Diskuse k článku

Současná snaha o politiku bez náboženství z ní činí náboženství

Nevyměnila západní civilizace Boha za modly? I na tuto otázku se snaží odpovědět ve své knize Aveuglements: Religions, guerres, civilisations francouzský historik a teolog Jean-François Colosimo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Kladu si otázku čím to je, že i vzdělaní lidé, kteří mají všechny dostupné informace, se tak rozsáhle zabývají něčím, co/kdo neexistuje.

"Náboženská témata a transcendence vytratily z politiky"

Ona a ony se nevytratily, ony tam nikdy nebyly. Náboženství totiž je politika, stejně jako politika je náboženství. Pouze ten Bůh, bohové či ideologie přetrvávají delší či kratší dobu. U náboženství, i politiky, jde o záměrné ohlupování nepevně zakotvených lidí ve společnosti, lidí, kteří potřebují ke svému životu berličku, o niž by se mohli opírat. Člověk vybavený vlastním aktivním rozumem toto nepotřebuje. Své místo ve společnosti zná a nepotřebuje, aby mu nějaké politické strany či církve kázaly, jak mají žít a co mají dělat.

mnoho slov o náboženství, aniž by bylo možné jednoznačně ho definovat bez mocenských a komerčních praktik a neexistujicího transcendentna, spolu s oním světem, které s ním nic společného nemá. Sám Bůh přitom nikde, od naázvu meditace až po její závěr, takže autor si jen propůjčuje atraktivní prostředí pro nekonstruktivní poučování ohranými názory.