Diskuse k článku

Rosatom, či Gazprom: Komu dává Miloš Zeman šanci?

Bylo-li by expremiérovým úmyslem hájit zájmy Rusů, musel by vyřešit, oč jim jde. Pro část jejich energetiky je dostavba Temelína nevýhodná.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Hulk

Dobrý článek!
Podle mého názoru jedna z myšlenek, kterou pan Žižka vyjádřil vcelku jasně, je, že pokud se bojíme "ruských zájmů" v České republice, je otázkou, které z nich to vlastně jsou. Jak píše, v Rusku existuje velký počet různých průmyslových skupin a mezi nimi vládne tvrdá konkurence, například zrovna mezi Gazpromem a Rosatomem. Zrovna v Čechách se mohou tyto zájmy zkřížit - například zda stavět plynové nebo jaderné elektrárny. Hlavní myšlenka článku je podle mě v tom, že implikace Zeman na Hradě -> Temelín bude stavět MIR.1200, nemá opodstatnění.    
0/0
21.12.2012 17:45
Foto

Ondřej Lukeš

Taky jsem to nepochopil
Je pravda, že pokud energetická soběstačnost české republiky v důsledku rozšíření temelína vzroste, sníží to naší poptávku po plynu od Gazpromu (i toto je složitější, protože to nemusí znamenat, že topit elektřinou bude levnější). Nechápu ale proč by se kvůli tomu rusové neměli snažit se podílet na jeho rozšíření. Jestli chtěl autor článku říct, že jsou vlastně sami proti sobě, tak mu asi nedošlo, že i kdyby se na tom rusové nepodíleli, tak by se stejně rozšiřovalo, akorát že bez jejich účasti. Takže Gazprom by si pohoršil, ale Rosatom taky. Činnost těchto struktur (Rosatom, Gazprom), přestože v obou z nich má majoritu stát, nemusí být přece nutně koordinována. Jejich účelem a cílem je zisk a i když se můžou jejich zájmy střetávat, nemusí to nutně znamenat, že do toho bude vždy politicky a promyšleně zasahováno. Podobné úvahy zavání konspiračními teoriemi, kterak ruské mocnenské struktury republiku naši ovládnout se jali, prostřednictvím prezidenta, tak činiti chtěli. Přesto, že získání jistého vlivu si od Zemanovi podpory ruské společnosti určitě slibují, soudím, že až takto cílevědomé a promyšlené to celé nebude.. 
0/0
21.12.2012 12:52
Foto

Pjotr

Trikrát a dost...............
I zde platí trikrát a dost..............
0/0
20.12.2012 18:57
Foto

K59a41r39e47l 83V66y58š61a65t85a

Třikrát pročtené,
dokonce jsem komp otočil vzhůru nohama a zatřásl..... nic nevypadlo.  O co vlastně v tom článku jde pane Žižko?
0/0
18.12.2012 17:47