Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Klouček 4.2.2021 11:08

Jo, hodnoty... Podle pana Shapira ty americké jsou (či byly) založeny na jeruzalémské (tedy patrně židovské) etice a řecké filozofii; obvykle se k tomu počítá i římské právo. U nás se obvykle hovořilo o "západních" hodnotách, jejichž etické základy spočívaly v křesťanské či křesťansko-židovské etice. Je otázkou, do jaké míry se změnila etická noha této trojnožky v důsledku ústupu křesťanského náboženství na "Západě", zesílení myšlení socialistického typu a vstupu islámu do "západního" prostoru, provázených odlišnými etickými principy. "Hodnoty" takto pravděpodobně pozměněné či upravené jsou stále vydávány za ty jedině pravé a správné "západní" hodnoty, a dost možná, že pro někoho skutečně jsou vyšším stupněm hodnot dřívějších. Zřejmě ale existuje více verzí (západních či jiných) hodnot a je možná na každém z nás, jakými hodnotami se řídíme.

J. Hanzlík 28.1.2021 14:22

Ben Shapiro je vynikající klasicky vzdělaný autor. Sleduji jeho přednášky i svízel se studenty, kteří zaměnili studijní usilí za agitaci. Problém pro našince je v jeho pověstně velice rychlé řeči, proto je k užitku snížit datový tok o jeden stupeň k snadnější srozumitelnosti.

L. Kašparová 25.1.2021 11:21

Koukám, že si knihu budu muset sehnat.

J. Cervenka 21.1.2021 14:29

moc pekne napsano - ale základem rozdeleni Ameriky je velmi jednoduše : imigrace - povoleni ilegalit a podpora k cernosskeho rasismu, vedoucí k Identity politics = niceni demokracie.