Světla a stíny v Bruselu

Výstava v Pražském domě kombinuje barevnou dokonalost Václava Misaře a uvolněný romantismus Tomáše Němce.

Václav Misař: Garáže, olej na plátně, 190 x 140 cm (2012). foto: © Václav Misař / The Chemistry GalleryČeská pozice

Václav Misař: Garáže, olej na plátně, 190 x 140 cm (2012).

Pražský dům v Bruselu, který aktivně prezentuje také českou kulturu, otevřel předminulý týden v prostorách své galerie novou výstavu. Tentokrát jde o přehlídku děl dvou mladých českých malířů Václava Misaře a Tomáše Němce s názvem Světla a stíny. Oba umělci jsou loňští absolventi pražské Akademie výtvarných umění (AVU).

Styly obou autorů – jakkoliv jsou si jako bývalí spolužáci osobně i umělecky blízcí – není jednoduché zkombinovat. Nicméně velmi citlivé instalaci výstavy Světla a stíny se kombinace obou stylů povedla a výstava tak zdařile prezentuje Misařův barevně dokonalý a formálně propracovaný styl s Němcovým uvolněným romantismem, v němž je vidět lehkost a malířská vyzrálost. Výstavu, na jejíž přípravě se podílela The Chemistry Gallery, je možné v Pražském domě v Bruselu zhlédnout až do konce srpna 2012.

Václav Misař je absolventem ateliéru Jiřího Sopka, který je pověstný důrazem na práci s barvou. Na Misařových obrazech je tento vliv patrný, a to i na obrazech vystavených v Bruselu. V Pražském domě je prezentován třemi zcela novými plátny, obrazy, které letos v červnu představil na výstavě Skladby v pražské The Chemistry Gallery, a také z jednoho obrazu, jenž vznikl ještě za jeho studií. Misařův talent ocenili při ukončení jeho studia i na pražské AVU, kde za svou loňskou diplomovou práci získal cenu rektora.

Světla a stínyTomáš Němec: Talíř, olej na plátně, 120 x 100 cm (2011).

Tomáš Němec je absolventem ateliéru Michaela Rittsteina, jehož charakteristický a svébytný malířský výraz s prvky romantismu a podmanivé exprese si již získal četné příznivce. Kurátor výstavy a ředitel The Chemistry Gallery Petr Hájek v Bruselu představil z jeho díla klasickou polohu Edith Piaf, která je Němcovou velkou inspirací, a dále několik menších obrazů s tématem portrétu a zátiší. Ty jsou zkombinovány i s více symbolickou polohou Němcovy tvorby, kterou je možné vidět na poslední autorově samostatné výstavě Slavnost (do 5. srpna probíhá v pražské The Chemistry Gallery).

Světla a stíny
Pražský dům
Avenue Palmerston 16
Brusel, Belgie
Výstava potrvá do 31. srpna