počtu obyvatel na Zemi za posledních pár let, tak je snad jasné, že "milujte se a množte se" už s uvědomělostí vůči pozemským zdrojům nemá nic společného. [Gabriel Laub] "Boží syn chtěl spasit svět. Ale můj táta přece ten svět nezpackal." Já zase znám křesťana, který s železnou pravidelností a v nezanedbatelném množství krade zaměstnavateli čas a peníze za telefon na své osobní záležitosti, nic moc neumí, ani nemá chuť se něco moc nového učit, a veze se díky shovívavosti nadřízených na káře, kterou táhnou hodně inteligentní ateisté. Každý tady po sobě zanechá nějakou stopu. Někdo jenom takovou, že koleje po káře budou hlubší, jiný bude táhnout čehý, další zase hot. A každý neseme zodpovědnost za to, kam se dostaneme, když se to naše "tažení" vystředuje.
0/0
28.3.2013 22:19
Foto

Ceska Pozice

Lamm, skvele!
Sachs ma pravdu, ale spravne tvrdite, ze 95% obyvatelstva se to neda vysvetlit. To je jako vysvetlovat virum/bacilum, ze pokud se budou rozmnozovat jenom rozumne, nebudou hostitelsky organizmus nicit/vysilovat tak, ze nakonec umre (a s nim i viry/bacily), tak budou mit na x-generaci postarano o blahobytny zivot.Nejde to, rozmnozovani a niceni hostitelskeho organizmu (castokrat na ukor jinych jedincu stejneho druhu) do urovne kdy nezbyvaji uz ani podminky pro zivot viru/bacilu v nem je zakodovane v DNA tech forem zivota (vsech forem zivota).Vyhodou viru/bacilu je mohou skocit na jineho hostitele. My dalsi planetu nemame a hned tak mit nebudeme.Ale stejnym zpusobem byla tato planeta kdysi udajne zaplevelena dinosaury a byli tady o cca 100 milionu let dele nez my. A kde jsou dinosauri dnes?A sila, ktera zmeni stereotypy v mozku se jmenuje priroda.
0/0
17.9.2013 9:46