Diskuse k článku

Roman Joch: „Deal“ Západu a Islámské republiky ajatolláhů není dobrý

Pět důvodů, proč se obávat Ženevské dohody o íránském jaderném programu mezi Washingtonem a Teheránem a být v jejím případě pesimistou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Kocour Mesie

Klasická proizraelská klaka
Pan Joch má sice na svůj názor nárok - ovšem nemůže nikoho nutit (naštěstí) aby s ním souhlasil. Jinak článek je typická ukázka proizraelské klaky tak jak se to dneska nosí. Snad jen tam chybí starej tahák "holokaust" a nebo "globální oteplování". Zkrátka pokud se někdo někde s někým dohodne v mezích daných možností - a neporadí se s rabínem a radou starších obřezaných - je to prostě špatně. Ovšem prezentuje se to tak - že je to špatně "Pro svět". Takže Světe pozor! Pan Joch asi přehlédl že svět  je unavenej z "Hlídače míru Izraele a jeho obřezaných vyvolených synů" a jejich věčného policajtování na středním východě. Nakonec - jaký je rozdíl v atomovce vlastněné Iránem nebo Izuraelem? Pokud je Izrael v klubu velkejch kluků rozhodně nemá nárok přivírat dveře jiným. Anebo že by to tak cítili vyvolení po otevření bianco šeku krytého těmi šesti milióny? Absolutní hit by byl pokud by se podařilo synům vyvoleným zatáhnout celý svět do veliké trestné výpravy proti muslimským gojímům a tzv. "naši kluci" by to jen fírovali mobilama z Tel Avivu a šíbovali by na frontu hi-techový hračky který by si pak nechali  od MMF rovnou pěkně zacvakat. Ale to všechno už tady bylo minimálně 2-krát a i velký kluci jsou z toho unavení a poslet za někoho někam pár desítek tisíců blbců do první lajny na jatky - jo to není prča.Jinak až pan Joch vyčerpá svou munici - bude zbývat možnost dát se demonstrativně vofiknout a pak si to dát na f-book. To udělá dojem - (ale ne na nás).
0/0
2.12.2013 13:04
Foto

Za koho mluvíte,
když píšete ...ale ne na "nás"?!Jistěže každý člověk může pochybovat o politice a praktických opatřeních Izraele a jeho představitelů, může i nesouhlasit – třeba i s častým využíváním tragédie šoa (tzv. holokaustu). Pořád však může zůstat slušným člověkem. Pokud by ale užíval zrůdný slovník grázlů – jako výše visící přispěvatel skrývající se za nick Kocour Mesie – pak by to byl GRÁZL. (Elementary...) 
0/0
3.12.2013 6:52
Foto

Plíšek

Joch a Iránský jaderný program
Oan Joch se ve své studii nezmiňuje o tom, že Izrael již od roku 1978 má svůj vlastní jaderný program, kde v Negevské poušti vyrábí plutonium pro jaderné hlavice na rakety.Před třemi roky podepsal s Němci smlouvu na dodání dvou specielních ponorek s raketami středního doletu.Proč asi?Tak buď OSN a Rada bezpečnosti měří všem stejným metrem a nebo je to tak, že jsou v prvním případě  v područí USA a ve druhém svým složením neodpovídající vývoji ve světě. Kde je zastoupení Jižní Ameriky, Indie, Austrálie a Indočíny v RB? Stavět na výsledku konce II.sv.války je  překonaný stav,i když jak víme tak vítězné mocnosti dosud nemasjí s SRN podepsanou Mírovou smlouvu. Ta byla podepsána jen mezi SSSR a NDR. Plíšek
0/0
3.12.2013 9:20
Foto

Necris

ach jo, vidíte jen to co sám
ach jo, vidíte jen to co sám chcete....SA není stát ve smyslu jako obvyklý evropský, ale je fakticky majetem královské rodiny (doporučuji si přečíst historii vzniku SA, to vám hodně napoví).V SA díky tomu neexistují volby jako v Íránu kde sice má hlavní slovo ajatolláh ale drží se v pozadí a jenom usměrňuje politiku ale rozhodně ji direktivně neřídí. A v který státech se místní klany udržují u moci jen díky bodákům cizích žoldáků jste mohl vidět třeba v případě Bahrajnu. Neprivilegovaní poddaní chtěli svobodu a republiku a tak si na ně pozvali cizí vojsko a ti stříleli i po doktorech. Jenže o tom toho v mainstreamu moc nevyčtete protože jsou to přece spojenci a o těch se špatně nepíše....A k té armádě - vy byste třeba svěřil obranu vlasti Indům a Pákistáncům? Cizinci za peníze udělají vždy jen nezbytné minimum a nikdy pro ně cizí zem nebudou bránit jako vlast.A na druhou stranu jak vidím zcela popíráte vliv sankcí a vinu házíte jen na bývalého prezidenta, usměvné, když podle vás je samovládcem Íránu ajatolláh :-) U nich je prezident až ten druhý a první je onen náboženský představitel který má status asi jako generální tajemník u komunistů.Za další, k té nesestřelitelnosti raket - když je protiraketová obrana dost hustá tak ohrožuje i vyspělé zbraně větších mocností, které mají rakety více náložemi a též falešnými cíli. Takže pár íránských scud raket by daleko nedoletělo. Ale větší význam by měli kdyby byly vylepšené tak aby produkovaly co největší EM pulz který by mohl eventuální útočníky zastavit.Celá ta aféra vznikla hlavně kvůli onomu zkomolenému rozhovoru který si noviny upravily tak že z toho vznikla pohrůžka o vymazání Izraele. A Židé se toho s chutí chytili, protože z té oblasti pro ně vždy přišla poroba - nejdřív Babylon a pak Persie. A Izrael se jich bojí tak, že se spojuje i pro ně s ďáblem - saúdskými wahabitisty. Bojí se expanze největšího národa v oblasti s největší ekonomickou silou, tak se je prostě snaží brzdit co to jde.A jak k těm deklaracím, někdo nechce dát ani ty když jde o protiraketovou obranu a její směřování. Vztahy mezi státy jsou o důvěře a USA zřejmě dospěly k závěru že dohoda je možná.A o změně v placení za ropu to není žádná povídačka ani náhoda, ale nesmíte jen tupě konzumovat oficiální propagandu, zatím nikomu kdo se pokusil odmítnout dolary to neprošlo bez trestu. 
0/0
30.11.2013 15:45
Foto

No momentálně vidím to, jak si z prstu cucáte nesmysly.
Popřípadě to, jak máte hlavu zadělanou červenou ideologií. Jen někdo takový by mohl vypustit z úst nebo klábosnice blábol typu "bodáky cizích žoldáků". Protesty na bahrajnu samozřejmě rozháněli domorodí policisté  (stejně tak saudská armáda je složena z domorodců). Ostatně slovo protesty je poněkud přehnané. Ty "protesty" na rozdíl od toho co se dělo v Lybii, Sýriy a i Iránu spočívaly především v tom, že se sešla demonstrace, která když slunce příliš pálilo, tak si šla sednout do stínu. Turisti do země takřka ani nepřestali proudit. Místy došlo sice na slzný plyn ale blábol o "střílení do doktorů" je pouze vaše vlhká představa. Samozřejmě psalo se o tom dost a dost i v českých médiích a mnoho mnoho občanů ČR bylo i přímo na místě (Mimochodem od sestřičky, která tam pracovala mám informace já - odkud vy?) To, že o situaci na středním východě víte naprostý prd svědčí i vaše srandovní představa o Bahrajnu a tamních demonstracích.  Samozřejmě nešlo o nějakou "republiku" a nějaké "neprivilegované". I chudý obyvatel Bahrajnu je co do materiálních "privilegií" lépe vybaven než průměrný Čech. Šlo o klasický a staletý konflikt sunité versus šíité. Další nesmysl, který jste vypustil z klábosnice je ten ajatoláh v jednotném čísle. Ajatoláhů je samozřejmě více. A zřejmě vám dělá problém i čtení. Já jsem psal o celé iránské vládnoucí klice nikoli jen o ahmadínedžádovi. Číst, fakt asi neumíte. Pokud ano tak mi ukažte kde jsem psal o nesetřelitelnosti raket. Zopakuji vám tedy znova co jsem psal výše. Rakety samozřejmě sestřelitelné jsou ale žádný protiraketový systém není 100% účinný. Taky jsem uvedl, že jaderná bomba je k cíly dopravitelný jiným způsobem. Aspoň, že už netrváte na tom nesmyslu, že irán neusiloval o jadernou zbraň.  Podle toho jaké kraviny vypisujete, tak byste vy měl omezit konzumaci propagandy. A pokud toho nejste schopen, tak alespoň něco poněkud méně tupého. Přechod na obchodování eurem, které rozmázly hlavně nedůvěryhodné levičácké plátky byly jen prázdné deklarace, které kromě hysterických antiamerikanistů nikoho nezajímali. Naproti tomu, to že iránský režim mnohokrát deklaroval úmysl zničit Izrale je holý fakt. Na sankcích však žádný deklarace ani rozhovory vliv neměly, jejich příčinou bylo jediné - jaderné zbrojení, které Irán rozjel - a vysokými náklady na ně si zlikvidoval ekonomiku. USA nedospěly k závěru. K tomu závěru dospěl Obama. A ten bohužel už mnohokrát prokázal, že je neschopný zakročit vůči krvavým režimům jako je ten iránský.
0/0
30.11.2013 21:34
Foto

Pantaleon

1.Označovat několik desítek
1.Označovat několik desítek mrtvých a stovkách zraněných, zatčených a nebo mučených za "vlhký sen" nebo "sednout si do stínu" je nechutnost. 2. Pokud vedle sebe žijí dvě skupiny, šíté a sunnité, a šítům jsou lidská práva upírána, tak lze boj za lidská práva označit pravdivě jako konflikt těchto dvou skupin, nic to ale nemění na tom, že se jedná o boj za lidská práva. 
0/0
1.12.2013 10:19
Foto

P96a18v89e78l 47R97y75c25h88e66t15s46k31y 6230301596142

a dalsi tragedie - duo Obama/Kerry predhodilo Izrael lvum
Do nedavna, kdyby Izrael Iranu jaderny program zbombardoval, tak by byl v situaci, ze stat v pravu (Izrael) bombarduje odpadlika a zlobidlo mezinarodni komunity. Stejne jako v pripade zbombardovani syrskeho reaktoru, nikdo by netleskal, nikdo by nic neudelal, Saudska Arabie by byla stastna, a Iran by byl zbrzden ve vyvoji nuklearnich zbrani o dalsich dulezitych 5 let. Jenomze nyni je Iran jednim z nas, rozumny a spolupracujici, a kdyby Izrael na nej zatocil, tak se na nej sesype cela spravedliva, krasna a mir milujici svetova komunita.
0/0
30.11.2013 15:40
Foto

O nespravedlnosti
  Pan Joch se mýlí.  Dokud nebude ve světě dodržována spravedlnost, práva všech na život, nebude ne světě mír.K tomu je třeba , aby vládci světa používali prostřeky spíše evolučnější , než revolučnější, povahy.Jejich moc již nikdo nemůže ohrozit. Jistě je potřeba regulovat dynamiku vztahů lidí a národů mezi sebou, ale ne prostředky, které ve 20. století si vyžádali přes 100 milionů lidských obětí.
0/0
30.11.2013 9:55
Foto

P47a14v50e69l 52M48i89c67h35a46l 9293835803

Levnější nafta
K Persii máme minimum informací, kdysi se tam sunul pan Tureček, ale jak je daleko není zřejmé. Israel tam lidi má, má tak i informace od pramene, nejen třeba logické konstrukce atomčíků. Iluze světa bez jaderného střetu je zbožnou fantasií chovanek pensionátu. Platí sice, že žádné zbraně nebyly nasazeny naplno, ani meče. Zároveň s dostupností (prodají i rusové) brzy bude někdo méně zodpovědný. Israel má uvolněné ruce pro útok, možná jako při ataku v Pakistánu, nějaké širší souhlasy si opatří ač se o nich mluví až zpětně. USA dokázali, že umí jít i do beznadějné odvety, třeba Vietnam. Nepotřebují vítězit, mají převahu. Aktuální Syrie ukázala slabost orientu, kočovní bandité proti regulerní armádě moc šancí nemají. Ani armády nestabilních států východu, kde s bídou se postaví komando, aby chránilo diktátora. Nejspíše jim jaderná bomba bouchne sama od sebe doma. Rozhodne, čím nahradí svou prestiž před vlastním lidem, když to nebude perspektiva bomby. Diktátoři jsou vratcí, žel, feudalismus snad funguje jen v Česku, kde lid roky ruské knuty vychován drží hubu i krok.
0/0
29.11.2013 21:42
Foto

Goeg 8930547809829

Uz z nesmyslneho nadpisu je
Uz z nesmyslneho nadpisu je jasny jednostranny a nevyvazeny ton clanku. Panu Jochovi bych doporucil si ve slovniku najit, ze "deal" je cesky dohoda. Nevidim duvod pro pouzivani anglickeho slovicka tam kde existuje vystizny a bezny cesky ekvivalent. Zadna Islamska republika ajatollahu neexistuje a takoveto zesmesnovani ciziho statu neni v serioznich novinach na miste. Ukazuje to pouze na hloupou aroganci pana Jocha. Nepamatuji si, ze bych nekdy cetl neco podobneho v The New York Times nebo The Economist.
0/0
29.11.2013 21:40
Foto

Nikoli krátkozraký ale nesmysly vycucané z prstu,
to jsou ty pravá slova, která vystihují váš komentář. Za prvé, jaké "zbaví se perské konkurence"?  TO se jako domníváte, že budouli sankce pokračovat tak Irán zanikne? K ničemu takovému samozřejmě nedojde. S pokračováním sankcí se SA případně Izrael žádné konkurence ze strany Iránu samozřejmě nezbaví.  Obamovi  o žádný vznik rovnováhy nejde a ani jít nemůže, protože rovnováha existuje. Naopak, pokud zrušení sankcí povede k tomu, že Irán získá jadernou zbraň tak dojde k porušení statu quo. A porušená rovnováha může vést naprosto nepředvídatelným důsledkům, například tomu, že Irán místo toho aby vyzbrojoval teroristy konvenčními zbraněmi a posílal je do Izrael a na západ, tak bude teroristy vyzbrojovat jadernými zbraněmi. Za druhé, jak v SA a Izraeli tak v Iránu opravdu jsou fanatici, to je pravda. Ale pouze v Iránu jsou tito fanatici u moci a pouze v případě Iránu lze hovořit o poddaných, kteří busou snadno obětováni. Za třetí, saudů není pár, je jich 20 milionů. Za čtvrté, kde jste přišel na tu kravinu s "žoldnéřskou armádou"? Za páté, dobrý deal to není ani náhodou.
0/0
29.11.2013 21:18
Foto

Necris

....
vaše odpověď jen vykresluje neznalost, nastudujte literaturu a zapněte logické uvažování.Za prvé, Írán jasně deklaroval že o JZ nestojí. A Peršané jsou chytří lidé takže tomu lze věřit. Ví že ikdyby bombu nakrásně sestrojili, tak jim k ničemu nebude. Proč? Všude okolo jsou státy pod americkou ochranou a instalují protiraketové systémy takže ikdyby pár jaderných raket odpálili tak budou sestřeleny a jejich země krutě vybombardována a vůdci pohnáni před tribunál.A ani ajatoláhům se nechce zbytečně riskovat, mají rozjetý byznys a rozhodně nestojí o jeho likvidaci. Už dávno to nejsou revolucionáři co nemají co ztratit, stejně jako jejich arabští soupeři za Rudým mořem.A k tomu terorismu - ten šiítský je pořád mírný proti wahabitskému, který je často nekontrolovatelný. Írán si u svých bojovníků umí zjednat pořádek.Totálním nesmyslem je že v případě Íránu se jedná o poddané, to ani omylem, opět ukazujete svou neznalost. Skuteční poddaní jsou v SA kde až do 60 let minulého století fungovalo otroctví. Dnes je sice zrušeno, ale stát jako takový je nadále fakticky majetkem královské rodiny. Proti systému v SA je Írán vzor demokracie. Na cca dvacet milionů Saúdů pracuje přes 6 mil zahraničních dělníků kteří obstarávají 90% činností v království. V zásadě se dá řici že se od otrokářství moc neposunuli.A jelikož rodilí Arabové mají odpor k jakékoliv náročnější práci tak i armáda je z velké části cizinecká. Sice jsou moderně vyzbrojeni, ale pořád jsou to jen "kontraktoři", kteří mají zájem hlavně na dobrém žoldu.Na druhou stranu Persie má kolem 75mil obyvatel, takže SA je proti nim opravdu "pár" a jejich ekonomika nestojí jen na petrodolarech ale na činorodém obyvatelstvu schopném se rozvíjet i pod blokádou supervelmoci.Takže zrušením sankcí dojde k narovnání nepřirozeného stavu kdy vlastně nejvýznamější stát regionu je vtlačen do druhořadé pozice. Írán je přirozeným centrem protože v regionu není země která by se s ním mohla měřit. Soupeřili dřív se Saddámovským Irákem, ale ten je ve stavu dezintegrace a okolní ropné státečky s pár arabskými klany by nestály za zmínku pokud by za nimi nestála ekonomická a vojenská síla USA.A nelze na problém pohlížet černobíle - situace se vyhrotila až poté co v Íránu odmítly platby v dolarech za ropu a přešly na jiná platidla. Saddáma stál podobný kousek život. Takže hnuli žlučí jak židům tak američanům tak ti je na oplátku dusí, jak prosté....
0/0
30.11.2013 4:04
Foto

Je opravdu směšné, když někdo kdo je tak zásadně mimo mísu jako
vy a prokazuje tak zásadní neznalost situace jako vy, doporučuje komukoli  (byť by se jednalo o žáka zš) něco k nastudování. Deklarovat můžete co chcete. Vy můžete deklarovat třeba to jak jste inteligentní, ale nikdo při smyslech vám na to neskočí. Stejně tak Irán může deklarovat že o jadernou zbraň nestojí, ale nikdo kdo je při smyslech a má alespoň minimální znalost toho jaké kroky irán podnikl (například výstavba linek na obohacování uranu, jejichž kapacity daleko přesahují potřeby využití jádra pro energetické účely, nemluvě o tom, že nákup jaderného paliva ze zahraničí je mnohem levnější a efektivnější) nemůže věřit tomu, že irán neusiluje o získání jaderné zbraně. To co jste blábolil o  té "rovnováze" o kterou obama prý usiluje jasně značí že při smyslech nejste. Hájit se tím, že "přece rakety budou sesetřeleny" tak k čemu by irán tu jadernou bombu vyvíjel je úplná úchylnost. Za prvé, stoprocentní jistota zničení nepřátelské rakety neexistuje, za druhé bomba na místo určení můžet být dopravena i jinými způsoby, za třetí ajatoláhové jsou fanatici, které racionální argumenty o hrozbě zničení jejich země vůbec nezajímají. Což jste ostatně přiznal i v prvním komentáři. To, že jste na to najednou zapoměl svědčí o tom, že nevíte o čem mluvíte.     To, který "terorismus je mírný" a který ne taky nic nevíte. CO je důležité, že pokud někdo v SA podporuje teroristy tak jsou to leda bohatí soukromníci, nikoli stát. A šíitský terorismus vůči Izraeli i jiným zemím programově podporuje právě Irán jako stát.  Další neudržitelný nesmysl, je to o těch poddaných. To, že v iránu formálně mají demokracii, opravdu ale opravdu nic neznamená. Vládnou tam ajatoláhové jako samovládci, to je reálný stav. A iránští občané jsou defakto jejich poddanými. Suadský občan má mnohem víc práv než než průměrný iránec i když je SA absolutistická monarchie.  Samozřejmě ženská práva a problém zahraničních dělníků v SA je vážný ale ze hlediska mezinárodní situace a rizik na středním východě je to problém naprosto marginální, situace v iránu nikoliv.  To vaše blábolení o saudské armádě je rovněž nesmyslé. Každá profesionální armáda je založena na kontraktorech a to včetně té české (a mnoha dalších). Jen idiot může vyslovit doměnku, že když v zemi neexistuje prezenční služba tak je závislá na "žoldnéřích".  A co se týče ekonomiky, tak stát kde je 50% inflace jako v íránu a nedostatek základního zboží, může ekonomice jako ta saudská pouze závidět. Mimochodem za tuto katastrofální ekonomickou situaci nejsou zodpovědné sankce ale pouze neschopnost bývalých iránských představitelů - hlavně ahmadínedžáda. Na konci si opět odporujete. Předtím jste žvanil o "rovnováze" a teď o "přirozené pozici nejvýznamějšího státu". Je vidět, že vlastně ani nevíte co chcete. Ty ideologické nesmysly o obchodování s ropou v eurech jsou opravdu směšné. Za prvé byla to jen rétorika iránských představitelů, za druhé, na sankce to nemělo žádný vliv (na rozdíl od posilování iránských investic do jaderného zbrojení).
0/0
30.11.2013 11:33
Foto

Necris

krátkozraké
článek i názor v něm jsou velice krátkozraké. USA vůbec neprospěje když se jeho "spojenci" zbaví perské konkurence protože pak konečně jejich choré hlavy budou mít čas se plně zaobírat džihádem v evropských zemích i samotných USA. Myslím že Obamovi jde jen o vznik rovnováhy mezi Araby, Židy a Peršany. Vítězství jednotlivých skupin by světu štěstí nepřineslo. Sice v těch zemích jsou fanatici, ale ani jejich vedení nemá chuť zemřit. Své "poddané" by jistě obětovali, ale při současném vyzbrojení ani by neměli moc šanci na přežití. Koncepce je jednoduchá - aby v oblasti nevznikl jednoznačný pán (a to ani Izrael) a USA mohly hrát dal roli rozhodčího.Jinak, Saúdové se Peršanů neobávají pro nic za nic protože vidí jak jsou proti nim malí. Írán je velkou dynamickou zemí se zdravým základem a velkým počtem obyvatel - SA je v podstatě jen poušť, pár Arabů a miliony asijských dělníků co na ně makají. A ti jim loajální nejsou. Takže zbývá silné vyzbrojené žoldnéřské vojsko bez inspirace a skutečné vůle bránit své chlebodárce. Žoldnéřské armády měly v historii vždy pochybnou cenu. A k poslední otázce, ano je to skutečně dobrý "deal".
0/0
29.11.2013 19:51
Foto

K45a93r40e93l 92D62v45o47ř73á34k 2558244634890

Saudská Arábie a jaderná bomba
Pane Jochu, zaznamenal jsem informaci, že Saudové ne, že "jednají ... v Pákistánu o koupi jaderných bomb", ale že "Pákistán bomby pro Saúdskou Arábii vyrobil a tyto zbraně jsou připraveny k dodání". Vás to zjevně nechává klidným, dokonce působíte dojmem, že máte pro Saudy porozumění. Asi se lépe honoruje navážet se do Iránu než do "spojence", že? A vůbec nevadí, že ten "spojenec" je arcisponzor teroristů a líheň extremistů non plus ultra.Mnohem přesvědčivěji na mě zapůsobilo, jak dohodu hodnotí předsedkyně SUJB Dana Drábová.
0/0
29.11.2013 17:58
Foto

Abakan

Roman Joch ...
Myslím, že pan Joch měl zůstat na Slovensku, ve své domovině, a tam se léčit.  Jeho osobnost dlouhodobě vykazuje psychopatické rysy ...  Martin 
0/0
29.11.2013 17:25
Foto

Horizon

Deal neni dobry?
Aha, ano. Neni dobry... Pokud ovsem hrozici konflikt vidite jako problem.Jsou ale entity, ktere z eventualniho konfliktu budou profitovat a je pro ne atraktivni...Lukas 
0/0
29.11.2013 13:38