Diskuse k článku

Řešení sporu o velvyslance: Livia Klausová se chce věnovat vnoučatům

Manželka exprezidenta by mohla prohlásit, že o post velvyslankyně neusiluje, navrhuje Roman Joch.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Michal 12.5.2013 1:29

Súdružka vítaná vo Felvidégu Ficovu

jest organicky persona non grata v u.s.a. Ještě na poslední chvíli jsem stihl to potěšení, jít s komunistickým pasem britskou celnicí. Plně jsem úředníka chápal a jeho snahu poslat měl zpět do Kanálu podporoval. V čase vnucené svobody po ´89 mi to ujasnil i notoricky se opakující příběh našich operek v euro-atlant civilizaci. Přijde neděle, a domácí se slušně táží, do kterého kostela by pomocnice ráda. Na její rozpaky tedy nabídnou synagogu. potom ztuhnou, že by mešita? Tedy západ není tak pobožný, a svatyně nejsou přeplněny, ale kdo třeba nemodlí se veřejně, má nějakou rodinou identitu, tradici, kontinuitu. Tu by operka měla jasně říci, že chce do hospody? Přitom stačí říci, že dědeček byl co byl, a já už shromáždění nenavštěvuji. Ale vyrazit do světa s palcátem, řemdihem ? Empatie k celníkovi, policistovi, vojákovi vyžaduje určitou osobní zralost, leč z lejna bič ....
P. Michal 12.5.2013 1:16

Ziskovost firmy je jedna věc, směr její firemní kultury věc 2.

Masorubka na důchodce, např. Ekonom není handlíř, koňský, který musí utéci z okresu. Rozvoj má řadu parametrů, kdo nechápe mentalitu albánců a bulharů, zřejmě nepochopí nic. Ambasador nejen dostává instrukce, ale je řízen. Jeho úkolem lidské vztahy, jinak by se to dalo dělat telefonem. Je ohrožen dvakrát, jednak nedostojí svým úkolům, nebo naopak, bude až příliš dobrý. Top manažer za pokladnou samošky nefunguje, rozbije tým, naštve zákazníky, udělá si vředy. Proto mezi top osobnostmi nejvíce nezaměstnaných. Jmenovanou dámu neznám, znám její adresu na jistého prezidentského kandidáta; to bych ji měl za fabričku, co si považuje snad frajera co má na kalhotách štráf. Chápu její nostalgii po její původní vlasti, odchodem ztratila víc, než příchodem sem získala. Od Vídně se vzdálila, nejen geograficky. Po pěti letech bude její jmenování snad svobodnější, vybuduje si vlastní image, osvadčí se v samostatnosti. Možná však tu ambasádu zrušíme, jsou tam evropani, potom chápu ten spěch. Dnes nebo nikdy.
M. Kozák 4.5.2013 10:27

Co je podstatné, to ctěnému autorovi uniká

 a to je, zda lL. Klausová na fci velvyslankyně má schopnosti tuto fci vykonávat a to jako po stránce vzdělání, tak i praxe a znalostí. Takové prdolení o diplomatických zvyklostech jsou jedině na h.... To dokázal J. Assange svým Wikileaks co tyto "zvyklosti" znamenají. L.Klausová to co dělala, dělala dobře. Stačí si jen vzpomenout její činnost co by členka dozorčích rad v ČEZu A ZVVZ. Za jejího působení byly tyto firmy vysoce ziskové. 
J. Kulihrach 1.5.2013 15:14

Nene

Není tam chyba, viz poznámka M. Hubingera níže.Autor ale nepochybně chtěl upozornit na fakt, že post velvyslance není neřízenou střelou. Velvyslanec skutečně je zaměstnanec ministerstva zahraničí a s jeho funkcí jsou (zde píšu jako pozorovatel) spojené povinnosti vůči ministerstvu, z nichž zdaleka ne všechny jsou nóbl a mnohé mají podobu něčeho, co paní Livie nepochybně už 23,5 roku nezažila a co by asi považovala za buzeraci, mobbing, nebo harassing. S vysokou pravděpodobností by takové povinnosti z vysoka ignorovala a vládu by v zahraniční  politice vůči Slovensku postavila na vedlejší kolej.
J. Kulihrach 1.5.2013 14:48

Určitě nechce, ví, že by to nepodstupovala

 Určitě nechce. Také by to nepodstupovala. Dělala by si, co chce, a kdyby po ní něco chtěl Černínský palác, využila by své přímé linky k prezidentu Zemanovi. Proti tomu by si asi ředitel odboru nebo vrchní ředitel sekce netroufl jít (a i kdyby ano, nebylo by mu to nic platné, mohl by nanejvýš nadávat, že už ani nedostává žádné zprávy, takže o Slovensku ví jen z tisku).  To je MZV jistě jasné a je mu jasné i to, že a) nad českou politikou na Slovensku by rychle ztratil vliv, ba i čistě informační přehled, byl by na vedlejší koleji, b) demoralizovalo by to předem blíže neurčitelný počet dalších velvyslanců, c) postupně by Černín mohl kontrolu nad zahraniční politikou klidně přesunout Hradu, protože fakticky by tam už stejně byla.Z toho hlediska by pro Černín skutečně bylo rozumnější zastupitelský úřad v Bratislavě zrušit a třeba tam paní Klausové ze státního dotovat nějaký Institut česko-slovenského bratrství, který by s velkým platem vedla. Jenže na takovém (zdánlivém) kompromisu se  Černín a Hrad jistě nedohodnou, právě proto, že se hraje vyšší hra. A také proto, že šéfová Institutu bratrství by neměla statut velvyslance se všemi jeho aspekty. 
K. Vyšata 30.4.2013 13:41

Asi jste špatně četl můj diskuzní příspěvek,

ani slovem jsem se nezmínil, že by Zeman bojoval proti odměňování svých věrných, jestli to dělá, blíží se praxi amerických prezidentů kteří to dělají už desetiletí. Jenom jsem se zmínil, že vlezl MZ do jeho zelí a uplatnil právo prazidenta. Že se to Schwarzenbergovi nelíbí docela chápu, ale jeho reakce je směšná, píšete kdyby se prezident dohodl, a s kým? Se žvanivým uraženým bývalým soupeřem? Který se navíc nechce dohodnout, jen tvrdošíjně mele svou? Podrazákovi který by shodil vládu jen aby si ukojil své osobní ambice?Za co vlastně nese ten náš ministerský výlupek zodpovědnost? Zatím za jeho diplomacii jsou vidět jen neúspěchy a ostudy.
M. Harmáček 30.4.2013 13:28

Nedokáži si představit, že by paní Livie se stala zaměstnancem

státní správy, podřízenou referentům v Černínském paláci,  člověkem řídícím se složitými interními předpisy, člověkem žádajícím o služební cestu, o dovolenou atd.Tohle všechno chce paní Livie v 70ti letech  podstoupit?Spíše mi to připadá, že se stala nechtěnou hračkou, se kterou se přetlačují další dva důchodci.
K. Dvořák 30.4.2013 11:49

Re:

Tak podle vas Zeman bojuje s praxi "odměňování svých věrných pozicemi na dobře placených místech"? A jak? Tim, ze na vyznamny prosazuje osobu, ktera mu svou podporou v nedavne kampani prokazala cenne sluzby? To si tedy nevybral zrovna nejvhodnejsi zpusob ;-)) A kdybyste cetl poradne, co jsem napsal, mohl jste zaregistrovat, ze prezidentovi neupiram pravo dosavadni praxi menit. Dokonce se ani nerozciluju nad tim, ze chce posilit sve postaveni. Jen bych ocenil, kdyby se na zmene DOHODL s temi, kteri s nim pravomoc bud sdili pripadne za fungovani diplomaticke sluzby nesou zodpovednost. 
K. Vyšata 30.4.2013 10:39

Ty naše zavedené "praxe" jak uvádíte

mají v mnoha případech pachuť mafiánské pavučiny. Jenom si vzpoměňte na volby prezidentů před Zemanem. Stát by měl fungovat na dodržování zákonů a ústavy. Nic víc, nic míň. A Zeman zatím postupuje v souladu s ústavou. Možná, že zakopaný pes je právě v té praxi, kdy odcházející papaláš rychle odměňuje své věrné pozicemi na dobře placených místech. No a Zeman Schwarzebergovi do toho vletěl a ministr to nemůže vydýjchat. Tak dělá mediální výstupy, vyhrožuje rozpadem vlády, prostě takový nechutný vyděrač. S tím odchodem z vlády se přibližuje politickému nebožtíku Rumlovy, který taky v každém výstupu hrozil odchodem z politiky až se stal směšným.Nechci omlouvat prezidenta, nejenom proto, že si myslím že není proč, ale v celé kauze vystupuje Schwarzenbwrg nechutným způsobem veřejných vystoupení, což nesvědčí o nějaké schopnosti diplomata, proto se nedivím jak reaguje prezidentská kancelář.Pokud jde o slušnosti a respektu k státu, mám dojem že to jsou pro ministra zahraničí neznámé pojmy. Zatím je podle mého názoru nejslabší ministr za dobu celé krátké historie našeho státu. 
K. Dvořák 30.4.2013 8:33

To neni umele vyvolany problem

To neni umele vyvolany problem. Dosavadni praxe ustanovovani velvyslancu neni jedina mozna, i kdyz je samozrejme v souladu s Ustavou a logicka v tom smyslu, ze ponechava prostor pro ministra zahranici, ktery je zodpovedny za fungovani zastupitelskych uradu, ale Ustava se o nem nezminuje. Pokud stavajici prezident citi potrebu na zavedene praxi neco menit, mel by se s vladou dohodnout. Alespon to by velela slusnost a respekt k zajmum statu. Jenze to by prezidentem nesmela byt destruktivni osobnost typu Milose Zemana. Tomu neni zatezko zasahnout do temer ukonceneho procesu jmenovani velvyslance, nestydi se prosazovat na velvyslanecky post svou podporovatelku z prezidentske kampane, prestoze to vyvolava dojem odmeny za prokazanou sluzbu, neni mu zatezko prostrednictvim svych spolupracovniku vynest pripad na verejnost a rozestvavat premiera a ministra zahranici. A jeste pritom pokrytecky udeluje lekce o profesionalite.Aby mi bylo rozumeno, myslim si, ze ministr zahranici mohl a mel reagovat jinak. Kdyby se v minulosti k premierovi choval loajalne, nemusel by mit obavy, ze se tento dohodne za jeho zady s prezidentem. Hystericke vzkazy pres media, ktere si posila premier a ministr zahranici jsou jen ukazkou smutnych pomeru v soucasne koalici. Nic z toho vsak neni omluvou pro postup prezidenta.
Martin Hubinger 30.4.2013 5:24

Nejmenuje, pověřuje

Rád bych podotkl, že v čl. 63 Ústavy není napsáno, že prezident vedoucí zastupitelským misí jmenuje, ale pověřuje. Neexistuje právní výklad rozdílu těchto dvou slov? Čl. 63(1) Prezident republiky dále...e) pověřuje a odvolává vedoucí zastupitelských misí, Rozdíl mezi "jmenuje" a "pověřuje" lze doložit tím, že v jiných případech skutečně do různých funkcí "jmenuje".  Viz. článek 62 nebo jiná písmena článku 63. Čl. 62Prezident republikya) jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi,
K. Vyšata 29.4.2013 21:47

Máte-li možnost si přehrát OVM

z neděle 28.4. najdete odpovědi téměř na vše týkajícího se uměle vyvolaného problému se jmenováním velvyslanců. Schwarzenberg konflikt přiživuje jen z důvodu mobilizace svých příznivců proti prezidentovi a myslí si že sbírá kladné body pro TOPku. Divadlo vyvolané mediální scénou při volbě začíná uvadat a je třeba ho přiživovat. Jeho neustálé vydírání odchodem z vlády se periodicky opakuje když chce prosadit nějaký svůj úlet. Že tím udělal z Nečase hlupáka a slabocha, co ještě bude muset ODSka spolknout než se stane minulostí ........
K. Dvořák 29.4.2013 20:34

O slusnosti odpovedet

Pokud novinar polozi otazku, je samozrejme slusne odpovedet. Jenze jedina slusna odpoved je, ze nominace je veci Ceske republiky a on ji nebude komentovat. Ale to lze tezko ocekavat od pana Fica, ktery je podobny slusnak jako pan Zeman.A smel bych zvedet, zda mezi ty "opravdicke diplomaty" pocitate i pana Kmonicka? Kdyz si zrekapituluji, co k veci rekl, zda se mi, ze jeho zadani od pana Zemana zni "prizivovat problem" ci udrzovat "prijemne" napeti. Take by mne zajimalo, jak v teto veci muze vypadat kompromis ...
K. Vyšata 29.4.2013 19:45

Co kdyby ten noblesní žvatlal

na MZ přestal veřejně ohromovat svojí netaktností a nechal řešení na opravdických diplomatech, určitě by  si dovedli poradit a dohodnout kompromis. V pořadu OVM to jasně řekl  Kmoníček, užvatlaný Schwarzenberg nemůže chvilku držet pusu a pořád problém přiživuje. Cizinu naše upatlané spory zrovna moc nevzrušují, velvyslanci jsou široké veřejnosti většinou neznámé persony a kdyby naši novinářští borci pořád nekomentovali uraženost ministra že není v ústavě (v tomto případě je jen poradní orgán), bylo by vše již dávno vyřešeno. Když náš novinář udělá rozhovor s panemFicem a položí otázku vhodnosti paní Klausové, je slušné odpovědět. A odpověděl, že by to Slovensko uvítalo. To je přeci dobrá zpráva. Zamýšlet se nad jejími schopnostmi zvládnou úřad velvyslance je zbytečné v situaci kdy nám dělá ministra zahraničí nedostudovaný hajný. Taky ty výsledky tomu odpovídají.
K. Dvořák 29.4.2013 15:46

Potiz je ...

Potiz je, ze pani Livia post velvyslankyně na Slovensku chce a usiluje o něj. Kdyby tomu bylo jinak, mela uz temer 2 mesice na to, aby to panu prezidentovi sdelila. Je blahove vkladat nadeji v noblesni chovani nekoho, kdo noblesu minimalne v casech prezidentske kampane opakovane neosvedcil.
Martins 29.4.2013 14:47

V samém úvodu článku je

V samém úvodu článku je chyba, která bohužel devalvuje celý článek: Velvyslance jmenuje prezident se souhlasem předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády, nikoliv vlády jako celku. Stačí souhlas premiéra a velvyslancem může být prezidentem jmenován kdokoliv -  i kdyby se to nelíbilo všem ostatním členům vlády.
Křivohubý Edward 29.4.2013 14:07

AŤ !!!

AŤ UŽ VŠICHNI, CO MAJÍ NAD  70 LET TÁHNOU LASKAVĚ DO DŮCHODU A NESHÁNĚJÍ SI NĚJAKÉ TRAFIKY !!!! PAK ZŮSTANE PRÁCE PRO MLADÉ !!!!!