Diskuse k článku

Štěstí nelze matematicky vyjádřit

Lidská duše, bytí a vědomí nepředstavují systém, který lze uchopit programováním. Hlavním omylem je, že lidské vědomí je statické.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 1.7.2016 10:58

Vědomí JE výsledek činnosti našich mozkových neuronů.

Ze nevíme, jak přesně těch 15 miliard neuronů, každý s desítkami nebo stovkami napojení na jiné neurony, funguje? No - nevíme. Model lidského mozku ještě nikdo nevyrobil ani se k němu nepřoblížil - nejnovější a nejvýkonnější (čínský) superpočítač má 10 M procesorových jader - a proopjení o mnoho řádů jednodušší, než mozek.

Vědomí, mysl - to jsou pojmy, které blátivě popisují (spíš jen pojmenovávají) výsledek souběžné činnosti oněch 15 G neuronů. Protože tomu ani Freud ani Jung nerozuměli, aspoň to pojmenovali.

A my tomu nerozumíme o moc víc - akorát lépe víme čemu nerozumíme.

J. Calvera 30.6.2016 11:33

Velmi zjednodušeno

Domnívám se, že správná interpretace myšlenek autora knihy The Tides of Mind vyžaduje větší prostor, než uvedený článek. Celá problematika lidské mysli a bytí je daleko složitější, než ji zúžit na konstatování, že srovnání mozek, mysl vs. počítač, data pokulhává. Kniha sice cituje Freuda, Shakespeare, Wordswortha, Prousta, Austina a Coetzee, ale autor článku se vůbec nepozastaví nad tím, proč ignoruje C.G. Junga, zakladatele hlubinné psychologie, proč ignoruje výzkumy prováděné kognitivními psychology (Chomsky, Bruner, Goodenough, Austin, Miller a další) a práce z oblasti prožitků blízkých smrti - NDE (Moody, Alexander).

P. Hlosta 30.6.2016 9:02

I zvíře má duši

Jistěže! Jen se mi chce dodat, že nejen člověk má schopnost v důsledku své mysli být šťastný. Kdo má psa, kočku, koně, prostě zvíře na člověka zvyklé, ten může mít tu zkušenost, že to zvíře je vedle něj šťastné. To zvíře má "duši" stejně jako člověk. Ovšem jsou lidé, kteří svou duši buď zničili, nebo ji nikdy neměli. Takoví dokáží taková svinstva, nebo úmyslné podrazy na druhé, které běžně málokdo pochopí. Zajímavé je, že u zvířete se toto neobjevuje. Tedy já aspoň takový poznatek nemám.