Diskuse k článku

Západní demokracie je na ústupu

Profesor politických věd na Univerzitě v Cambridgi David Runciman nepovažuje Donalda Trumpa za největší nebezpečí pro demokracii. Tvrdí, že americká demokracie ho přežije. Není totiž příčinou problému, ale spíše jeho symptomem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Re: Co je to demokracie?

Ono jde o to, že sám pojem "demokracie" je všemi politiky a novináři, všemi politickými stranami a hnutími více či méně zneužíván k ohlupování lidí a k jejich vlastnímu prospěchu. Tedy k prospěchu těch stran a hnutí. Je nutno si už konečně uvědomit, že vzorovým státem, v němž je zavedena a více než 200 let provozována zastupitelská demokracie je jen Švýcarsko. A také se podle toho chovat.

0/0
21.2.2019 18:48

J. Křivan

Re: Co je to demokracie?

Oni i komunisté mají svůj demokratický centralismus.

0/0
21.2.2019 15:34

Demokracie jako vláda lidu na ústupu je

O tom nelze pochybovat. A nejvíce je to vidět na systému, který zavládl v EU. Národní lidem zvolené parlamenty mají jedinou skutečnou pravomoc, implementovat do právního řádu členské země jen to, co jim jako své Nařízení předloží nikým nevolená Evropská komise.

Každý, kdo obhajuje EU často uvádí jako argument fungování unie USA, ale jen tím dokazuje, jak málo ví o způsobu, jakým je uplatňována demokracie v USA, co se týká pravomocí federálních úřadů a Kongresu, zasahovat do způsobu, jakým se spravují jednotlivé státy unie. Pitomosti, kterými zaplavuje Evropská komise celoevropský prostor, by ani nenapadlo žádné vládě členského státu Americké unie, aby je implementovala na svém území, protože každý guvernér unijního státu ví, že by v případě nařízení, jaký obsah má mít nádržka WC v domácnosti, anebo že farmář v Alabamě si nesmí nazvat svůj jogurt jogurtem Kalifornského typu a pod. , že by v příštích volbách nebyl zvolen.

Takže lze jen konstatovat, že i když USA ovládají, čím dál

0/0
21.2.2019 15:12

Re: Co je to demokracie?

Čínou či Německem, o ČR nemluvě jsou diktaturami. Diktaturami politických stran, diktaturami menšin. Ke skutečné demokracii mají všechny tyto státy různě daleko, nejdále ovšem Česká republika, která není ničím jiným než směsicí socialismu a anarchie.

0/0
21.2.2019 13:13

Co je to demokracie?

Všem těmto "profesorům a věhlasným intelektuálům západního světa" bych položil jednu velice jednoduchou otázku. Co je to demokracie a jaké jsou její základní principy. Troufám si tvrdit, že jejich odpovědi by se mezi sebou velmi lišily a to v závislosti na politickém přesvědčení těchto. Ono totiž definicí demokracie je velmi mnoho a jsou vavzájem dosti odlišné. Je tak možno přijmout jediné, s čímž by se snad většina shodla. Demokracie je "demos kratos" - vláda občanů. Základním principem jakékoliv demokracie je vláda většinové občanské vůle. Tuto je však možno odhalit a následně zavést jen pomocí institutu referenda či jiného všeobčanského hlasování. Bohužel jsou na světě jen dva státy, kde toto bez výjimek platí a to Švýcarsko a Lichtenštejnsko. Všechny státy ostatní jsou vším možným, jen ne skutečnými demokraciemi. Jistou výjimku tvoří několik států jiných (Irsko, Island a pod) které aspoň cestu ke skutečné demokracii nastoupily. Většina států ostatních v čele s Ruskem, USA, Francií

0/0
21.2.2019 8:30