Diskuse k článku

Zavádějící utajované dějiny Ukrajiny ve 20. století

Ukrajinský historik Volodymyr Vjatrovyč ve své knize Ukrajinské 20. století. Utajované dějiny interpretuje historické události ve prospěch ukrajinského nacionalismu. Oponenti mu vytýkají selektivní výběr pramenů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 5.2.2021 17:47

Ta Kuzněcovova kniha vyšla v češtině pod názvem V rokli čeká smrt. Datum vydání neznám, ale četl jsem ji v 70. letech.

M. Kozák 31.1.2021 18:25

A helemese tak taková soft obhajoba naci režimu na Ukrajině, dokonce pod patronaci našeho státu, že?!? Ono to totiž vydalo nakl Academia, na níž také přispívá stát! :-/

J. Paleček 31.1.2021 17:36

Někdy koncem 19. století se z Malorusů stali Ukrajinci. Rozhádané národovecké hnutí v západní části dnešní Ukrajiny se několikrát neúspěšně pokusilo vytvořit národní stát. To, že ve vedení tohoto hnutí byly silně protižidovské osobnosti je lehce dohledatelné a platí dodnes. U zrodu reálného ukrajinského státu pak nakonec stál, nyní mnoha Ukrajinci nenáviděný, V.I.Lenin. Na tom, že tenhle stát vytvořil nezmění ani to, že ten proces byl dost brutální. Připojil k původnímu Malorusku i oblasti které byly kulturně a jazykově úplně jinde. Vynechal jsem úmyslně etnicky, protože jde o etnickou směsku.

https://gordonua.com/specprojects/kordon.html

Rovněž tvrzení, že Ukrajince chtěli Rusové v rámci SSSR asimilovat není pravda.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F

V. Novák 5.2.2021 18:10

Bolševici vytvořili první neefemérní ukrajinský stát - UkrSSR. Ty nacionalistické před ním byly jen německé protektoráty na území dobytém Němci. Rychle se z "republik" měnily na hetmanáty - viz Skoropadskij nebo Petljura. Když Petljuru zavraždil ve Francii židovský mladík, Francouzi ho osvobodili, když porotě vyložil, že mu petljurovci vyvraždili rodinu, tuším 16 příbuzných. Proti holokaustu je to čurda, ale tenkrát to zapůsobilo.

Mmch. - v tom Babím Jaru Němci počítali, že se jim podaří zabít nějaké 3000 Židů. S dopomocí jimi zřízené ukrajinské policie jich bylo přes 30 tisíc...

B. Rudolf 30.1.2021 8:03

Nejsem odborník na Ukrajinské dějiny. Ale všímal jsem si Ruské propagandy během konfliktu na Ukrajině. A každá akce plodí reakci. Třeba časem dojde k objektivnější a klidnější diskusi.

Pokud jde o jednostranně vybírané příklady vztahu Ukrajinců k Židům, já jsem také donedávna netušil, že náš obdivovaný panovník a největší Čech, největší Němec a největší Lucemburk Karel IV se dopustil z dnešního pohledu odporného zločinu, který možná souvisí i s tím, proč Norimberské zákony byly pojmenovány Norimberské zákony:

Karel IV.: Otec vlasti a protižidovských pogromů. Dopustil se panovník zločinu? - Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz)

Ne, že by mne tato fakta nezajímala. Jen se o nich tak nějak nikdo dlouho nezmiňoval. Takové věci si zkrátka lidé neradi připomínají i u nás.

L. Kašparová 31.1.2021 14:05

Norimberské zákony jsou podle toho, že byly vyhlášeny v Norimberku, ne kvůli Karlu IV. A dát rovnítko mezi středověké pogromy a průmyslové vyvražďování národa je mírně řečeno zpozdilé.

B. Rudolf 1.2.2021 0:23

Ono, je potřeba rozlišovat mezi pojmy: "možná souvislost" a "rovnítko". A "možnou souvislost" jsem vyvodil se mnou citovaného článku a to z jeho závěrečného textu:

Jak se na císaře Karla dívají německé dějiny? Vybrali si nacisté pro vydání svých rasových zákonů Norimberk schválně? A jakým způsobem zneužil Karla IV. Adolf Hitler?

V. Novák 5.2.2021 18:00

Nacisté vybrali Norimberk, protože v něm pořádali od 20. let říšské stranické sjezdy a proto tam nechal Hitler vybudovat tribunu pro svá řečnění.

Kdyby si vybírali podle pogromů, netušili by kde v Německu sjezdy pořádat - museli by skoro v každém větším městě.

B. Rudolf 6.2.2021 11:38

V zásadě máte asi pravdu. Ale "možná souvislost" se obtížně vyvrací.

V. Novák 5.2.2021 18:01

A copak se vám v té ruské propagandě nelíbilo? Co podle vás byla propaganda a ne pravda?

Mimochodem - informace z Jad Vašem jsou taky propaganda?

B. Rudolf 6.2.2021 11:47

Deset lží o Ukrajině. Jak ruská propaganda šíří lži o státu, který okupuje – Forum24

Propaganda zažívá díky konfliktu na Ukrajině žně. Nejaktivnější je Rusko — ČT24 — Česká televize (ceskatelevize.cz)

Ruská propaganda mění styl. Ukrajina už není hnízdo fašistů, ale zhroucená země - Aktuálně.cz (aktualne.cz)

Kreml trolling jako nástroj ruské propagandy na Ukrajině a v Pobaltí | Časopis pro politiku a mezinárodní vztahy (globalpolitics.cz)

Informační válka na Ukrajině | Plus (rozhlas.cz)

V. Novák 8.2.2021 0:02

Ano, první tvrzení je lež - Rusko Ukrajinu neokupuje.

Zbytek je pravda. Ukrajina je obé - jak hnízdo neobanderovských fašistů, tak zhroucená země, která nedokáže zabezpečit svým občanům lékařskou péči na úrovni nerozvojové země, o elektřinu musí žebrat u sousedů, i když při tom porušuje vlastní zákony, zlikvidovala si průmysl a je žalována u WTO pro nedodržování závazků.