Diskuse k článku

Rekviem za českou státnost

Stát, jenž plní své funkce, se v Česku začíná vytrácet. Proto jej již nelze nadále ničit, a současně předstírat, že funguje dostatečně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Rem

Rekviem za národní státy...
Jean Monet, otec zakladatel Evropské unie, už v roce 1952 napsal:"Evropské národy je třeba vést k superstátu, aniž by lidé v nich rozuměli tomu, co se děje. Toho lze dosáhnout postupnými kroky, z nichž každý bude v přestrojení za ekonomický důvod, tyto však nakonec neodvratně přivodí federaci."A tento „elitní“ plán A na cílenou likvidaci národních států je dnes již ve finále. Ze současného degradovaného systému, kde skuteční tvůrci užitných hodnot jsou stále více u dna společnosti a jsou zcela v moci vládců virtuálního globálního, nic reálně netvořícího, finančního trhu a virtuálních dotací, neexistuje žádná evoluční cesta ke změně, žádný evoluční plán B. Současný systém doprovází cílený a stále zjevnější úpadek politické, morální a obecně lidské, přirozené kultury, systému vzdělávání, základní funkce rodiny. Proti tomu roste agresivita různých, pod nálepkou „demokracie“ (resp. demokreatury), protěžovaných skupin, pravd a návodů, jak přemýšlet a jak se chovat. Roste vliv zaplacených masmediálních masáží, dále devastujících zhlouplou a pohodlnou většinovou populaci. Stále užší a užší špička „elit“ ovládá rostoucí většinu, žijící z podstaty minulosti a dluhů. Jsme svědky urychlování toku přerozdělování reálných majetků (nemovitých, půdy, zdrojů, celých států a území) od téměř všech k téměř "nikomu".Plán B přesto existuje. Tato nová a zcela jiná kvalita však může přijít jedině po velkém třesku (záměrně nepoužívám zprofanované slovo revoluce), který bude hodně bolestivý a nepříjemný pro všechny. Bez nových hrdinů, vzorů, ale také obětí, se nové kvality a zásadní změny ve společnosti nerodí. A zcela nové vzory, hrdiny, ale i oběti dnes opravdu k probuzení se ze špatného snu moc potřebujeme.Budhažel, na tuto změnu kvality současné západní stádo, natož národní stáda vč. českého, dnes jaksi nemají „koule“. Ovládaná stáda se dostala do situace novodobých Římanů na konci impéria, tedy "šťasných konzumentů zboží z hypermarketů a kultury z ploché bedny". Nechala si vymýt mozky a věří omílaným věčným pravdám o všem dění ve světě z dílny vládnoucích „elit“, tedy téměř „nikoho“. Vypadá to proto na úspěšné pokračování „elitního“ plánu A, tzn. dnešního Matrixu a jeho postupného zdokonalení na plán AAA+, tedy orwellovský Supermatrix.
0/0
28.9.2012 14:34
Foto

J48a72n 81K35u74l60i87h63r52a94c89h 9973612457646

Hmmm
Monet byl křestním jménem Claude a šlo o slavného malíře.Pán podobného příjmení a křestního jména Jean, kterého patrně máte na mysli, se jmenoval Monnet a pravdu máte jen v tom, že bývá považován za otce evropské unifikace. Ten zdánlivý "citát" bez udání zdroje, na němž svou úvahu stavíte, kdysi koloval po internetu (jako citát z údajného soukromého dopisu Monneta neznámému anonymnímu příteli) a byl historiky zpochybněn jako něco, co v žádné Monnetově pozůstalosti nebylo a co není v žádném archivu. Takže kdo ví, kdo koho a proč "citoval", i když je vrcholně pravděpodobné - nejen ex post, z vývoje událostí, ale především ex ante, z charakteru kroků, které jako ekonom a globálně politický pragmatický stratég navrhoval už od konce 2. světové války -  že jde o názor konzistentní s Monnetovým pohledem na svět a na budoucnost.Na vyfabulovaných údajích se dá postavit jakákoliv konstrukce, ale je to s ní jako s vodním zámkem postaveným na pilotech z cukru.I kdyby čtenář odmyslel, že píšete o něčem, o čem asi nevíte skoro nic, a soustředil se na jádro vašeho komentáře (requiem za "národní" stát), je to ve vztahu k článku pana Studýnky převážně irelevantní, jde o samostatnou otázku. Státnost ve smyslu znaků jasně vymezených panem Studýnkou(přesně citovaných z Ústavy ČR) může/měla by/má/musí - vyberte si, každý z nás sílu toho imperativu asi cítí jinak -  být naplňována bez ohledu na teritoriální vymezení státu. Jde o funkce státu vůči občanům. A ty náš český stát neplní. Ne proto, že "by to nešlo" - tedy že by pro jejich plnění v takto definované podobě nebylo objektivní historicko-ekonomické a globálně politické prostředí příznivé - ale proto, že naši politici a státní aparát  na jejich plnění rezignovali a náš český stát  v jejich plnění selhal.
0/0
28.9.2012 15:25
Foto

Rem

Jak Monnet namaloval Evropu
Omlouvám se Vám i Jeanu Monnetovi za chybějící "n". Nicméně to nic nemění na skutečnosti, že v dnešním bruselském vnuceném paradigmatu jsou původní evropské státní útvary i s jejich státnostmi a ústavami, minulostí. Představme si (kdyby se to náhodně po "volbách" v některém ze současných ještě-států povedlo), jak dlouho by lidé, prosazující nezávislý, prosperující stát, na základě jeho původní, neohýbané a nepokroucené ústavy, zůstali u moci. Jak daleko jsme se v Evropě dostali, bychom zjistili v anketě, kolik lidí v tom kterém státě, by za ideál státnosti bylo ochotno nasadit své životy. A to nemluvím o situaci, kolik hrdých EUropanů by chtělo bojovat za Monnetův a Schumanův ideál evropského Superstátu, dnes ztělesňovaný nevolenými byrokraty Van Rompuyem, Barrosem a Ashtonovou. Možná tak ještě ta parta žoldáků, která již dlouho v dresu NATO za hezký peníz rozsévá daleko od Evropy "big money" a "big oil" demogracii...
0/0
28.9.2012 21:13
Foto

Ctirad Bednář

Nemohu souhlasit.
Komentář "rem" shledávám naopak za naprosto relevantní. Zatímco o tom, že naši politici selhali a stát nefunguje, dnes již sotva kdo pochybuje, daleko méně lidí si uvědomuje, že k  selhávání dochází nejen v ostatní Evropě, ale i např. v USA. Selhávání demokratického státu může mít totiž i příznaky, o kterých se pan Studýnka nezmiňuje, a "rem" na tento jev správně poukazuje a vyslovuje své smysl dávající přesvědčení, že destrukce států není náhodná. Takový komentář je významnější než některé jiné. A není to náhodou zrovna to, co Vám ve skutečnosti vadí?
0/0
30.9.2012 9:48